1. Фізичні чинники

1.2. Шумове забруднення

 

Шум. Будь-який небажаний звук називають шумом. Шум шкідливий для здоров’я, зменшує працездатність, підвищує рівень небезпеки. Тому необхідно передбачати заходи захисту від шуму. А для цього потрібно володіти відповідними знаннями.

Фізичні характеристики шуму. Шум - це механічні коливання, що поширюються у твердому, рідкому та газоподібному середовищі. Частки середовища при цьому коливаються відносно положення рівноваги. Звук поширюється у повітрі зі швидкістю 344 м/с.

 

Нормування шуму. Нормування може здійснюватися кількома методами:

а) за граничним спектром ГС. ГС ¾ це вісім нормативних рівнів звукового тиску на частотах від 31,5 до 8000 Гц (в октавних смугах);

б) нормування рівня звуку в дБА;

в) за дозою шуму;

Сприймання людиною звуків вибіркова, тому ми говоримо про звуки, які чуються не чуються. Всі ці звуки  в загальному нагадують спектр сонячних променів, які характеризуються видимим спектром – від фіолетового до червоного – і невидимим – інфра-ультра - фіолетова. По аналогії з сонячним спектром звуки, які не сприймаються людським вухом називаються інфразвуками, ультразвуками, гіперзвуками.

Людське вухо сприймає звукові хвилі з інтенсивністю від 10– 2 до 102 Вт\м 2 і частотою 16....20000 Гц, коливання частотою  > 20000Гц наз. Ультразвуком;  < 16 Гц – інфразвуком, гіперзвук коливання – від 109 до 1013 Гц

За одиницю вимірювання і інтенсивності звуку прийнято децибел ( дб), тобто 0,1 бела.

 

Акустичні величини деяких звуків у природі

Звуки

Інтенсивність, мкВт/м2

Рівень звуку

Гігієнічна норма для людини 40 дб

Поріг чутливості

0,000001

0

Шум спокійного саду

0,00001

20

Звичайний шум у будинку

0,01

40

Розмова на підвищеному тоні

1,0

60

Пожвавлений вуличний рух

100

80

Шум у вагоні метро

10000

100

Грім

100000

110

Автомобілі КРАЗ і МАЗ

100000

110

Літак ТУ-134

10000000

120 на відстані 600м

Поріг больових відчуттів

1000000

120

 

Згідно правилам дотримання тиші, які затвердила Київрада, рівень шуму в квартирах не повинен перевищувати 40 дб і 30 дб вночі(шепіт, який чути на відстані 5 м). Забороняється : голосно співати, кричати, створювати шум від виробних приладів в нічний час від 22.0 до 8.00 (раніше було з 23.0 до 6.0). За порушення тиші попередження або штраф від 17 до 51грн.                   

Вимірювання шуму.

Із закордонних приладів добрі характеристики мають акустичні комплекти фірм «RFT» та «Брюль і К’єр».

 

Основні методи боротьби із шумом:

1.Заходи боротьби із шумом у джерелах його утворення:

а) конструктивні заходи:

  - акустичне проектування шумних підприємств;

  - озеленення територій господарств і міст;

  - заміна недосконалих конструкцій.

б) технологічні заходи:

  - удосконалення технологічних процесів виготовлення різних деталей

  - поліпшення якості складання вузлів;

в) експлуатаційні заходи:

   - своєчасне регулювання та змащування деталей.

2. Заходи боротьби із шумом на шляху його поширення:

    - дистанційне управління машинами;

   - автоматизація процесів;

    - звукоізоляція.

3. Заходи боротьби із шумом за допомогою організаційних методів:

     - раціональний режим праці;

     -  суміщення шумних і безшумних робіт;

     - повноцінний сон і відпочинок;

     - періодичний медичний огляд.

4. Заходи боротьби із шумом за допомогою індивідуального захисту:

     - протишумові тампони;

     -  навушники;

     - протишумовий одяг;

Підраховано, що на виробництві внаслідок підвищення шуму на 25 дб продуктивність праці знижується приблизно на 25%, а виробництво бракованої продукції зростає на 12%. В районах сучасних великих аеропортів у радіусі до 15 км спостерігається помітне погіршення здоров’я населення.                 

 

 Вплив звуків на нервову систему людини

Пояснити причину „неуживчовості” жінок в чоловічих колективах вдалось вченим із Шефілдського університету, що знаходиться у Великобританії. Виявилось, що чоловіки просто.... не сприймають жіночий голос як засіб для передачі ділової інформації.

 Провівши дослідження, спеціалісти вияснили, що в головному мозку чоловіків більш мелодійний голос жінки оброблюється в тій же частині слухової зони, що відповідає за сприйняття музики. Тому у чоловіків, що слухають жіночий голос, в першу чергу включаються емоції. Вони то і мішають розпізнати змістовне навантаження окремих фраз.

Властива жінкам мелодійність голосу здатна збити з толку любого представника чоловічої статті. Є така галузь науки як психолінгвістичне програмування. Цей спосіб навіювання (внушение) людині визначеної інформації шляхом спеціально підібраної мелодії, тембру голосу і ритму. Плавна жіноча мова діє на зону почуттів, і чоловік практично не розуміє слів. Якщо жінка таким чином заговорить з колегою по роботі, він також відчує якісь її флюїди, але суті сказаного до кінця не розбере. Діловій розмові це звичайно мішає – і тому чоловіки на підсвідому рівні стараються вижити незрозумілу жінку із свого колективу. Але це звичайно не повід забракувати всіх представниць слабкої статті -  як ділових партнерів. Є яскраві приклади вміння жінок говорити з чоловіками на їх мові – а саме мові логіки.

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла