Тема 7. Наукова компонента матричного бізнес-проектування
3. Застосування балансових моделей у задачах маркетингу
Розгляньмо розв’язування однієї із задач маркетингу на підставі моделі міжгалузевого балансу.
У моделях міжпродуктових балансів до обсягів кінцевої продукції Yi, як правило, входить обсяг продукції, що спрямовується на приріст запасів і резервів. Обсяги цього приросту за кожним видом продукції часто задаються поза моделлю (екзогенно), що визначає загальний обсяг продукції кожного найменування, котрий іде на приріст запасів, але не дає можливості дізнатися, в якому саме обсязі необхідні ці запаси для забезпечення неперервності виробництва, якими повинні бути оптимальні обсяги сукупних запасів. Аби відповісти на ці запитання, треба разом з прямими витратами відображати обсяги запасів і резервів у тому розділі балансу, де у рядках розміщені виробничі зв’язки та витрати, а у стовпчиках — витрати різних продуктів на виробництво продукту даного виду.
Ці проблеми можна вирішити введенням так званих коефіцієнтів капіталомісткості.
Означення. Коефіцієнт капіталомісткості Sij показує, який обсяг запасу продукції і-го виду потрібно мати у виробництві одиниці продукції j-го виду. Якщо Sij — це величина запасу продукції i-го виду, що використовується для виробництва j-ї продукції, а Xj — загальний обсяг виробництва j-ї продукції, то величину коефіцієнта капіталомісткості можна визначити таким чином:
(7.33)
На практиці коефіцієнти капіталомісткості можна обчислити на підставі статистичних даних за попередні роки.
Якщо до схеми міжпродуктового балансу ввести показник капіталомісткості, то рівняння (8.5) (підрозд. 8.2) матиме вигляд
(7.34)
або у матричному вигляді:
(7.35)
де S = (sij) — матриця коефіцієнтів капіталомісткості. Звідси маємо:
(7.36)
Матриця BS = (E – A – S)–1 аналогічна матрицi (В) коефіцієнтів нових матеріальних витрат. Поряд з прямими та опосередкованими витратами вона містить також обсяги запасів на одиницю кінцевої продукції.
Балансові моделі можуть бути корисними й у реалізації збутової функції маркетингу, зокрема в питаннях ціноутворення. В умовах формування ринкових цін ці моделі допомагають, наприклад, виявити дисбаланс міжгалузевих і внутрішньогалузевих цін в умовах вільного ринкового ціноутворення.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла