Лекція 3.1 SCADA системи
3. Функціональна структура SCADA
У назві SCADA присутні дві основні функції, покладені на системи цього класу:
- збір даних про контрольований процес;
- управління технологічним процесом, що реалізовується відповідальними особами на основі зібраних даних і правил (критеріїв), виконання яких забезпечує найбільшу ефективність технологічного процесу.
SCADA-системи забезпечують виконання таких функцій:
- Прийом інформації про контрольовані технологічних параметрах від контролерів нижніх рівнів і датчиків.
- Збереження отриманої інформації в архівах.
- Обробка прийнятої інформації.
- Графічне представлення ходу технологічного процесу, а також прийнятої і архівної інформації в зручній для сприйняття формі.
- Прийом команд оператора і передача їх на адресу контролерів нижніх рівнів і виконавчих механізмів.
- Реєстрація подій, пов'язаних з контрольованим технологічним процесом і діями персоналу, відповідального за експлуатацію та обслуговування системи.
- Оповіщення експлуатаційного і обслуговуючого персоналу про виявлені аварійні події, пов'язаних з контрольованим технологічним процесом і функціонуванням програмно-апаратних засобів АСУТП з реєстрацією дій персоналу в аварійних ситуаціях.
- Формування зведень та інших звітних документів на основі архівної інформації. Забезпечення зв'язку із зовнішніми програмами (СУБД, електронні таблиці, текстові процесори і т.д.). В системі управління підприємством такими додатками найчастіше є додатки, зараховують до рівня MES. (MES від англ. manufacturing execution system, система управління виробничими процесами) - спеціалізоване прикладне програмне забезпечення, призначене для вирішення завдань синхронізації, координації, аналізу та оптимізації випуску продукції в рамках якого-небудь виробництва. MES-системи відносяться до класу систем управління рівня цеху, але можуть використовуватися і для інтегрованого управління виробництвом на підприємстві в цілому.
- Обмін інформацією з автоматизованою системою управління підприємством.
- Безпосереднє автоматичне керування технологічним процесом відповідно до заданих алгоритмів.
Даний перелік функцій, які виконуються SCADA-системами, не є абсолютно повним, більш того, наявність деяких функцій і обсяг їх реалізації сильно варіюється від системи до системи.
Особливості SCADA як процесу управління
Існує два типи управління віддаленими об'єктами в SCADA системах: автоматичне і зініціюється оператором системи.
Процес управління в сучасних SCADA-системах має наступні особливості:
- процес SCADA застосовується в системах, в яких обов'язкова наявність людини (оператора, диспетчера);
- процес SCADA був розроблений для систем, в яких будь-який неправильне вплив може призвести до відмови об'єкта управління або навіть катастрофічних наслідків;
- оператор несе, як правило, спільну відповідальність за управління системою, яка при нормальних умовах тільки зрідка вимагає підстроювання параметрів для досягнення оптимальної продуктивності;
- активну участь оператора в процесі управління відбувається нечасто і в непередбачувані моменти часу, зазвичай в разі настання критичних подій (відмови, позаштатні ситуації та ін.);
- дії оператора в критичних ситуаціях можуть бути жорстко обмежені за часом (декількома хвилинами або навіть секундами).
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання