Лекція №9 "Техногенні небезпеки. Класифікація вражаючих чинників"
1. Фізичні чинники
1.3. Електробезпека
Наступна підгрупа фізичних факторів:
термічні – мають певний запас теплової енергії та аномальну температуру (нагріті та охолоджені об’єкти, вогонь, параметри клімату й мікроклімату та ін.). передаючи її людському організмові, вони викликають термічні опіки різного ступеня.
При нагріванні шкіри до температури 44 0С відбувається її пошкодження і виникають больові відчуття, а при нагріванні до температури 77 0С – настає миттєве її руйнування . Температура, до якої нагр. Тканини організму, не залежить від площі контакту, проте шкода для організму істотно залежить від площі ураженої ділянки тіла. За площею ураженої ділянки термічні опіки поділяються на три групи: легкі, середні, важкі.
У наступній підгрупі електричних чинників ми розглянемо "електробезпеку"
- електричні – характеризуються запасом електричної енергії (електричний струм, електричне поле, електричний заряд та ін.). Електричний струм проходячи через людський організм, спричиняє біологічну, електрохімічну, теплову і механічну дії.
Біологічна дія Ел.стр. виявляється у подразненні та збудженні тканин організму і супроводжується судомним скороченням м’язів і повної зупинки серця. Електрохімічна дія супроводжується електролізом (розкладом) рідин, у тому числі і крові, порушуючи її склад. Теплова дія призводить до різного ступеня опіків окремих ділянок тіла аж до повного обвугленя. Механічна –розшарування тканин, а також відриванні окремих частин тіла. Електричні травми об’єднують у три групи: місцеві, загальні та змішані.
Ця різноманітність дій електричного струму може призвести до двох видів ураження: до електричних травм та електричних ударів.
Електричні травми являють собою чітко виражені місцеві пошкодження тканин організму, викликані дією електричного струму або електричної дуги. У більшості випадків електротравми виліковні, але іноді при важких опіках травми можуть призвести до загибелі людини.
Розрізняють такі електричні травми: електричні опіки, електричні знаки, металізація шкіри, електроофтальмологія та механічні пошкодження.
Електричний опік ¾ найпоширеніша електротравма.. Розрізняють чотири ступеня опіків: І ¾ почервоніння шкіри; ІІ ¾ утворення пухирів; ІІІ ¾ змертвіння всієї товщі шкіри; ІV ¾ обвуглювання тканин. Важкість ураження організму обумовлюється не ступенем опіку, а площею обпеченої поверхні тіла.
Електричні знаки ¾ чітко окреслені плями сірого або блакитно-жовтого кольору на поверхні шкіри людини, що зазнала дії струму У більшості випадків електричні знаки безболісні і лікування їх закінчується добре.
Металізація шкіри ¾ це проникнення у верхні шари шкіри найдрібніших часток металу, що розплавився під дією електричної дуги. Це може статися при коротких замиканнях, вимиканнях рубильників під навантаженням тощо. Металізація супроводжується опіком шкіри, який викликається нагрітим металом.
Електроофтальмологія ¾ ураження очей, викликане інтенсивним випромінюванням електричної дуги, спектр якої містить шкідливі для очей ультрафіолетові та ультрачервоні промені. Крім того, можливе попадання в очі бризок розплавленого металу. Захист від електроофтальмології досягається носінням захисних окулярів, які не пропускають ультрафіолетових променів, і забезпечують захист очей від бризок розплавленого металу.
Механічні пошкодження виникають у результаті різких неправильних судомних скорочень м’язів під дією струму, що проходить крізь тіло людини. В результаті можуть статися розриви шкіри, кровоносних судин та нервової тканини, а також вивихи суглобів і навіть переломи кісток. Механічні пошкодження є, як правило, серйозними травмами, що вимагають тривалого лікування.
Електричний удар. Це збудження живих тканин організму електричним струмом, що проходить крізь нього, яке супроводжується мимовільними судомними скороченнями м’язів. Залежно від наслідку дії струму на організм електричні удари умовно поділяються на наступні чотири ступеня:
І ¾ судомне скорочення м’язів без втрати свідомості;
ІІ ¾ судомне скорочення м’язів, втрата свідомості, але збереження дихання та роботи серця;
ІІІ ¾ втрата свідомості та порушення серцевої діяльності чи дихання (або всього разом);
ІV ¾ клінічна смерть, тобто відсутність дихання та кровообігу.
Причинами смерті в результаті ураження електричним струмом можуть бути: припинення роботи серця, припинення дихання та електричний шок.
Фактори, що визначають небезпеку ураження електричним струмом. Характер та наслідки дії на людину електричного струму залежать від наступних факторів: електричного опору людини; величини напруги та струму; тривалості дії електричного струму; шляху струму крізь тіло людини; роду та частоти електричного струму; умов зовнішнього середовища.
Технічні способи та засоби захисту
Захисним заземленням називається навмисний електричний контакт із землею або її еквівалентом металевих неструмоведучих частин, які можуть опинитися під напругою при замиканні на корпус та через інші причини.
Зануленням називається навмисне електричне з’єднання з нульовим захисним провідником металевих неструмоведучих частин, які можуть опинитися під напругою внаслідок замикання на корпус.
Захисне вимкнення ¾ швидкодіючий захист, що забезпечує автоматичне вимкнення електроустановки при виникненні у ній небезпеки ураження струмом.
Мала напруга ¾ це нормальна напруга не більша 42 В, що застосовується у електричних колах для зменшення небезпеки ураження електричним струмом.
Пристрої огородження застосовуються для того, щоб усунути можливість навіть випадкового контакту із струмоведучими частинами електроустановок.
Попереджувальна сигналізація, блокування, знаки безпеки. Блокувальні пристрої надійно виключають можливість випадкового контакту з частинами обладнання, що перебувають під напругою і розташовані у спеціальних закритих приміщеннях.
Електрозахисні засоби ¾ вироби, які переносяться або перевозяться, і слугують для захисту людей, що обслуговують електроустановки, від ураження електричним струмом.
Перша допомога при ураженнях електричним струмом. Першу допомогу людині, що уражена електричним струмом повинен уміти надавати кожний. Перша допомога при нещасних випадках, що викликані ураженням електричним струмом, складається з двох етапів: звільнення потерпілого від дії струму та надання йому першої медичної допомоги.
Звільнення потерпілого від дії струму. Першою дією повинно бути швидке вимкнення тієї частини установки, до якої торкається потерпілий. Якщо швидко вимкнути установку неможливо, то треба відділити потерпілого від струмоведучих частин.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла