Лекція 2.5. Інфекційний перитоніт
1. Інфекційний перитоніт
1.5. Патолого-анатомічні зміни.
Коти, які загинули від інфекційного перитоніту, переважно виснажені. У більшості тварин виявляють перитоніт. У черевній порожнині може накопичуватися до 1-ого літра ексудату. Рідина майже прозора, опалесцентна, в'язка, інтенсивно або злегка жовтувата. У ній можуть міститися пластівці і нитки фібрину.
Рис. 101. Накопичення ексудату в черевній порожнині
при інфекційному перитоніті у кота
Серозні поверхні часто покриті фібрином, що надає оболонкам тьмяний зернистий вигляд. Фібрин частіше лежить на серозних покривах внутрішніх органів, обумовлюючи неміцні спайки між ними.
Рис. 102. Спайний процес у внутрішніх органах при інфекційному перитоніті
На серозних покривах трапляються білі вогнища некрозу, а також маси щільного ексудату у вигляді дрібних бляшок і вузликів, проникаючих в органи (печінка, стінка кишечника та інші).
Бляшки і вузлики мають розміри від 2 до в діаметрі. Брижа переважно потовщена, тьмяна (рис. 103).
Рис. 103. Серозна оболонка тонкого кишечнику,
з блідими ділянками, які піддані некрозу
Нирки часто збільшені з наявністю під фіброзною капсулою білих щільнуватих вузликів, які вдавлюються до кіркової речовини.
У печінці і підшлунковій залозі також виявляють невеликі білі вогнища.
Рис. 104. Вогнища некрозу у печінці і підшлунковій залозі
У плевральних порожнинах ексудату менше, ніж у черевній порожнині. Під плеврою виявляють множинні білі вогнища, подібні до вогнищ в інших органах. Легені ущільнені, темно-червоного кольору. Лімфатичні вузли черевної і грудної порожнин збільшені.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла