Лекція №6. ЗАХИСТ ВІД ПЕРЕНАПРУГ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ОБ’ЄКТІВ
1. Загальні положення
Блискавка – це особливий вид проходженні електричної плазми через повітряні проміжки. Джерелом виникнення блискавки є атмосферний заряд електрики, накопичений хмарою. Поодинокі грозові хмари можуть нести заряди різних знаків. Тому при наближенні хмар, заряджених різнойменно, між якими виникає електричний розряд – блискавка.
Крім того, проходячи над землею, грозова хмара в результаті(внаслідок) явища електромагнітної індукції наводить потенціали на поверхні землі і на наземних предметах. Хмара і поверхня землі утворюють як би дві обкладинки величезного конденсатора з діелектриком – повітряними масами між ними.
Розряд блискавки на землю – електричний розряд між хмарою і землею – відбувається у певній послідовності і частіше всього від хмар, заряджених негативною електрикою.
Блискавка характеризується такими параметрами:
- напруга між хмарами і землею може становити до 100 млн В;
- струм блискавки – до 100 кА;
- час дії – 10 с;
- діаметр каналу, що світиться (розпечених пзів, що добре проводять електричний струм) –10 – 20 см.
Гази нагріваються до температури 10 тис. Кельвінів і відбувається їх ударне розширення, яке сприймається як розкати грому.
Дія блискавки поділяється на:
- первинну, викликану прямими ударами блискавки;
- вторинну, викликану індукованими розрядами або розрядом, занесеним в об'єкт протяжними металевими конструкціями.
Прямий удар блискавки (ураження блискавки) – безпосередній контакт блискавки з будівлею або спорудою, що супроводжується протіканням через нього струму блискавки.
Прямий удар блискавки викликає:
- електричну дію, що вражає людей і тварин;
- термічну дію, пов’язану з різким виділенням теплоти;
- механічну дію, обумовлену ударною хвилею, що викликаємеханічні руйнування, розщеплення деревини.
Вторинний прояв блискавки – наведення потенціалів на металевих елементах конструкції, обладнання, в незамкнутих металевих контурах, викликана близькими розрядами блискавки і створюють небезпеку іскріння всередині об'єкта, що захищається.
Блискавка найчастіше вдаряє у місця виходу на поверхню ґрунтових вод, у місця випуску газів і диму з труб, а також у високі частини будинків та інших споруд.
Можливість ураження об’єкта блискавкою визначається інтенсивністю грозової діяльності, яка характеризується загальною річною тривалістю гроз за рік у годинах. За даними багаторічних спостережень (1936 – 1998 p.p.) метеорологічних станцій складені карти грозової діяльності на території країн СНД і Балтії, на яких нанесені лінії однакової тривалості гроз.
В Україні прийнята така класифікація районів за інтенсивністю грозової діяльності табл. 1:
Від інтенсивності грозової діяльності залежить середня кількість ударів блискавки на 1 км2 земної поверхні за рік табл. 2.
Блискавкозахист– це комплекс захисних пристроїв, призначених для створення безпеки людей і тварин, збереження будівель і матеріалів від вибухів, загоряння та руйнування, що виникають при дії блискавки.
Занесення високого потенціалу – перенесення наведених блискавкою високих потенціалів в захищається будівлю або споруду із зовнішніх комунікацій (трубопроводи, естакади, кабелю і ін.).
Блискавковідвід – пристрій, що сприймає удар блискавки і відводить її струм в землю. Він складається з блискавкоприймача, струмовідводу, заземлювача і опори (опор). Опорою може служити сама будівля або споруда. Найбільш поширені типи блискавковідводів: стрижневі, тросові (одиночні, подвійні і багаторазові), сітчасті.
Зона захисту блискавковідводу – простір, всередині якого будівля або споруда захищена від прямих ударів блискавки з надійністю, не нижче певного значення. Найменшою постійної надійністю володіє поверхню зони захисту; в глибині зони захисту надійність вище, ніж на її поверхні.
Електростатична індукція – наведення потенціалів на наземних об’єктах в результаті змін електричного поля грозової хмари.
Електромагнітна індукція – наведення потенціалів в незамкнутих між собою металевих контурах в результаті швидких змін струму блискавок.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла