Лекція 4. Предмет, об’єкти, завдання, види економічного аналізу та їх характеристика економічного аналізу
2. Основні завдання економічного аналізу
Систематизований перелік об'єктів чи питань аналізу, що вивчаються в курсі, являють його зміст. Виникнення та становлення будь-якої науки зумовлюються нагальними потребами господарської практики. Розвиток економічного аналізу спричиняється необхідністю періодичної оцінки стану господарських процесів, загальних результатів і нових і напрямів у роботі. При цьому особливий інтерес викликає вивчення всіляких недоліків, непродуктивних витрат, збитків, тобто те, що далі поєднується одним поняттям — резерви.
У зв'язку з цим перед економічним аналізом від самого початку були поставлені завдання:
1) оцінка діяльності підприємства, його виробничих та інших підрозділів, окремих явищ і показників;
2) пошук і визначення величини внутрішньогосподарських резервів.
Значенням, предметом економічного аналізу визначаються і завдання, які стоять перед ним. До найбільш загальних належать:
1) Оцінка ефективності функціонування об’єкта через систему показників.
Дане завдання передбачає оцінку ситуації, яка склалася, а саме вивчення рівня показників і їх динаміки, порівняння з показниками аналогічних підприємств, вивчення місця яке займає підприємство на ринку, рівня використання ресурсів і виробничого потенціалу тощо.
2) Вивчення причинно – наслідкових зв’язків об’єкта і побудова його факторної моделі.
3) Дослідження характеру причинно – наслідкових зв’язків і вибір методів їх кількісного виміру.
В сучасних умовах економічний аналіз володіє багатим арсеналом методів кількісного виміру причинно – наслідкових звуків, а саме: традиційними, математико – статистичними і евристичними.
4) Виявлення умов, що позитивно чи негативно впливають на результати діяльності об’єкта;
5) Пошук варіантів рішень, які б сприяли покращенню діяльності об’єкта аналізу;
6) Порівняння варіантів рішень;
7) Підготовка одного або декілька варіантів рішень для керівництва.
Завдання економічного аналізу не вичерпуються цим переліком. Багатогранність господарських ситуацій, специфічність окремих видів аналізу ставлять перед ним завдання автономного характеру.
Досвід господарського розвитку свідчить, що перед економічним аналізом на різних етапах розвитку стояли різні завдання, деякі підсилювались, інші відходили на задній план, по різному розставлялися відповідні акценти. Цей процес буде відбуватися, звичайно, і далі.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла