Тема 4. Технології введення просторових даних
3. Джерела вхідних даних для ГІС
Основними джерелами даних для ГІС виступають літературні (текстові) дані, звіти експедицій, статті, книги тощо.
За способом отримання дані в геоінформатиці поділяють на первинні та вторинні. Первинні дані отримують шляхом вимірювань або спостережень безпосередньо на об’єкті, що досліджується (шляхом аерокосмічних зйомок, вибіркового дослідження в польових умовах, дистанційного зондування за допомогою GPS). Вторинні дані отримують на основі обробки первинних даних або з уже наявних моделей даних (сканування карт, знімків).
Сукупність упорядкованої інформації, що використовується під час функціонування ГІС, створює її інформаційну базу. Джерела просторових даних для ГІС — основа їх інформаційного забезпечення. Це сукупність методів, засобів і процесів, спрямованих на збір, систематизацію та класифікацію інформації для створення баз даних.
Підсистема введення, підготовки та попередньої обробки даних призначена для збору просторових даних із різних джерел і відповідає за перетворення різних їх типів (наприклад, від ізоліній топографічної карти до моделі рельєфу ГІС) у цифровий формат.
Значні можливості збору даних для ГІС надає GPS (Global Positioning System) — технологія, створена на основі космічних систем глобальної навігації NAVSTAR (США), Gallileo (ЄС) та ГЛОНАСС (Росія). Вона призначена для збору високоточної цифрової інформації про місцевість, фактичні топографічні дані (географічні координати та позначки висоти рельєфу в певній точці місцевості), де точність вимірів досягає декількох сантиметрів.
До джерел вихідних даних для створення ГІС відносяться:
· картографічні джерела (топографічні карти; загальногеографічні карти різного тематичного змісту; архітектурні плани і плани землевпорядкування)
· дистанційне зондування Землі (ДДЗ) і фотографічні дані
· польові інструментальні дослідження
· дані різноманітних кадастрів
· інтернет
· гідрометеорологічні дослідження
· дані статистики
· текстові джерела, фотографії й ілюстрації;
· рукописні карти і тексти.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання