ЛЕКЦІЯ 18. ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ АЕРО – І КОСМІЧНИХ ЗЙОМОК У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ
4. Моделювання підтоплення, вторинного засолення та осолонцювання с/г земель
За допомогою ГІС можна здійснювати моделювання і прогнозування процесів підтоплення, вторинного засолення і осолонцювання ґрунтів, поширення цих явищ тощо.
Додаткові оцінки приросту площ підтоплення або вторинного засолення земель, швидкості і ступеня поширення цих явищ і процесів можуть бути одержані за класифікованим супутниковим зображенням з використанням різних методів (зокрема, методу нечітких множин). Мова графічного просторового моделювання, програмного забезпечення – потужний інструмент, який дозволяє комбінувати шари інформації, формувати сценарій моделювання (наприклад, небезпеки підтоплення, вторинного засолення і осолонцювання ґрунтів) і здійснювати перекодування, що базується на відповідних правилах.
У результаті може бути створена модель еколого-меліоративного моніторингу і прогнозу процесів підтоплення, вторинного засолення і осолонцювання ґрунтів. Використовуючи шляхи об'єднання класифікованих зображень за ряд років (1990, 1995, 2000, 2005 ) створюють карти, які містять можливі зміни за цей період часу.
Моделі забезпечують виявлення природи процесів, які вивчають, і тенденції їхніх змін. Наприклад усіх показників засоленості ґрунтів або метаморфізму хімічного складу грунтових та дренажних вод.
Вище описана інформація важлива для прийняття оптимальних управлінських рішень в галузі меліорації і водного господарства та органів землекористування для планування ландшафтно-меліоративних заходів. Результатами моделювання є карти.
На рисунку добре видно солонцові комплекси (світлі плями), які сильно погіршують якість земель і які вимагають хімічної меліорації.
Основними картами гідрогеолого-меліоративних експедицій, які здійснюють еколого-меліоративний моніторинг, є карти рівня грунтових вод, їхнього хімічного складу, засоленості (загальної і токсичної) ґрунтів, осолонцювання, меліоративні карти. На практичних заняттях доцільно вивчити їхню особливість для відповідних зрошуваних масивів, районів, господарств та набути навичок їх використання з метою розроблення еколого-меліоративних заходів.
Наприклад, результатом моделювання є три карти: "подібності змін", "природи змін" та "ступеня змін". Ці карти суміщуються з інформацією про ландшафт і створюється карта "небезпеки засолення ґрунтів".
Визначення просторової відповідності між всіма вище переліченими параметрами покращує точність прогнозів. Висока просторова відповідність між ареалами параметрів і ознаками деградації ґрунтів, ідентифікованими на місцевості, дозволяє встановити вірогідність розповсюдження вторинного засолення, осолонцювання та підтоплення на площі, які ще не потерпають від визначених проблем.
Таким чином, карти прогнозів небезпеки вторинного засолення, осолонцювання та підтоплення показують території (області), які є вже засоленими, осолонцьованими та підтопленими та, у відпо-відності з моделлю, мають тенденції до збільшення небажаних параметрів.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла