ЛЕКЦІЯ 1. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ФОТОГРАММЕТРІЮ
2. Історія розвитку фотограмметрії (ХVIII – XXI ст.)
Наукові основи теорії перспективи були створені в епоху Відродження (CVI-CVIII ст.). У 1839 році француз Дагер винайшов фотографію, що забезпечило одержання інформації про об’єкт. А в 1851-1859 роках француз Лосем розробив графічні засоби створення планів інженерних споруд за їхнім наземним зніманням. У 1858 році Г.Турнашон отримав перші аерознімки з повітряної кулі.
У Росії стереознімання були виконані в 1886 році поручником Кованько також із повітряної кулі на висоті 800 м у Петербурзі. Подальший розвиток фотограмметрії пов’язаний із появою на початку XX ст. керованих літаків.
Значення фотограмметрії почало зростати під час Першої світової війни, але з цивільною метою в колишньому СРСР її почали застосовувати після 1919 року.
У розвитку аерофотогеодезії та фотограмметрії можна виділити три періоди:
I – 1919-1929 роки – організація фотограмметричних підприємств і підготовка кадрів, а також розроблення комбінованого методу фото топографічного знімання і проведення перших робіт із картографування згаданим методом.
II – 1930-1945 роки – широке використання комбінованого методу для картографування території держави, а також для розроблення диференціального методу, що забезпечив значне скорочення польових робіт. У цей період був створений Центральний науково-дослідний інститут геодезії, аерофотознімання і картографії (ЦНДІГАіК).
III – пов’язаний з післявоєнним відновленням та розвитком господарства країни. Успішному розв’язанню проблеми картографування в указаний період великою мірою сприяли теоретичні дослідження, створення й впровадження у виробництво ряду нових фотограмметричних приладів, які мали назву “універсальні” або ”аналогові”. В цей час розробляли і застосовували на виробництві аналітичні методи фотограмметрії, які ґрунтувалися на використанні стереокомпаратора та комп’ютера.
Останніми роками інтенсивно розробляли програмне забезпечення, серед якого слід відзначити й спеціалізовані фотограмметричні пакети. Все це привело до того, що традиційні технології складання карт за знімками стали витіснятися, а на їхню заміну приходять цифрові.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла