2. Тематичне картографування. Картодіаграми

Крім оглядових загальногеографічних і топографічних карт у практиці географічного аналізу і представлення даних широко використовуються тематичні карти, створені на основі аналізу атрибутивних даних, зв'язаних з тим чи іншим набором просторових об'єктів (наприклад, кількість населення в містах чи адміністративних одиницях). Тематичні карти і картодіаграми використовуються для візуального аналізу просторово-розподіленої інформації, у зв'язку з цим сприйняття й аналіз таких карт людиною значною мірою залежать від методики їхньої побудови і візуальних характеристик.

Побудова тематичних карт і картодіаграм із використанням просторової основи у вигляді точкових, лінійних і полігональних об'єктів і зв'язаних з ними записів з табличних баз даних є однієї з найбільш поширених функцій ГІС. При побудові картодіаграми зв'язана з об'єктом інформація візуалізується у вигляді картографічних знаків, що відбивають якісні чи кількісні характеристики кожного об'єкта. Процедура побудови тематичної карти чи картодіаграми зазвичай реалізована у вигляді спеціального програмного модуля, виклик якого здійснюється через посередництво спеціального пункту меню. У більшості програмних продуктів ГІС реалізована побудова декількох типів карт за тематичними шаблонами.

Користувач має можливість вибрати тип створюваної карти, вибрати з атрибутивної бази дані характеристики, за якими буде будуватися карта, вибрати стиль оформлення карти (колір, тип символу та ін.).

Атрибутивна інформація, на основі якої будується карта (одне чи кілька полів бази даних), називається тематичною змінною. Як тематична змінна може використовуватися вираження, що обчислює нове значення на підставі значень одного чи декількох полів з використанням математичних, логічних і просторових операторів чи функцій.

У більшості програмних ГІС-пакетів доступні такі тематичні шаблони:

·                     ранжирувані діапазони;

·                     стовпчасті картодіаграми;

·                     кругові картодіаграми;

·                     ранжирувані символи;

·                     точки з заданими вагами;

·                     індивідуальні значення.