3. Призначення і будова асинхронного двигуна

За будовою трифазний асинхронний електродвигун складається з нерухомого статора, рухомогo ротора i двох пiдшипникових щитiв з підшипниками кочення або ковзання в центрi щита.

Статор електродвигyна складaється з корпусу, осердя i трифазної обмотки. Корпус виготовляють з чавуну, стaлi або сплаву алюмінію.

Осердя статора набираться зi штампованих листiв електротехнічної сталi у виглядi кiлець. Листи стaлi мають товщину 0,35 чи 0,5 мм, поверхня вкрита iзоляцiйним лаком чи окисною плiвкою для зменшення втрат енергії на вихровi струми при перемагнiчуваннi стaлi осердя. На внутрiшнiй поверхнi осердя завдяки формi кожного кiльця, утворюються поздовжнi пази, в які вкладаютъ витки котушок прямокутно-овальної форми з мiднoгo, рiдше алюмiнiєвого проводу круглого перерiзу, iзольованогo по поверхнi емалевою (лаковою) iзоляцiєю. Розмiри i кiлькiстъ котушок, схема ix з'єднанъ обумовлюють характер мaгнiтного поля, кiлькiстъ пар мaгнiтних полюсiв статора. Так, наприклад, якщо осердя статора має 36 пазiв (кiлъкiсrъ пазів трифазних двигyнiв завжди кратна 6), а котушка має форму i розмiри, що дозволяютъ зaйняти умовний перший паз, а протилежна сторона котушки займає дiаметралъно протилежний дев'ятнадцятий паз, iнша котушка займає вiдповiдно 2-й i 20-й пази тощо, тобто одна катушка охоплює четверту частину осердя статора, то магнітне поле статора електродвигуна матиме чотири полюси і меншу вдвічі швидкість (частоту) обертання.

Kількість полюсів мaгнітного поля статора трифазного асинхронного електродвигyна визначaється як частка вiд дiлення кiлькоcтi всіх пазiв осердя статора на кiлъкiстъ пазiв, що охоплює одна котyшка. Коли всі котушки всипані в пази, початки і кінці котушок з'єднують таким чином, щоб утворилось три фази, однакові за кількістю котушок, але зміщені по внутрішній поверхні осердя статора на рівні відстані. Початки і кінці фаз позначають так, як вказано в табл. 6.1.

 

Таблиця 6.1 – Початки і кінці фаз трифазного асинхронного електродвигyна


 

Короткозамкнений ротор складається зi стального вала, що опирається на два підшипники; на частину мiж пiдшипниками жорстко кріпиться осердя, що набирається, як i осердя статора, з окремих лиcтiв електротеxнiчної стaлi у виглядi плоских дисків з отвором пiд вал по центру. На зовнiшнiй поверхнi осердя ротора пiсля складання утворюютъся пази, в які закладаютъ мiднi чи алюмiнiєвi стрижнi без iзоляцiї, які утворюють короткозамкнену обмотку ротора. На торцях осердя ротора стрижнi з'єднують мiж собою мiдними чи алюмiнiєвими кiльцями. Короткозамкнена обмотка ротора без осердя нагадує за констрyкцiєю клiтку. Трифазний електродвигyн з такою будовою ротора одержав назву асинхронного з короткозамкненим ротором.

Ротор електродвигуна може мати й iншу будову: в пази осердя ротора можна вкласти котушки, по формi подібні котушкам статора. Котушки з'єднуються так, щоб утворились три фази. Кінці фаз з'єднують в одну точку (нульову), а початки приєднують до трьох кiлець, якi розмiщуютъ на валу. Кiльця iзольованi одне вiд одного i вiд валу. На кiльця накладають ковзнi щiтки з графiту, а до нерухомих щiток приєднують зовнiшнi опори у виглядi пускового чи регульованого реостату. Трифазнi електродвигуни з такою будовою ротора одержали назву - асинхронний з фазним pотором або електродвигyн з контaктними кiльцями.

Асинхронна електрична машина, як було визначено, в укрупненому плані складається з двох головних частин, одна з яких нерухома і зветься статором, а друга – рухома і зветься ротором.

Осердя статора набирається з окремих листів, виготовлених методом штампування з електротехнічної сталі.

На рис. 6.22 показане зібране осердя статора асинхронної електричної машини.


Рис. 6.2. Осердя статора асинхронної електричної машини

 

Станина (1) зазвичай виконується литою, з немагнітного матеріалу, найчастіше з чавуну або алюмінію. На внутрішній поверхні листів (2), з яких виконане осердя статора, є пази, в які закладається обмотка (3). Обмотка статора виконується переважно з ізольованого мідного проводу круглого або прямокутного перерізу. Зустрічаються двигуни, в яких обмотка виконана з алюмінію.

Найчастіше асинхронні електричні машини використовують в мережах трифазного струму. При цьому обмотка статора складатиметься з трьох окремих частин, які звуться фазами. Початок фаз позначається літерами с1, с2, с3, кінці – літерами с4, с5, с6.

Початок і кінець кожної фази виводиться на спеціальну панель затискачів (див. рис. 6.2, а), яка кріпиться до станини. Обмотка статора може бути з’єднана зіркою (рис. 6.2, б) або трикутником (рис. 6.2, в).

Зазначимо, що приєднання затискачів панелі до виводів окремих фаз здійснюється спеціальним чином, а саме так, щоб забезпечити простоту отримання з’єднання фаз зіркою або трикутником. Вибір схеми з’єднання фаз обмотки статора залежить від лінійної напруги мережі і паспортних даних двигуна.

В паспорті трифазного двигуна задаються напруга мережі живлення й схема з’єднання фаз обмотки статора. Наприклад, може бути наведено:

.

Це означає, що даний двигун можна включати в мережу з лінійною напругою Uл = 660 В, з’єднуючи фази обмотки статора зіркою, або в мережу з Uл = 380 В, з’єднуючи фази обмотки статора трикутником.

Головне призначення обмотки статора – створення в машині обертового магнітного поля.

Осердя ротора також набирається з листів електротехнічної сталі, на зовнішній стороні яких є пази, в які вкладається обмотка ротора.

Обмотка ротора асинхронних двигунів може бути двох видів: короткозамкнена і фазна. Відповідно до цього розрізняють асинхронні двигуни з короткозамкненим і фазним ротором.

Короткозамкнена обмотка ротора нагадує «біляче колесо» (рис. 6.24), вона складається зі стержнів, які зазвичай закладаються в пази осердя ротора (в машинах малої потужності осердя часто не використовується і вказані стержні у складі всієї конструкції виявляються розміщеними у повітряному зазорі). З торців стержні «білячого колеса) замикаються торцевими кільцями.


Рис. 6.3. Конструкційне виконання короткозамкненого ротора асинхронного двигуна

 

Двигун з короткозамкненим ротором не має рухомих контактів. За рахунок цього такі двигуни мають високу надійність. Стержні короткозамкненої обмотки виконуються з міді, алюмінію, латуні тощо.

Видатний вчений М. Доливо-Добровольський першим створив двигун з короткозамкненим ротором і дослідив його властивості. Завдяки цим дослідженням було, зокрема, встановлено, що асинхронним двигунам з короткозамкненим ротором притаманний суттєвий недолік, який полягає в обмеженості величини пускового моменту. Для усунення вказаного недоліку М. Доливо-Добровольським була запропонована конструкція асинхронного двигуна з фазним ротором.


На рис. 6.4 наведений внутрішній устрій асинхронної машини з фазним ротором. При цьому прийняті позначення:

- станина (1),

- обмотка статора (2),

- ротор (3),

- контактні кільця (4),

- щітки (5).

 


Рис. 6.4. Внутрішній устрій асинхронної машини з фазним ротором

 

У фазного ротора обмотка виконується трифазною, аналогічно обмотці статора, з тим же числом полюсів. Витки обмотки ротора закладаються в пази осердя ротора і з’єднуються за схемою зірки. Кінці кожної фази з’єднуються з контактними кільцями, закріпленими на валу ротора, і через щітки виводяться у зовнішню мережу. Контактні кільця виготовляються з латуні або сталі. Ці кільця мають бути ізольовані один від одного і від вала.

Щітки притискаються до контактних кілець за допомогою пружин щіткоутримувачів, закріплених нерухомо на корпусі машини. Як матеріал щіток зазвичай використовується металографіт.


На рис. 6.25 наведені умовні позначення асинхронного двигуна з короткозамкненим (а) і фазним (б) ротором. На інформаційному щитку, що закріплений на станині машини, наводяться дані щодо типу машини та її основних технічних характеристик, а саме:

PH - номінальна корисна потужність (потужність на валу);

UH, IH - номінальні значення лінійної напруги та струму для вказаної схеми з’єднання фаз;

nH - номінальна частота обертання в об/хв.

 


Рис. 6.5. Умовне позначення асинхронного двигуна з короткозамкненим (а) і фазним (б) ротором

 

Тип машини, наприклад, може бути заданий як 4АН315S8. Це означатиме, що представлено асинхронний двигун (літера «А») четвертої серії захищеного виконання. Відсутність в позначені літери «Н» означає що двигун закритого виконання. Три цифри (315) вказують висоту осі обертання в мм; літера S характеризує установчі розміри (чисельні дані щодо цих розмірів наводяться у відповідних довідниках); цифра «8» вказує число полюсів машини. На рис. 6.6 наведений устрій такої асинхронної машини.


Рис. 6.6. Внутрішній устрій асинхронної машини з короткозамкненим ротором

 

На рис. 6.6 виокремлено:

- станину (1),

- осердя статора (2),

- обмотку статора (3),

- осердя ротора з короткозамкненою обмоткою (4),

- вал двигуна (5).

 


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла