Метою навчальної дисципліни «Антикризове фінансове управління та фінансова безпека підприємств» є оволодіння теоретичними знаннями та отримання практичних навичок стосовно визначення сутності фінансової кризи підприємства, методичних підходів до розробки «правил ефективної поведінки» підприємств за умов кризового стану, аналізу шляхів запобігання і подолання кризи у зарубіжних і вітчизняних підприємствах.

Завданнями навчальної дисципліни є:

-             набуття умінь та практичних навичок щодо розв’язання проблем: розпізнавання кризових явищ; прогнозування наслідків розвитку кризових явищ та їхнього впливу на результати діяльності підприємства; визначення можливостей запобігання кризі або її пом’якшення; забезпечення функціонування підприємства в умовах криз; стабілізація діяльності окремих підсистем підприємства для подолання проявів його системної кризи; ліквідація наслідків кризи або ліквідація підприємства; розвиток підприємства на новій основі, після подолання кризи.

У результаті вивчення навчальної дисципліни «Антикризове фінансове управління та фінансова безпека підприємств» здобувач повинен знати:

-      причини виникнення кризових явищ в економіці;

-      фінансовий механізм виникнення кризового стану на підприємстві;

-      методику діагностики кризових ситуацій на підприємстві;

-      ознаки готовності підприємства до попередження, подолання або мінімізації наслідків кризових явищ;

-      сучасні методи та інструментарій управління у кризових умовах.

По закінченню вивчення дисципліни здобувач повинен вміти:

-        проводити експрес-діагностику фінансового стану підприємства;

-        складати прогноз перспективи виникнення та розвитку кризових ситуацій підприємства на підставі експрес-аналізу;

-        визначати основні напрями запобігання, подолання та мінімізації наслідків кризових явищ на підприємстві;

-        застосовувати теоретико-методологічні підходи до управління фінансовою безпекою підприємства;

-        розробляти фінансову стратегію розвитку підприємства.

Набуття компетентностей

Загальні компетентності (ЗК):

ЗК 01. Здатність виявляти та вирішувати проблеми, генерувати нові наукові ідеї на межі предметних галузей і здійснювати власні дослідження.

ЗК 02. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.

Спеціальні (фахові) компетентності (СК):

CК 04. Здатність до виконання наукових досліджень у сфері фінансів, банківської справи та страхування на відповідному фаховому рівні, досягнення наукових результатів, що створюють нові знання, для розв’язання актуальних проблем.

CК 05. Здатність до впровадження результатів власних досліджень у сфері фінансів, банківської справи та страхування.

 

Тема 1. Кризи підприємства, сутність і завдання фінансового антикризового управління підприємством (18 год.)

Економічний зміст кризи підприємства та класифікація її основних ознак. Відновлення життєздатності за рахунок внутрішніх та зовнішніх управлінських дій Класифікація кризи на рівні підприємства. Види кризи на різних етапах циклічної динаміки підприємства. Фактори, що зумовлюють різні види кризи. Зовнішні та внутрішні загрози появи криз. Економічна сутність антикризового фінансового управління. Обʼєкт антикризового фінансового управління. Цілі фінансового антикризового управління. Функції антикризового фінансового управління. Стратегії фінансового антикризового управління та напрями щодо їх реалізації.

Тема 2. Концептуальні положення діагностики  кризи розвитку підприємства (18 год.)

Сутність діагностики. Завдання діагностики розвитку підприємства. Вимоги до діагностування.  Завдання фінансової діагностики. Типи діагнозу. Напрями діагностування кризи. Методичне забезпечення діагностики кризи розвитку підприємства. Методичні підходи до проведення діагностики кризи розвитку підприємства. Особливості аналізу фінансово-господарської діяльності в залежності від фази прояву кризи. Фази течії кризи – передкризова, збурення, розгін, апогей, повернення, заспокоєння, післякризова. Основні призначення діагностики як висхідного етапу фінансового антикризового управління. Види діагностики кризи. Модель процесу діагностики кризи розвитку підприємства. Етапи проведення діагностики кризового стану підприємства.

 

Тема 3. Методичне забезпечення та практичний інструментарій діагностики кризового стану та загрози банкрутства підприємства (20 год.)

Криза платопроможності. Класифікація видів платоспроможності. Характеристики платоспроможності. Визначення рівня неплатоспроможності та типу банкрутства на підставі Методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства. Експрес-аналіз фінансового стану підприємства за допомогою методики  У. Бівера. Поглиблена оцінка  фінансового стану за допомогою «Методики проведення поглибленого аналізу фінансово-господарського стану неплатоспроможних підприємств та організацій». Послідовність дій, необхідних для розробки статистичних моделей оцінки вірогідності банкрутства. Моделі й системи показників для прогнозування банкрутства: 2-х факторна модель прогнозування банкрутства підприємства Е. Альтмана; п’ятифакторна модель Е.Альтмана; п’ятифакторну модель оцінки вірогідності банкрутства; модель Спрінгейта; модель Таффлера. Порівняльна характеристика моделей прогнозування банкрутства підприємства.

 

Тема 4. Антикризова програма підприємства і формування системи фінансового антикризового управління (18 год.)

Сутність антикризової програми. Вимоги до антикризової програми та плану антикризових заходів. Структура антикризової програми підприємства.  Підходи до вибору антикризових заходів. Основні (базові) елементи задачі формування антикризової програми. Управління розробкою антикризової програми. Принципи формування антикризової програми. Систематизація тактичних методів фінансового антикризового управління. Систематизація стратегічних методів антикризового управління. Характеристика  фінансових антикризових заходів. Сутність реструктуризації та її форми. Реструктуризація виробництва. Реструктуризація активів. Фінансова реструктуризація. Основні заходи реструктуризації.

 

Тема 5. Теоретико-методологічні засади управління фінансовою безпекою підприємства (18 год.)

          Сутність поняття «фінансова безпека підприємства», її роль та значення у функціонуванні підприємства. Ідентифікація та класифікація ризиків та загроз, що виникають при діяльності підприємства. Необхідність управління фінансовою безпекою підприємства. Існуючі теоретико-методологічні підходи до управління фінансовою безпекою підприємства. Етапи управління  та процес оцінювання загроз фінансовій безпеці підприємства.

Тема 6. Оцінка фінансової безпеки підприємства (20 год.)

Система показників фінансової безпеки підприємства. Основні загрози фінансовій безпеці підприємства та їх оцінка. Підходи до визначення та оцінки загроз фінансовій безпеці підприємства. Механізм ідентифікації загроз. Критерії визначення та індикатори визначення фінансової безпеки підприємства. Порогові значення індикаторів фінансової безпеки підприємства. Екзогенні та ендогенні чинники впливу на фінансову безпеку підприємства.

 

Тема 7. Удосконалення організації фінансовою безпекою підприємств (20 год.)

Сутність механізму та призначення управління фінансами підприємства.  Фінансово-економічний механізм управління фінансовою безпекою підприємства та основні його складові. Інформаційно-аналітичне забезпечення управління фінансово-економічною безпекою підприємства, його кількісні і якісні параметри. Сучасні підходи до визначення змісту інформаційно-аналітичного забезпечення управління. Методичні підходи до формування стратегії управління фінансовою безпекою підприємства.

 

Тема 8. Розробка стратегії фінансової безпеки підприємств (18 год.)

Діагностика як основний етап формування стратегії управління фінансовою безпекою підприємства. Формування концепції стратегічного управління фінансовою безпекою підприємства.  Заходи внутрішнього фінансового оздоровлення. Етапи формування стратегії управління фінансовою безпекою підприємства Система стратегічних цілей управління фінансовою безпекою. Зовнішні та внутрішні фактори, що впливають на рівень фінансової безпеки підприємства. Стратегічні альтернативи та вибір стратегії управління фінансовою безпекою підприємства.

 


Остання зміна: пʼятниця, 28 січня 2022, 18:57
Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла