1. Чума

1.6. Патолого-анатомічні зміни.

Трупи виснажені, на слизовій оболонці ротової порожнини виявляють виразки. Гнійні виділення на слизовій носової порожнини. Кон’юнктива гіперемійована, в кутику очей кірочки або гній. Слизова оболонка трахеї катарально запалена. В передній і задній частках легень часто знаходять ущільнені ділянки, при розрізі яких витікає світло слизиста або гнійна рідина. На слизовій оболонці шлунка виявляють ерозії, а інколи й виразки. Як правило, зміни бувають у дванадцятипалій кишці: слизова оболонка якої катарально запалена, на ній добре помітні ерозії або виразки. На слизовій оболонці прямої кишки наявні крапкові або смугасті крововиливи.

Печінка кровонаповнена, жовчний міхур переповнений жовчю. Селезінка без змін або злегка набрякла. При розрізі нирок рисунок стертий, мозковий шар інколи гіперемійований, в корковому шарі виявляють крапкові крововиливи. Слизова оболонка сечового міхура завжди гіперемійована, на ній виявляють крапкові або смугасті крововиливи. Серцевий м’яз дряблої консистенції, інколи він має варений вигляд. На перикарді можуть бути крапкові або смугасті крововиливи. Часто виражений серозний перикардит. У головному і спинному мозку виявляють негнійний енцефаломієліт.

 

Рис. 44. Ураження печінки та шлунку при чумі собак

(http://veterinariya.info)

 

Рис. 45. Крововиливи під серозною оболонкою товстого кишечника

(http://veterinariya.info)

Рис. 46. Значні геморагії під слизовою оболонкою тонкого відділу кишечника

(http://veterinariya.info)

 

Необхідно відмітити, що характерними патолого-анатомічними ознаками для чуми собак вважаються крапчасті та смугасті крововиливи на слизових оболонках дванадцятипалої і прямої кишок, а також сечового міхура. За нервової форми спостерігається кровоперенаповнення судин головного мозку.

 

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла