3. Суть і характеристика понять економічного аналізу

Під фактором в аналізі розуміють умови досягнення певного господарською результату, який характеризується відповідним показником, або ж причини, які впливають на цей результат.

Класифікація факторів:

·                      - за можливістю вимірювання фактори поділяються на такі, які можна виміряти (кількісні), і такі, які неможливо виміряти методом економічного аналізу (якісні);

·                      - за ступенем спільності для різних підприємств фактори поділяються на загальні (характерні для всіх підприємств) і специфічні (характерні для галузі і навіть окремого підприємства);

·                      - за терміном дії фактори поділяються на постійні (діють впродовж всього досліджуваного періоду). тимчасові (діють протягом частини періоду). а також випадкові для нормальної роботи підприємства.

·                      - за характером причин, що відображаються факторами вони поділяються на об'єктивні (не залежить від підприємства) і суб'єктивні (залежать від підприємства).

Крім зазначених вите однак фактори поділяються на зовнішні і внутрішні, екстенсивні та інтенсивні, основні і другорядні, прямі і непрямі, складні (комплексні) і прості.

Поняття "фактор" розглядається у нерозривному зв'язку з поняттям "результативний показник".

Зазначені поняття відображають відповідно такі категорії діалектики, як "причина" і "наслідок".

Виявлення ланцюжка причинно-наслідкових зв'язків дуже важливе в економічному аналізі і особливо у пошуку резервів виробництва.

Фактор (причина) завжди дієвий: він є свого роду джерелом розвитку, руху і тому незмінно породжує наслідки.

В економічному аналізі слід завжди виходити із передумови: одне і теж явище у одному випадку може бути фактором, а в іншому - результативним показником (наслідком). Так. прибуток за інших рівних умов є фактором (причиною) зміни рівня рентабельності, а відносно величини собівартості прибуток є наслідком. тобто рівень прибутку від реалізації продукції залежить від величини затрат.

Фактори можуть бути кількісними і якісними, основними і неосновними. внутрішніми і зовнішніми. Основними факторами (елементами) виробничого процесу с робоча сила, засоби праці і предмети праці.

Модель - це відображення, аналог явища або процесу в основних, суттєвих для цілей дослідження рисах. Модель повинна врахувати всі можливі взаємозв'язки, закономірності і умови розвитку, щоб на її основі можна було виконати дослідження.

Будь-яка модель повинна в першу чергу виконувати аналітичну і прогностичну функції, без яких побудова її була б недоцільною ні для теорії і тим більш для практичного використання.

В економічному аналізі модель замінює неіснуючий процес (явище, об'єкт) і чому стає єдиним інструментом перевірки гіпотези про розвиток пронесу (об'єкта, явища).

За характером взаємозв'язків показника, що аналізується, з чинниками, що визначають його рівень, всі економічні моделі можна поділити на дні групи: детерміновані і стохастичні (імовірні).

До детермінованих відносять ті модемі, результат реалізації яких повністю і однозначно визначений набором заданих параметрі" (балансові моделі, моделі оптимального планування).

Стохастичні моделі описуються ймовірними (стохастичними) залежностями (кореляційні моделі, виробничі функції). Вони грунтуються на теорії ймовірності.


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла