Практичне заняття 12
Тема 9
Устаткування для
клінінгу
Метою практичної роботи є вивчення особливостей використання клінінгових технологій у закладах ресторанного господарства, ознайомлення з принципами роботи устаткування для професійного прибирання.
Для досягнення головної мети необхідно:
- ознайомитись із класифікацією устаткування для клінінгу;
- опанувати правила експлуатації устаткування для клінінгу;
- вивчити правила техніки безпеки під час проведення клінінгових робіт;
- визначити принципи підбору устаткування для прибирання.
План
1. Пилоприбирання. Обладнання систем центрального пилоприбирання.
2. Побутові і професійні пилососи, машини для миття й натирання підлоги.
3. Візки для вологого прибирання та сміття. Системи для миття вікон і підлоги. Індивідуальні завдання
Теоретична частина
Вибір прибирального устаткування та інвентарю залежить від конкретного типу вбиральних робіт і розрахований на рішення конкретного завдання вбирання.
Устаткування для прибирання повинне задовольняти екологічним нормам, спільно працювати з рядом чистячих засобів, мати захист від переповнення фільтрів, можливості перехресного забруднення, засмічування труб і т.п.
Існує досить багато класифікацій прибирального устаткування. Самий загальний поділ устаткування для клінінгу - це розмежування на побутовий і професійний інвентар. Професійне клінінгове устаткування підбирається в залежності не тільки від типу приміщення (бізнес-центр, торговельний павільйон, лікарня і т.п.), але і від характеру забруднень, вимог, що вимагаються до чистоти і т.д.
Професійне устаткування для клінінгу за завданням використання може бути класифіковане:
1) устаткування для прибирання підлог:
- швабри;
- мопи;
- флаундери;
- стяжки і згони;
- пилососи (промислові пилососи).
2) інструменти для миття вікон:
- згони для вікон;
- телескопічні штанги;
- шубки для миття вікон.
3) інвентар для прибирання санвузлів;
4) клінінгове устаткування для прибирання прилягаючих територій;
5) допоміжне устаткування для комплексних завдань прибирання (прибиральні візки).
Клінінгове устаткування за сферами використання поділяють на:
1) комерційне прибиральне устаткування;
2) індустріальне - використовується для прибирання великих територій, виробничих складів, аеропортів, з/д приміщень;
3) централізоване прибиральне устаткування для спеціального промислового застосування: стаціонарні апарати високого тиску (мийки високого тиску), професійні парогенератори тапароочисники;
4) комунальна прибиральна техніка: снігопогрузчики таснігоприбиральна техніка, машини для підтримування доріг і пришляхової обстановки, підметально-прибиральні вакуумні і аварійні машини, мусоровози.
За видом техніки розподіл можна представити так:
- мийні і поломийні машини;
- ковромийні машини;
- підмітальні машини;
- професійні пилососи;
- полірувальне устаткування.
За галуззю застосування устаткування для клінінгу поділяється на:
- прибиральне устаткування для роботи в приміщеннях;
- для прибирання в міських умовах.
Вимоги безпеки
Під час надання послуг із прибирання та уходу (внутрішні і зовнішні роботи) повинні бути забезпечені безпека життя, здоров'я та схоронність майна споживача послуг і санітарно-гігієнічні вимоги.
Надання послуг прибирання та уходу повинне бути організовано в період часу, що не створює незручностей для життя і праці споживачів.
При проведенні прибиральних операцій і операцій по уходу слід дотримуватися обережності в години, коли будинок або спорудження і прилягаюча територія інтенсивно використовується і характер експлуатації може вимагати постійного прибирання.
Хімічні засоби (миючі, що чистять, дезінфікуючі, захисні лаки, мастики, кристалізатори), що використовуються під час прибирання, повинні відповідати вимогам нормативної документації, мати гігієнічний висновок, а також сертифікат відповідності на препарати, що підлягають обов'язковій сертифікації.
Для запобігання утворення шкідливих речовин або газів при одночасному використанні в період прибирання декількох засобів, що чистять, не дозволяється змішувати їх між собою.
Спеціальне технологічне устаткування та прибиральний інвентар, що застосовуються при наданні послуг з прибирання, повинні бути використані відповідно до технології прибирання. Технологічне устаткування та інвентар, що підлягають обов'язковій сертифікації, повинні мати сертифікат відповідності.
Використаний прибиральний інвентар (протиральний матеріал, швабри, щітки й ін.), що підлягає дезінфекції відповідно до технології, повинен бути дезінфікований після прибирання.
При експлуатації електроустаткування повинні бути дотримані міри електробезпеки.
Електромашини, що використовуються при наданні послуг, повинні бути оснащені засобами звукової та світлової сигналізації.
Для виключення травматизму площі, що прибираються, необхідно огороджувати спеціальними попереджуючими знаками.
Підлогу з підігрівом необхідно відключати перед початком прибирання. При догляді за електропровідними напільними покриттями, миючі засоби, що використовуються, не повинні приводити до зниження електропровідності.
Електророзетки, вимикачі та освітлювальну арматуру необхідно знебезпечити до початку прибирання. Не допускається попадання вологи усередину.
При прибиранні приміщень спеціального призначення для виконавця послуг є обов’язковою наявність медичних книжок.
З метою зберігання майна споживача послуг виконавці послуг з прибирання повинні бути ознайомлені із правилами пожежної безпеки і існуючими процедурами при виникненні пожеж у тих будинках, де проводяться операції по прибиранню та уходу.
Рекомендована література
Базова:
1. Байлик С. И. Гостиничное хазяйство : учебник / С.И. Байлик. – 2 изд., перераб. и доп. – К. : Дакор. – 2009. – 368 с.
2. Волков Ю. Ф. Интерьер и оборудование гостиниц и ресторанов / Ю. Ф. Волков – Ростов н/Д : Феникс, 2003. – 352 с.
3. Черевко О. І. Обладнання підприємств сфери торгівлі : навч. посібник / О. І. Черевко, О. В. Новікова, В. О. Потапов. – К. : Ліра-К, 2010. – 648 с.
Допоміжні джерела
1. Круль Г. Я. Основи готельної справи : навч. посібник / Г.Я. Круль. –К.: Центр учбової літератури, 2011. – 368 с.
2. Постнов Г. М. Комплексная автоматизация торгового процесса – залог эффективного управления торговым предприятием / Г. М. Постнов // Профессиональное оборудование торговое, пищевое, упаковочное, складское. – 2004. – № 11 (33). – С. 7–14.
3. Постнов Г. М. Регистраторы расчетных операций / Г. М. Постнов // Профессиональное оборудование торговое, пищевое, упаковочное, складское. – 2004. – № 6 (28). – С. 9–16.
Інформаційні ресурси:
1. Виробник обладнання для кемпінгу, закладів харчування, систем підігріву, побутової техніки [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.meltemgas.com.
2. Інноваційна та нешкідлива для навколишнього середовища продукція для чистки килимів [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.envirodri-ukraine.com
3. Виробник клінінгової хімії, щіток, мопів, падів, мікроволокна для догляду за підлогою, килимовими покриттями, туалетами [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.franklinproducts.ru
4. Професійні засоби для прання та прибирання, що застосовується на підприємствах харчової промисловості, в пральнях, хімчистках, а також для прибирання адміністративних, комерційних, торгівельних та виробничих приміщень [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.goterchemie.com
5. Повний спектр щіткових миючо-сушильних та підмітальних машин, пилососів, машин для прибирання підлоги [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.ingfiorentini.it
6. Пилососи «PROFI» для сухого та вологого прибирання поверхонь великої площі (в готелях, басейнах, саунах тощо) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.profieurope.eu
7. Інноваційні продукти у галузі клінінгових технологій, вирішення проблем забезпечення чистоти і захисту у сфері обслуговування, харчування, промисловості [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.aricol.ua
9. Санітарно-гігєнічне і професійне прибиральне обладнання для аеропортів, готелів, барів, казино, розважальних центрів [Електронний ресурс]. Режим доступу : http://www.atma.ua
Завдання для студентів:
І. Підготувати інформаційне повідомлення на тему:
1. Устаткування для клінінгу, класифікація устаткування особливості будови та експлуатації.
2. Призначення, класифікація обладнання сміттєпроводу у підприємствах готельного господарства і його експлуатацію.
3. Призначення, класифікація, принцип дії, правила експлуатації побутових та професійних пилососів, машин для миття і натирання підлоги; візків для вологого прибирання та сміття.
ІІ. Підготувати презентацію на тему:
1. Класифікація, конструктивні особливості, принцип дії, правила експлуатації та техніки безпеки під час використання електричних віників.
2. Класифікація, конструктивні особливості, принцип дії, правила експлуатації та техніки безпеки під час користування пилососом.
3. Класифікація, конструктивні особливості, правила експлуатації та техніки безпеки під час використання машини для миття підлоги.
Форма подання результатів виконаної роботи: завдання виконується студентами та надсилається через систему Elearn 1 файлом (назва файлу "Ivanкіv_PR12") на перевірку у форматі Microsoft Word.
Вимоги до термінів подачі та оформлення - робота має містити відомості про виконавця та бути надіслана у визначений термін (зазвичай до наступного практичного заняття).
Критерії оцінювання практичного заняття - 8 балів.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла