Практичне заняття 15
Практичне заняття № 15
ІНЖЕНЕРНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СЕРВІСНО-ВИРОБНИЧОГО ПРОЦЕСУ ПІДПРИЄМСТВА ХАРЧУВАННЯ
Метою практичного заняття є засвоєння методики розробки схем комунікаційного забезпечення устаткування закладу ресторанного господарства.
Завдання практичного заняття полягає у вивченні основ підключення інженерних комунікацій до обладнання підприємства харчування.
Основні теоретичні відомості
При розробці схем комунікаційного забезпечення устаткування закладу ресторанного господарства вказуються просторові координати точок під’єднання інженерних мереж до обладнання та надаються характеристики комунікацій, що мають бути підведені до цих точок:
Електричний струм (позначення на схемах “Е”) характеризується:
-фазністю – 1 фаза, 3 фази (позначення на схемах відповідно «1ф», «3ф»);
- напругою – 3-фази – 380 В (Україна та СНД) та 400 В (Європа) (позначення на схемах відповідно «380 В», «400 В»), 1-фаза – відповідно 220 та 230 В (позначення на схемах відповідно «220 В» та «230 В»);
- електропотужністю устаткування – … кВт;
- висотою підведення (h=… мм).
Електроенергія підводиться безпосередньо до устаткування в задану точку в підлозі або на стіні, при чому висота виводу (позначення на схемах «h») складає як правило 100-200мм (в підлозі) і 1100-1300мм (на стіні). Розміщення точки підведення до устаткування та висота виводу визначаються згідно паспортних даних.
Для устаткування закладів ресторанного господарства застосовують наступні види електроарматури:
- штепсельна розетка (позначення на схемах «Ш») встановлюється для напруги 220 В на висоті h=300мм для стаціонарного устаткування (холодильні шафи, ларі тощо), h=1100мм та 1300мм для настільного та пересувного устаткування залежно від висоти виробничих столів;
- штепсельний роз’єм (позначення на схемах «ШР») – для напруги 380 В та електропотужності устаткування понад 2,5 кВт на висоті h=300мм, 1100мм або 1300мм (як у попередньому випадку);
- автоматичний вимикач (позначення на схемах «АВ») – як правило для посудомийних машин виробництва СНД на висоті h=1300мм або 1500мм;
- щит управління (позначення на схемах «ЩУ») для електричних котлів виробництва СНД, холодильних апаратів малої та середньої холодопродуктивності на висоті h=800мм або 1100мм;
- станція управління (позначення на схемах «СУ») – для комплексів устаткування та конвеєрних систем на висоті h=500мм, 800мм або 1100мм.
Приклад позначення на схемах:
ЕШ 1ф; 0,25 кВт h=300 мм до поз.3 ЕШР 3ф; 0,7 кВт h=1100 мм до поз.52 ЕАВ 3ф; 6,75 кВт h=1500 мм до поз.17
ЕСУ 3ф; 26,9 кВт h=500 мм до комплексу поз.24, 25, 26, 27.
Приклад зображення підводу електроенергії до обладнання показано на рис.4.
Рис.4 - Приклад підводу електроенергії до устаткування (плита електрична 4 конфоркова, позиція за специфікацією № 24)
Водопостачання(позначення на схемах “В”) підводиться трубами по стіні або в стіні; при острівному розміщенні устаткування (кавоварка, мийна ванна в складі острівної лінії барної стійки) – з підлоги та характеризується:
- температурою води, яка підводиться:
холодна вода (позначення на схемах “ХВ”); гаряча вода (позначення на схемах “ГВ”);
- умовним діаметром трубопроводу (позначення на схемах “Æ”, одиниці виміру - мм):
Æ15 – для устаткування з незначним водоспоживанням (кавоварка, пароконвектомат);
Æ20 – для устаткування зі значним обсягом водоспоживанням (котел, мийна ванна, посудомийна машина);
- висотою підведення (позначення на схемах “h”):
для поливочних кранів h=500 мм;
для мийних ванн та столів з мийними ваннами h=1100 мм (як правило через змішувач);
для острівного підведенняh=300 мм (як правило через вентиль або запорну арматуру).
Приклад зображення підключення води до технологічного устаткування показано на рис.5.
Рис.5 - Приклад підводу холодної, гарячої води та каналізації до устаткування (мийна ванна, позиція за специфікацією № 14)
Каналізація (позначення на схемах “К” (рис.5) – характеризується:
- діаметром трубопроводу:
Æ 50 – від мийних ванн;
Æ 100 – від посудомийних машин;
- висотою підведення:
по стіні (для мийних ванн) h=300 мм;
з підлоги (для острівного устаткування та посудомийних машин) на h=100 мм.
Для прийому рідких стоків (під час прибирання, санітарної обробки тощо) у підлогу приміщень закладу (гарячого цеху, мийних посуду тощо) вмонтовують трапи.Прийомний отвір трапу перекривається решіткою із нержавіючої сталі чи пластмаси в рівень з підлогою. Трап, як правило має розміри 100х100 мм (рис.6).
Рис.6 - Приклад позначення трапу для прийому рідких стоків
За технологічної потреби забезпечення прийому стоків від декількох споживачів (група котлів тощо), в підлозі можна влаштовувати лоток з одним трапом (рис.7).
Рис.7 - Приклад позначення лотка з одним трапом для прийому рідких стоків від групи котлів (позиція за специфікацією № 2)
Видалення забрудненого повітря з виробничих приміщень та підведення до них чистого здійснюється вентиляційними пристроями через витяжні зонти (позначення на схемах“ВЗ”) або місцеві вентиляційні відсмоктувачі (позначення на схемах “МВВ”), які характеризуються:
- габаритними розмірами – ВЗ та МВВ, як правило, на 100-200 мм більші розмірів устаткування над яким вони розмішуються;
- об’ємом повітря, що видаляється у м³/год (позначення на схемах“V”) – орієнтовний об’єм визначається з розрахунку: 1 кВт встановленої (паспортної) електропотужності устаткування потребує видалення приблизно 22-35м³/год. повітря (наприклад, для жарильних поверхонь, плит тощо V®max, для пароконвектоматів, жарильних шаф тощо V®min).
Вентиляційні пристрої розмішують над тепловим або іншим устаткуванням, що виділяє забруднювачі повітря (надлишкова волога, пил, гази, тепло тощо) (рис.8).
Рис.8 - Приклад позначення вентиляційного пристрою (витяжний зонт, позиція за специфікацією № 1) над тепловим устаткуванням (плита електрична, позиція за специфікацією № 2)
Запитання для самоперевірки
1. Що вказується на схемах комунікаційного забезпечення устаткування закладу ресторанного господарства?
2. Які характеристики електричного струму наводяться на схемах підключення інженерних комунікацій до обладнання?
3. Як підводиться до устаткування водопостачання і які його характеристики наводяться на схемах комунікаційного забезпечення обладнання закладу ресторанного господарства?
4. Як позначається на схемах підключення інженерних комунікацій до обладнання каналізація і якими технічними показниками вона характеризується?
5. Що передбачають у виробничих приміщеннях підприємств харчування для прийому рідких стоків?
6. За допомогою яких пристроїв здійснюється видалення забрудненого повітря з виробничих приміщень та підведення до них чистого?
Форма подання результатів виконаної роботи: завдання виконується студентами та надсилається через систему Elearn 1 файлом (назва файлу "Ivanкіv_PR15") на перевірку у форматі Microsoft Word.
Вимоги до термінів подачі та оформлення - робота має містити відомості про виконавця та бути надіслана у визначений термін (зазвичай до наступного практичного заняття).
Критерії оцінювання практичного заняття - 8 балів.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла