Лекція 5 Експертні процедури для прийняття рішення
3. Підготовка експертизи
І. Множина можливих оцінок (ММО) визначається задачею оцінювання, що розв'язується, наприклад, так:
-
Ω = {0,1}. Відповідна задача попарного порівняння полягає у знаходженні кращого з двох об'єктів А і В. При цьому C
Ω = {1
А краще за В; 0
інакше}.
-
Ω = {(i1,...,in )} – множина перестановок натуральних чисел від 1 до n. Відповідна задача ранжування полягає у впорядкуванні об'єктів за спаданням (зростанням) значення деякої ознаки. При цьому
CΩ = (s1,...,sn ), де si – номер і-го об'єкта.
-
Ω = {1,...,l}. Відповідна задача класифікації полягає у віднесенні елемента x ∈S до однієї з l підмножин S1,...,Sl . При цьому C
Ω = i , якщо x ∈Si .
-
Ω = Em . Відповідна задача чисельної оцінки полягає у зіставленні системі одного чи декількох чисел. При цьому
C Ω = a , якщо оцінкою системи є вектор a ∈Em .
ІІ. Множина допустимих оцінок (МДО). Для конкретизації Ω необхідно описати вид його представлення експерту, який залежить від форми опитування експерта. Опитування типу інтерв'ю передбачає розмову дослідника з експертом, під час якої дослідник ставить питання відповідно з розробленою програмою. До недоліків методу відносяться складність формалізації та високі вимоги до дослідника й експерта.
Найчастіше застосовується форма опитування, що носить назву анкетування. Анкета – це набір питань, на які пропонується відповісти експерту. Багатьма дослідженнями встановлено, що людина краще відповідає на "якісні" питання ("гірше-краще"), ніж на кількісні. Рекомендується спочатку формувати загальні питання, потім часткові.
Аналітична форма опитування передбачає тривалу самостійну роботу експерта, направлену на аналіз характерних властивостей і тенденцій системи, що досліджується. Таку форму називають методом доповідної записки. Форма доповідної записки часто застосовується як перший етап складнішої експертизи, що дозволяє уточнити напрям досліджень і зміст питань, що будуть задаватись на таких етапах.
ІІІ. Виділяють три форми взаємодії експертів (параметр L):
1) експерти вільно обмінюються інформацією; 2) обмін інформацією між експертами регламентовано; 3) експерти ізольовані один від одного.
У схемі типу круглого столу взаємодія між експертами не регламентована. У процесі обговорення проблеми експерти вільно обмінюються думками, збагачуючись ідеями один одного. Негативний бік, зумовлений підвищеними вимогами до експертів: уміння висловити думку, що не залежить від думки більшості; здатність відмовитись від свого погляду, якщо він виявиться невірним.
Деяка регламентація спілкування експертів у схемі круглого столу дозволяє уникнути вказаних недоліків. Відповідна модифікація називається методом мозкового штурму (мозкової атаки). Він полягає у тому, що протягом деякого проміжку часу будь-яка висловлена думка не обговорюється і не відкидається. Обговорення висловлених думок здійснюється на таких етапах після того, як кожен експерт встигає обдумати їх, порівняти зі своєю.
Якщо експерти ізольовані, то кожен висловлює свою думку незалежно від інших. Оцінки окремих експертів при цьому можна розглядати як незалежні реалізації випадкової величини.
ІV. Обернений зв'язок в експертизі. Кожному експерту надають результуючу оцінку, разом із деякою іншою інформацією (наприклад, із "найгіршою" й "найкращими" оцінками). На основі одержаних даних експерти уточнюють свої оцінки, після чого процедура повторюється знову, поки не буде одержана узгодженість оцінок, що задовольняє дослідника.
До числа найбільш відомих процедур з оберненим зв'язком відноситься метод Делфі. Експертам пропонується відповісти на ряд питань і свої відповіді аргументувати. Аналітик вивчає відповіді експертів і визначає їхню узгодженість. Якщо думки експертів недостатньо узгоджені, то він повідомляє кожному з них додаткові відомості про систему, а також відповіді на поставлені питання й аргументації інших членів експертної групи. Із врахуванням отриманої інформації експерти знову відповідають на сформульовані питання. Недоліком методу є великі витрати часу на проведення всіх турів опитування та велика трудомісткість процедури, що пов'язана з переглядом думок експертів.
V. Підбір експертів. Спочатку визначається число експертів – воно має бути достатньо великим для того, щоб були всебічно враховані суттєві властивості задачі, з іншого боку, при занадто великій кількості експертів виникають труднощі в організації процедури. Доцільно організовувати групу з 10–20 експертів, хоча можливі відхилення як у більшу, так і меншу сторону.
Коли чисельність групи визначена, переходять до підбору експертів. Для цього визначають перелік задач, що потребують розв'язання, і складають список осіб, що є компетентними спеціалістами у даній (або близьких до даної) області. Крім компетентності, хороший експерт повинен мати ще цілий ряд якостей. Основні з них такі: креативність – здатність розв'язувати задачі, метод розв'язку котрих, повністю або частково невідомий; евристичність – здатність виявляти неочевидні проблеми; інтуїція – здатність "вгадувати" розв'язок без його обґрунтування; предикатність – здатність "передбачати" розв'язок; незалежність – здатність протистояти думці більшості; всебічність – здатність бачити проблему з різних поглядів.
Вимоги до експертів залежать також від методу організації експертизи. Так, при роботі експерта у комісії, де експерти вступають у безпосередній контакт, важливе значення набувають психологічні фактори, у першу чергу, сумісність, незалежність. Необхідно враховувати також зацікавленість експерта у результаті експертизи.
У деяких випадках при підборі експертів використовують числові оцінки, що характеризують їхні якості. Такі оцінки мають або статистичний характер, або ґрунтуються на результатах психології та соціоніки.
Ступінь компетентності експертів, як правило, визначають на основі статистичного аналізу участі експерта у попередніх експертизах отримуючи так звані ваги експертів αi , i =1,n .
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання