Лекція 5. Інструменти аналізу даних для бізнесу
Сервіси відкритих даних
Відкриття державою даних у сфері бізнесу сприяло створенню сервісів, що допомагають підприємцям уникати корупційних ризиків та вирішувати проблеми, з якими може стикатися бізнес в Україні. Зокрема, корисними є дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, реєстрів про судові рішення, нотаріусів, платників податків і податкових боржників та інше. Ці дані оприлюднюють Міністерство юстиції, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Державна судова адміністрація та Державна податкова служба.
Такі сервіси допомагають підприємцям захиститися від рейдерських атак і шахрайства, моніторити та перевіряти контрагентів, протидіяти корупційним зловживанням під час розгляду судових справ, автоматизувати та удосконалити робочі процеси, щоб заощаджувати кошти та час працівників.
Сервіси «YouControl», «Liga Contr Agent», «Опендатабот», «Ring» та «Vkursi.Pro» дозволяють швидко перевіряти надійність потенційних бізнес-партнерів, постачальників, підрядників тощо. Це допоможе уникнути фінансових втрат, попередити шахрайство та невиконання зобов’язань контрагентами. Наприклад, використання API сервісу «Опендатабот» дозволяє перевіряти контрагента, отримувати актуальні реквізити та автоматично виставляти рахунки й генерувати типові договори. Можна надсилати податкові звіти та отримувати квитанції від ДПС, а також нагадування про необхідність подати наступний звіт. Щоб зареєструвати торгову марку, достатньо скористатися PatentBot. Він використовує відкриті дані Укрпатенту. Онлайн процедура займе всього декілька хвилин – від пошуку вільного імені для торгової марки до сплати державного мита. Чат-бот доступний для Facebook Messenger.
Для представників бізнесу корисними будуть сервіси «PravoSud» та «Суд на долоні», які використовують відкриті дані Міністерства юстиції та Державної судової адміністрації. Вони допоможуть оперативно знайти судову інформацію, проаналізувати історію ухвалення рішень конкретним суддями, зв’язки між усіма учасниками судового процесу.
Відкритий та оперативний доступ до інформації допомагає протидіяти корупційним зловживанням під час розгляду судових справ, бо можна завчасно виявити потенційні зловживання або конфлікт інтересів, побудувати ефективну стратегію захисту або ж оскаржити судове рішення. Також ці сервіси будуть корисними у моніторингу судової інформації щодо фізичних осіб, що може бути корисним під час найму працівників.