Лекція 3.1 SCADA системи
1. Вступ
Відео по SCADA
На цей час SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition - диспетчерське управління і збір даних) є найбільш перспективною технологією автоматизованого управління в багатьох галузях промисловості.
В останні кілька десятиліть за кордоном різко зріс інтерес до проблем побудови високоефективних і високонадійних систем диспетчерського управління та збору даних.
З одного боку, це пов'язано зі значним прогресом в області обчислювальної техніки, програмного забезпечення і телекомунікацій, що збільшує можливості і розширює сферу застосування автоматизованих систем.
З іншого боку, розвиток інформаційних технологій, підвищення ступеня автоматизації і перерозподіл функцій між людиною і апаратурою загострило проблему взаємодії людини-оператора з системою управління. Розслідування та аналіз більшості аварій та подій в промисловості і на транспорті, частина з яких привела до катастрофічних наслідків, показали, що, якщо в 60-х роках ХХ століття помилка людини була первісною причиною лише 20% інцидентів, то в 90-х роках частка людського фактору зросла до 80%, причому, в зв'язку з постійним вдосконаленням технологій і підвищенням надійності електронного обладнання та машин, частка ця може ще зрости.
Основною причиною таких тенденцій є старий традиційний підхід до побудови АСУ, який застосовується часто і в даний час: орієнтація в першу чергу на впровадження новітніх технічних (технологічних) досягнень, прагнення підвищити ступінь автоматизації і функціональні можливості системи і, в той же час, недооцінка необхідності побудови ефективного людино-машинного інтерфейсу (HMI - Human-Machine Interface), тобто інтерфейсу, орієнтованого на оператора.
Виникла необхідність застосування нового підходу при розробці таких систем, а саме, орієнтація в першу чергу на людину-оператора (диспетчера) і його завдання. Реалізацією такого підходу і є SCADA-системи, які іноді навіть називають SCADA / HMI.
Управління технологічними процесами на основі SCADA-систем стало здійснюватися в передових західних країнах в 80-і роки ХХ століття. У СНД перехід до управління на основі SCADA-систем став здійснюватися кілька пізніше, в 90-і роки.
SCADA-системи найкращим чином застосовні для автоматизації управління безперервними і розподіленими процесами, якими є аграрне виробництво. SCADA-системи також широко застосовуються в наступних областях:
- управління виробництвом, передачею та розподілом електроенергії;
- промислове виробництво;
- водозабір, водоочищення і водорозподілення;
- управління космічними об'єктами;
- управління на транспорті (всі види транспорту: авіа, метро, залізничний, автомобільний, водний);
- телекомунікації;
- військова галузь.
У світі налічується не один десяток компаній, активно займаються розробкою і впровадженням SCADA-систем. Програмні продукти багатьох з цих компаній представлені на нашому ринку.
Крім того, в СНД існують компанії, які займаються розробкою вітчизняних SCADA-систем.
Управління у АСУТП може бути реалізовано з використанням SCADA-систем багатьох виробників з різних країн, наприклад:
- Trace Mode (AdAstra, Росія);
- Infinity (Elesy, Росія);
- GENIE (Advantech, Тайвань);
- Genesys (Iconics, США);
- Real Flex (BJ, США);
- FIX (Intellution, США);
- Factory Suite, InTouch (Wanderware, США);
- Citect (CiTechnologies, США) та ін.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла