2. Працівники, відповідальні за безпеку робіт

Відповідальними за безпеку робіт, що виконуються в електроустановках, є:

  • працівник, який видає наряд, розпорядження;
  • працівник, який дає дозвіл на підготовку робочого місця;
  • працівник, який готує робоче місце, допуск;
  • працівник, який допускає до роботи (далі - допускач);
  • керівник робіт;
  • працівник, який наглядає за безпечним виконанням робіт (далі – наглядач);
  • члени бригади.

Працівник, який видає наряд або розпорядження, встановлює можливість безпечного виконання роботи. Він відповідає за достатність і правильність вказаних в наряді (розпорядженні) заходів безпеки, за якісний та кількісний склад бригади і призначення працівників, відповідальних за безпечне проведення робіт, а також завідповідність груп з електробезпеки працівників, які зазначені в наряді (розпорядженні), роботі, що виконується. Вислів "встановлює можливість безпечного виконання роботи" означає, що перед тим, як видавати наряд (розпорядження), необхідно знати технічний стан обладнання, наявність на ньому аварійних елементів (наприклад, опори, на які забороняється підніматись, та конструктивні особливості, які також можуть створювати додаткову небезпеку, приміщення або комірки, де відстань між дверима і струмовідними частинами менша за допустиму, тощо).

Працівником, який видає наряд, вважається працівник, який поставив свій підпис у рядку наряду "Наряд видав", незалежно від того, хто заповнював бланк цього наряду. Цей працівник повинен чітко уявляти характер, особливості і обсяги робіт, які необхідно виконати, а також знати, на якому обладнанні забороняється виконувати ті чи інші роботи. Наряд вважається діючим з моменту передачі його диспетчеру, допускачу або працівнику, який буде готувати робоче місце. Для безпечного виконання роботи повинні призначатись працівники, які мають відповідну групу з електробезпеки, а кількість членів бригади повинна бути такою, щоб керівник робіт мав можливість постійного нагляду за всіма членами бригади під час виконання роботи.

До компетенції працівника, який видає наряд (розпорядження), не належать функції призначення осіб, які будуть готувати робоче місце. Це є компетенцією чергового, який дає дозвіл на підготовку робочих місць (диспетчера). Працівники, які готують робочі місця, повинні мати право на проведення оперативних перемикань. "Працівник, який видає дозвіл на підготовку робочих місць та на допуск, несе відповідальність за достатність передбачених  заходів для виконання з вимкнення та заземлення обладнання та можливість їх здійснення..."

Залежно від місцевих умов дозвіл на підготовку робочих місць і на допуск можна розділити на дві частини: видавання дозволу на підготовку робочих місць і видавання дозволу на допуск. Фіксувати такі дозволи слід окремо. Крім цього, працівник, який дає дозвіл на підготовку робочих місць та на допуск, повинен давати завдання тільки тим працівникам, які мають відповідні права, а також давати окреме завдання на встановлення та знімання плакату "Не вимикати! Робота на лінії!". Працівник, який готує робоче місце, відповідає за правильне і точне виконання зазначених у наряді заходів щодо підготовки робочого місця та заходів, що вимагаються умовами роботи. Крім суто технічних операцій (вимкнення електроустановки, встановлення заземлень відповідно до табл. 1 наряду), необхідно також обов’язково виконати згідно з вимогами ПБЕЕ заходи з установлення замків, замикання приводів комутаційних апаратів, обгородження робочого місця, встановлення ізоляційних перегородок, вивішування плакатів безпеки.

Керівник робіт відповідає за виконання заходів, передбачених нарядом або розпорядженням, та їх достатність. До початку допуску керівник робіт зобов’язаний разом з допускачем перевірити правильність підготовки робочого місця та поставити свій підпис наряд. Оскільки керівник робіт ставить свій підпис у рядку наряду "робочі місця підготовлені",  то це означає, що він також відповідає за чіткість та вичерпність інструктажу членів бригади. Керівник робіт зобов’язаний також провести окремий інструктаж бригади з питань технології робіт. У разі будь-якої невизначеності, сумнівів щодо достатності заходів безпеки працівники не повинні розпочинати підготовку робочого місця. "Керівнику робіт слід постійно наглядати за членами бригади і усувати від роботи членів бригади, які порушують ці Правила, а також тих, які перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння". Про порядок відсторонення від роботи працівників, які знаходяться у стані сп’яніння, роз’яснялось у попередньому тексті

Перелік працівників, яким надаються права відповідно до Правил безпечної експлуатації електроустановокта Правил виконання оперативних перемикань (табл. 2)

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла