3. Звіт з управління: функціональне призначення, особливості формування та роль в процесі прийняття рішень

3. Звіт з управління: функціональне призначення, особливості формування та роль в процесі прийняття рішень

 Звіт з управління є документом, в якому підприємство розповідає про свої поточні справи та плани на майбутнє. Він повинен містити як фінансову, так і нефінансову інформацію, яка описує, в якому стані знаходиться компанія та розкриває ризики для її діяльності.

Інформацію, яку потрібно зазначити у звіті про управління розкриває Директива ЄС.  

Фінансова інформаціяце дані щодо перспективи та стратегії розвитку підприємства, його дій за звітний період: покупки акцій або ж використання фінансових інструментів, наприклад, облігацій, ф'ючерсів або опціонів. А також про ризикицінові, кредитні та інші, з якими компанія зіткнулася і до яких у неї є схильність. Дані про фінанси зі звіту про управління доповнюють фінансову звітність.

 Нефінансова інформація стосується навколишнього середовища та персоналу, досліджень, розробок і благодійності.

Звіт про управління повинен містити інформацію про справи в поточному календарному році. 

Звіт про управліннянаслідок того, що Україна йде в Європу. Тому ставитися до подачі звітів доведеться відповідально, як це роблять в успішних країнах Європи. Там розуміють, що звіт це обличчя компанії, яке допоможе у складній або спірній ситуації.

 По-перше, звіт обов'язково читають регулятори, щоб зрозуміти, як ваша компанія виконує закони. І на підставі зроблених зі звіту висновків регулятор може влаштувати перевірку або накласти штраф, якщо вважатиме, що компанія порушує закон.

По-друге, звіти читають профспілки та громадські організації, у яких можуть виникнути питання: наскільки відповідально ваш бізнес ставиться до захисту прав співробітників або до навколишнього середовища.

У звіті про управління також можна детально розповісти про успіхи компанії та її перспективи, описати ризики, які існують у бізнесі, і пояснити, за рахунок чого компанія здатна з ними впоратися. Звіт про управління може стати містком, що зміцнює лояльність до бренду компанії.

Даний Звіт розробляється для клієнтів, а не для податкової.

Структура звітуце перше, на що звертають увагу читачі. Чудова структурата, яка враховує інтерес цільової аудиторії і веде її від одного важливого питання до іншого. Для кожної цільової аудиторії ця структура буде різною.

Приклад. Чудовим прикладом стануть річні звіти "Нафтогазу": у звіті за 2014 був розділ про корупцію в газовій промисловості, у 2015 окремо пояснювалися субсидії, у 2016як газ з родовища потрапляє в твій будинок, а у 2017про перемогу в Стокгольмському арбітражі.

Vodafone як глобальна компанія з клієнтами по всьому світу, яких цікавить, чи зможуть вони і в майбутньому довіряти їй свої гроші та чекати високої якості послуг, у звіті за 2016 фокусується на стратегії розвитку компанії. А в 2018 вона зробила акцент на розвитку технологій і нових програмах для клієнтів.

Показники діяльності компанії найчастіше не цікаві нікому, крім аналітиків. Але саме вони є найкращим способом переконати в тому, що компанія надійна. Розкрити потенціал фінансових показників або успішних кейсів допомагає контент, який розкриває їхню суть у зрозумілій для читача формі.

 Контентом, який розкриє ваш бренд з нового боку, може бути все що завгодно: фінансова звітність, кейси, історії співробітників, плани на майбутнє, особливості виробничого процесу, стратегія розвитку. Навіть ризики, які, відповідно до Закону, потрібно показати у звіті про управління, можна піднести так, щоб довести надійність компаніїнаприклад, пояснивши, чому компанія здатна успішно їм протистояти.

Основні джерела інформації про звіт з управління:

- Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV.

- Методичні рекомендації зі складання звіту про управління, затверджені наказом Мінфіну від 07.12.2018 р. № 982.

- Директива Європейського Парламенту та Ради ЄС про щорічну фінансову звітність, консолідовану фінансову звітність і пов’язані з ними звіти певних типів компаній від 26.06.2013 р. № 2013/34/ЄС.

Таблиця 5

Специфіка структури Звіту для окремих категорій

Розмір/вид підприємства

Особлива інформація до розкриття

Великі підприємства, середня кількість працівників яких на дату складання річної фінансової звітності перевищує 500 осіб

Додатково включають:

1) стислий опис моделі діяльності підприємства;

2) опис політики*, яку проводить підприємство, щодо:

- впливу на довкілля;

- соціальних питань та соціального захисту працівників;

- поваги прав людини;

- боротьби з корупцією та хабарництвом;

3) результат такої політики;

4) основні ризики, пов’язані із зазначеними питаннями, що стосуються діяльності підприємства, а також здатність підприємства ефективно управляти цими ризиками;

5) основні нефінансові показники, що характеризують діяльність підприємства

* Якщо підприємство не проводить політики щодо зазначених питань, то нефінансова інформація повинна містити щодо цього чітке й аргументоване пояснення

Середні підприємства

Мають право не відображати нефінансову інформацію

Лістингові компанії*

Наводять окремо інформацію про корпоративне управління з урахуванням вимог Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 р. № 3480-IV та Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 р. № 2664-III

Підприємстваемітенти цінних паперів (ЦП), ЦП яких допущені до торгів на фондових біржах або щодо ЦП яких здійснено публічну пропозицію

За Методичними рекомендаціями, звіт про управління – документ, що містить фінансову та нефінансову інформацію, яка характеризує стан і перспективи розвитку підприємсва та розкриває основні ризики і невизначеності його діяльності.

Звіт про управління подається разом з фінансовою звітністю та консолідованою фінансовою звітністю в порядку та строки, встановлені законом. У разі подання підприємством консолідованої фінансової звітності подається консолідований звіт про управління.

Звіт про управління містить достовірну фінансову та нефінансову інформацію про діяльність підприємства, його стан та перспективи розвитку та розкриває основні ризики і невизначеності його діяльності.

Аналіз діяльності, стану та розвитку підприємства проводиться ураховуючи розмір та вид діяльності підприємства, і включає як основні фінансові, так і нефінансові (якщо необхідно) показники діяльності щодо певного виду діяльності, у тому числі інформацію екологічного та соціального характеру, з посиланням на відповідні показники річної фінансової звітності та пояснення щодо сум за відповідними показниками (якщо доречно).

З метою систематизації та співставності інформації звіт про управління рекомендується формувати за такими напрямами:

1) організаційна структура та опис діяльності підприємства;

2) результати діяльності;

3) ліквідність та зобов'язання;

4) екологічні аспекти;

5) соціальні аспекти та кадрова політика;

6) ризики;

7) дослідження та інновації;

8) фінансові інвестиції;

9) перспективи розвитку;

10) корпоративне управління (складають підприємства - емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до торгів на фондових біржах або щодо цінних паперів яких здійснено публічну пропозицію).

Перелік напрямів та показників, які рекомендується розкривати у звіті про управління не є вичерпним. Підприємство може розкривати іншу інформацію, яку вважає за доцільне.

Великим підприємствам, середня кількість працівників яких на дату складання річної фінансової звітності перевищує критерій у 500 працівників, рекомендується включати у звіт про управління нефінансові показники діяльності, що містять інформацію щодо впливу його діяльності, зокрема на навколишнє середовище, довкілля, соціальні питання, у тому числі питання соціального захисту працівників підприємства, поваги прав людини, боротьби з корупцією та хабарництвом, а саме:

стислий опис моделі діяльності підприємства;

опис політики, яку провадить підприємство, щодо зазначених питань;

результат такої політики;

основні ризики, пов'язані із зазначеними питаннями, що стосуються діяльності підприємства, у тому числі (якщо доречно) ділові відносини, продукція або послуги, які можуть спричинити негативні наслідки у цих сферах, та яким чином підприємство здійснює управління цими ризиками;

основні нефінансові показники, що характеризують діяльність підприємства.

Якщо підприємство не провадить політики щодо зазначених питань, то рекомендується у нефінансовій інформації зазначати відповідне пояснення.

Середні підприємства мають право не відображати у звіті про управління нефінансову інформацію.

Підприємства у звіті про управління можуть наводити/розміщувати посилання на загальнодоступні джерела, які містять інформацію, розкриття якої передбачено цими Методичними рекомендаціями.

Звітним періодом для складання звіту про управління є календарний рік, який починається з 1 січня кожного року та закінчується 31 грудня того самого року.

Таблиця 5

Рекомендації щодо розкриття інформації у звіті про управління

Напрями

Призначення

Організаційна структура та опис діяльності підприємства

рекомендується наводити інформацію про організаційну структуру підприємства, його стратегію та цілі, сферу його діяльності за географічним розташуванням та галузевим спрямуванням, а також інформацію про продукцію та послуги, що виробляються/надаються підприємством, ринкову частку підприємства в різних сегментах, у яких здійснює свою діяльність підприємство (за наявності такої інформації) тощо

Результати діяльності

рекомендується наводити аналіз результатів діяльності підприємства, включаючи пояснення щодо динаміки розвитку підприємства протягом звітного періоду.

Зазначену інформацію рекомендується відображати з урахуванням зростання/зменшення ціни, збільшення/зменшення обсягу реалізованих товарів і послуг, впровадження нової продукції та/або послуг або припинення виробництва окремої продукції та/або послуг, будь-яких суттєвих факторів, що вплинули на зміни у загальному товарообороті та отриманні прибутку

Ліквідність та зобов'язання

рекомендується наводити інформацію про основні джерела забезпечення ліквідності (активи, які забезпечують своєчасне виконання зобов'язань), наявні зобов'язання, їх види та строки їх погашення, умовні зобов'язання, їх види та оцінка їх можливого впливу на ліквідність.

Також рекомендується наводити фактори, які впливають або в подальшому можуть вплинути на ліквідність

Екологічні аспекти

рекомендується наводити інформацію щодо впливу діяльності підприємства на навколишнє середовище, залежно від галузі, в якій функціонує підприємство та від заходів з охорони довкілля і зменшення впливу діяльності підприємства на навколишнє середовище.

За цим напрямом рекомендується розкривати показники, що характеризують:

- раціональне використання води;

- управління відходами;

- викиди парникових газів;

- споживання енергії тощо

Соціальні аспекти та кадрова політика

рекомендується наводити інформацію про:

- загальну кількість працівників та частку жінок на керівних посадах;

- заохочення (мотивацію) працівників;

- охорону праці та безпеку;

- навчання та освіту персоналу;

- рівні можливості працевлаштування;

- повагу прав людини;

- заходи з боротьби з корупцією та хабарництвом тощо

Ризики

рекомендується наводити інформацію про політику підприємства щодо управління операційними та фінансовими ризиками (ринковий ризик, кредитний ризик, ризик ліквідності) з описом їхнього впливу на діяльність підприємства, а також підходів або інструментів, які використовуються підприємством для зменшення впливу таких ризиків на його діяльність тощо

Дослідження та інновації

рекомендується наводити загальну інформацію про дослідження, інноваційну діяльність та розробки, які проводяться підприємством, обсяг витрат на такі заходи та їх вплив на діяльність підприємства

Фінансові інвестиції

рекомендується наводити загальну інформацію про фінансові інвестиції підприємства у цінні папери інших підприємств, фінансові інвестиції в асоційовані і дочірні підприємства тощо

Перспективи розвитку

рекомендується наводити інформацію про перспективи подальшого розвитку підприємства з урахуванням ризиків та викликів при здійсненні діяльності

Корпоративне управління

рекомендується наводити інформацію щодо:

1) органів управління, їх склад та повноваження, стратегії корпоративного управління;

2) скликання та проведення загальних зборів акціонерів;

3) структури акціонерів та їх частки в акціонерному капіталі;

4) власників цінних паперів з особливими правами контролю та опис цих прав;

5) діяльності підприємства стосовно операцій з власними акціями;

6) основних характеристик системи внутрішнього контролю;

7) дивідендної політики;

8) перспектив розвитку та удосконалення корпоративного управління;

9) політики підприємства стосовно адміністративних, управлінських та наглядових органів підприємства (вимоги до віку, статі, освіти, професійного досвіду, управлінського персоналу, цілі політики її реалізація та результати у звітному періоді тощо)

 

Якщо підприємство керується кодексом корпоративного управління або добровільно застосовує кодекс корпоративного управління, у звіті про управління рекомендується зазначати джерело, в якому можна знайти текст відповідних документів у вільному доступі.

Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання