Міжмашинні комунікації М2М
2. Стандартизація М2М
Міжмашинні комунікації є найважливішою складовою Інтернету речей.
В даний час можна виділити понад 140 організацій, що прямо або
побічно беруть участь в процесах стандартизації M2M.
У 2007 р технічний комітет ETSI підготував ряд документів, що
визначають випадки застосування M2M для електронної охорони здоров'я eHealth, інтелектуальних лічильників, для споживачів, а також терміни та
визначення, вимоги до послуг M2M і функціональну архітектуру мережі
M2M. За версією ETSI, machine-to-machine (або mobile-to-machine) - це
симбіоз телекомунікаційних та інформаційних технологій для автоматизації
бізнес-процесів і створення послуг з доданою вартістю VAS (Value Added
Service), спрямованих на управління інформаційними та технологічними
процесами в різних областях життєдіяльності суспільства.
Функціональна архітектура М2М представлена в стандарті ETSI TS 102
690. Вона розділена на два домени: домен пристроїв і шлюзів М2М і
мережевий домен
Домен пристроїв і шлюзів М2М включає в себе наступні елементи:
1. Пристрій М2М - підтримує М2М додатки і використовує сервісні можливості М2М. Пристрої М2М підключаються до мережного домену наступними способами: а) пряме з'єднання - пристрій М2М підключається до мережного домену через мережу доступу, при цьому пристрою М2М доступні такі процедури, як реєстрація, аутентифікація, авторизація, управління і ініціалізація в межах мережевого домену. М2М пристрій може надавати сервіси інших пристроїв, прихованим від мережевого домену; б) шлюз в якості мережевого проксі-сервера - пристрій М2М підключається до мережного домену через шлюз М2М. До шлюзу пристрої М2М підключаються через доступну мережу пристроїв М2М. В цьому випадку шлюз відіграє роль проксі-сервера. Через проксі-сервер доступні такі процедури, як аутентифікація, авторизація, управління і ініціалізація. У загальному випадку пристрій М2М може підключатися до мережного домену через різні шлюзи М2М.
2. Мережа доступу М2М - забезпечує зв'язок між пристроями М2М і шлюзами М2М. Прикладами мереж М2М можуть служити персональні мережі (PAN), такі як IEEE 802.15.1, ZigBee, Bluetooth, IETF ROLL, ISA100.11a або локальні мережі, такі як PLC, M-BUS, Wireless M-BUS і KNX. 3. Шлюз М2М - підтримує програми М2М і використовує сервісні можливості М2М. Шлюз виступає в якості проксі-сервера між пристроєм М2М і мережевим доменом. Шлюз М2М може надавати сервіси інших пристроїв, прихованим від мережевого домену.
Мережевий домен складається з наступних елементів:
1. Мережа доступу М2М - дозволяє пристроям М2М і шлюзів М2М взаємодіяти з транспортною мережею. Мережа доступу М2М використовує xDSL, HFC, супутникові мережі, GERAN, UTRAN, eUTRAN, W-LAN, WiMAX і інші технології.
2. Транспортна мережа М2М забезпечує: IP-з'єднання і можливо інші способи комунікацій; функції управління послугами та мережею; взаємодію з іншими мережами; роумінг послуг; надання різних наборів послуг; Транспортна мережа М2М може бути реалізована, наприклад, на базі таких стандартів, як 3GPP, ETSI TISPAN, 3GPP2 і ін.
3. Сервісні можливості М2М забезпечують: надання функцій М2М, які можуть використовуватися різними додатками; розширення функцій через набір відкритих інтерфейсів; використання функціональності ядра мережі; спрощення та оптимізація розробки та впровадження програм.
4. Додатки М2М - реалізують логіку послуг і використовують сервісні
можливості М2М послуг через відкриті інтерфейси.
5. Функції управління мережею - включають функції, необхідні для управління мережами доступу та транспортною мережею, включаючи ініціалізацію, адміністрування, управління збоями і ін.
6. Функції управління М2М - складаються з функцій, необхідних для управління сервісними можливостями М2М в мережевому домені. Управління пристроями М2М і шлюзами включає в себе специфічні сервісні можливості М2М:
набір функцій управління М2М включає функцію завантаження послуг М2М (Service Bootstrap, MSBF), реалізованої на відповідному сервері. Роль MSBF полягає в спрощенні початкового завантаження постійних облікових даних з безпеки на М2М пристрій (або М2М шлюз) і використанні сервісних можливостей М2М в мережевому домені;
постійні облікові дані безпеки, завантажені за допомогою MSBF, зберігаються в безпечному місці, яке називається сервером аутентифікації М2М (M2M Authentication Server, MAS). У ролі такого сервера може виступати ААА сервер.
Функція MSBF може бути реалізована на MAS
сервері або на іншому пристрої, взаємодіючому при цьому з MAS за
допомогою відповідного протоколу (наприклад, Diameter в разі використання
ААА сервера).
1. Точка (інтерфейс) mIa - між мережевим додатком NA (Network Application) і сервісними можливостями мережевого домену та додатків М2М. Вона забезпечує примітиви реєстрації і авторизації для NA, управління сервісними сесіями (звітність про події або потокових сесіях) і примітиви читання/запису/виконання / підписки / повідомлення для об'єктів або груп об'єктів, розташованих безпосередньо в пристроях M2M або шлюзах, а також для груп об'єктів, керованих мережевих доменом.
2. Точка (інтерфейс) dIa між: а) додатком пристрої DA (Device Application) і сервісними можливостями М2М в тому самому пристрої М2М або в шлюзі М2М; б) додатком шлюзу GA (Gateway Application) і сервісними можливостями М2М в тому ж шлюзі М2М. Інтерфейс dIa виконує функції реєстрації та авторизації для додатків DA і GA в пристрої/шлюзі, управління сервісними сесіями (звіт про подію або потокові сесії) і примітиви читання / запису / виконання / підписки / повідомлення для об'єктів або груп об'єктів розташованих безпосередньо в пристроях M2M або шлюзах, а також для груп об'єктів, керованих за допомогою пристрою / шлюзу.
3. Інтерфейс mId між пристроєм М2М або шлюзом і сервісними
можливостями М2М в мережевому домені і додатків. mId виконує функції
реєстрації та авторизації для додатків DA і GA в ядрі М2М, управління
сервісними сесіями (звіт про подію або потокові сесії) і примітиви читання /
запису / виконання / підписки / повідомлення для об'єктів або груп об'єктів
розташованих безпосередньо в пристроях M2M або шлюзах, а також для груп
об'єктів, керованих за допомогою пристроїв, шлюзів або можливостей ядра
мережі.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання