ЛЕКЦІЯ 3 "Землі водного фонду, їх використання та охорона"
3. Структура та розміщення водних об′єктів в регіонах
Водний фонд - це водні об'єкти та їх води, тобто річки, озера, водосховища, ставки, канали, води боліт, підземні води, внутрішні моря і територіальні води морів. Водний фонд України охоплює частину води, що знаходиться у природному середовищі в межах України. Вода, яка є компонентом рослинних і тваринних організмів, гірських порід, атмосферного повітря, як і вода, видобута з природного середовища і яка перебуває у водопровідних системах, посудинах, резервуарах, не входить до складу водного фонду.
Річкова мережа України складається з тимчасових водотоків, які мають течію лише під час сніготанення і рясних дощів, маленьких струмків та річок, а також великих рік, таких як Дніпро і Дністер. Річки України належать до басейнів Чорного й Азовського морів і частково (2%) - до басейну Балтійського моря. Річкова мережа України - це річкові системи Дніпра, Вісли, Дунаю, Дністра, Південного Бугу, Сіверського Дінця та річок чорноморського й азовського узбереж.
На території України в басейні Вісли налічується 3112 річок загальною довжиною 7363 км. Найбільшими річками Вісли в Україні є Сан (Сян) і Західний Буг. Сан має довжину 444 км, з них на території України - лише 56 км на кордоні з Польщею. Західний Буг бере початок на північних схилах Подільської височини поблизу с. Верхобуж-Золочівського району Львівської області. До м. Устилуг річка має передгірний характер. Середній похил на перших дев'яти кілометрах від витоку - 3,4 м/км, нижче - 1,5-2,7 м/км, далі він зменшується до 0,3-1,1 м/км. Нижче від м. Устилуг Західний Буг є прикордонною річкою, тече по широкій долині й має типово рівнинний характер.
Басейн Дунаю займає південні та південно-східні схили Східних Карпат, Закарпаття та південно-західну окраїну Причорноморської низовини. Дунай є найбільшою річкою Європи: довжина - 2960 км, площа басейну - 817000 км2. У межах України лише невелика частина нижньої течії річки - від м. Рені до гирла - завдовжки 174 км. Основними річками басейну Дунаю в межах України є Тиса, Серет, Прут.
Дністер - друга за величиною після Дніпра річка України - має басейн у формі дуже витягнутого, зігнутого посередині овала завдовжки близько 700 км при середній його ширині 120 км. Висоти у гірській частині басейну сягають 1000-1800 м. Особливістю гідрографічної мережі басейну Дністра є відсутність значних приток - переважають малі річки завдовжки до 10 км (16294 річки). Ще 449 річок мають довжину до 25 км, 86 річок - 26-50, 45 річок - 51-100 і 15 річок - 100-300 км. Річкова мережа в басейні Дністра розвинута нерівномірно. Вона найгустіша (понад 1-1,5 км/км2) у карпатській частині басейну, менша - на лівобережжі (0,5-0,7 км/км2) і зовсім нерозвинута в нижній, степовій частині (0,2 км/км2 і менше).
Басейн Південного Бугу розташований на Волино-Подільській і Придніпровській височинах, нижня частина басейну - на Причорноморській низовині. Форма басейну - грушоподібна, у верхів'ї різко звужена; у середній частині басейн різко асиметричний. Середня висота водозбору у верхів'ях - 300-320 м, у нижній частині - 5-20 м. Річкова мережа має деревоподібний рисунок, середня густота її близько 0,35 км/км2. Свій початок Південний Буг бере поблизу с. Холодець Вінницької області; тече переважно з північного заходу на південний схід і впадає у Дніпровсько-Бузький лиман Чорного моря.
Басейн Дніпра займає найбільшу серед інших річок країни площу. Витік Дніпра знаходиться у Росії на схилах Валдайської височини, потім він тече по території Білорусі та України й впадає у північно-західну частину Чорного моря, де разом із Південним Бугом утворює Дніпровсько-Бузький лиман. Сучасний Дніпро від кордону з Білоруссю до греблі Каховської РБС - це каскад водосховищ (Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське), із створенням яких природне річище і частина заплави були затоплені. Різниця висот витоку і гирла Дніпра становить 220 м, середній похил водної поверхні річки -0,10 м/км [5Я]. Дніпро звичайно поділяють на три частини: Верхній Дніпро - від витоку до м. Києва; Середній Дніпро - від м. Києва до м. Запоріжжя і Нижній Дніпро - від м. Запоріжжя до гирла. Найбільш значними за водністю, площею водозборів і довжиною річками - правими притоками Прип'яті і межиріччя Прип'ять - Рось є Стир, Горинь, Случ, Уборть, Уж, Тетерів та Ірпінь. Найбільшими річками басейну Середнього та Нижнього Дніпра є Десна, Сейм, Снов, Рось, Сула, Удай, Псел, Хорол, Ворскла, Оріль, Самара, Вовча та Інгулець.
Східна і південно-східна частини України - це басейни Сіверського Дінця та річок Приазов'я. Сіверський Донець - найбільша правобережна притока Дону й одна з великих річок України - бере початок на Середньоруській височині. Його звичайно поділяють на три ділянки: верхню - від витоку до м. Ізюм; середню - від м. Ізюм до станиці Гундорівської; нижню - від станиці Гундорівської до гирла. Загальне падіння річки – 190 м, середній похил - 0,18 м/км. Правий берег високий, крутий, порізаний глибокими ярами; лівий - пологий, терасований. У верхній течії ширина долини - 8-12 км, поблизу Змієва - до 60 км, нижче за течією вона змінюється від 4 до 26 км. Основні притоки Сіверського Дінця: праві - Бабка, Уди, Мож, Берека, Оскіл, Казенний Торець, Бахмут, Лугань, Луганчик, Велика Кам'янка; ліві - Вовча, Хотімля, Великий Бурлук, Гнилиця, Середня Балаклійка, Ізюмець, Нетриус, Жеребець, Красна, Борова, Айдар, Євсуг, Деркул.
До найбільших річок північного узбережжя Азовського моря належать Молочна, Обитічна, Берда, Кальміус, Кальчик, Грузький Єланчик, Мокрий Єланчик, Міус і Кринка.
Найбільш значні річки Криму - Салгир, Мокрий Індол, Біюк-Карасу, Чорна, Бельбек, Кача, Альма, Булганах-Західний, Учансу, Улу-Узень, Авунда, Ворон, Демерджі. Усі вони беруть початок у Кримських горах. На рівнинній частині Кримського півострова поширені балки з періодичним стоком.
Переважна більшість річок України тече з півночі на південь або у близькому до цього напрямку, окремі річки - з півдня на північ; напрямок течії малих річок залежить від місцевих умов і може бути різний. В Україні понад 63 тис. малих річок і водотоків. Їхня загальна довжина - 135,8 тис. км, з них близько 60 тис. (95%) дуже малих (завдовжки до 10 км), загальна довжина яких становить 112 тис. км (середня довжина дуже малих річок - 1,9 км). Малих річок завдовжки 10 км і більше в Україні налічується 3212. Їх загальна довжина близько 74 тис. км. З них у басейні Дніпра - 1383 (43%) і в басейні Дністра – 453 (14%), сумарною довжиною відповідно 32,1 і 10,6 тис. км.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка