Тема 6. Матричні методи аналізу в прийнятті стратегічних рішень
2. Матриця Shell/DPM (матриця спрямованої політики)
В умовах нечітких ринкових параметрів функціонування бізнесу і теперішньої фінансової кризи, застосування напрацьованих аналітичних методик стратегічного аналізу є недостатньо ефективним. Повноцінний стратегічний аналіз підприємства в таких умовах має проводитися в процесі всебічного й постійного аналізу діяльності конкурентів, власного стратегічного потенціалу й оцінки ефективності його використання, а також визначення положення підприємства на ринку товарів і послуг стосовно конкурентів. Підприємства, які функціонують у конкурентному середовищі, використовують у своїй діяльності різні методи оцінки конкурентоспроможності, серед яких важливе місце посідає «Матриця спрямованої політики» (ShellDirect Politic Matrice).
Необхідно довести, що матриця спрямованої політики - один із оптимальних інструментів визначення конкурентоспроможності підприємства та ефективного стратегічного аналізу конкурентних позицій підприємства.
Основоположна ідея моделі ShellDPM полягає в тому, що загальна стратегія підприємства повинна забезпечувати підтримання балансу між грошовим надлишком і його дефіцитом шляхом розвитку нових перспективних видів бізнесу, заснованих на останніх науково – технічних розробках, які будуть поглинати надлишки грошової маси, породжувані видами бізнесу, що знаходяться у фазі зрілості життєвого циклу.
Модель ShellDPM представляє собою двохфакторну матрицю розміром 33, яка базується на великій кількості оцінок як якісних, так і кількісних параметрів бізнесу. Вісь X відображає конкурентоспроможність бізнес – сектору підприємства (або його здатність отримувати переваги з тих можливостей, які є у відповідній бізнес - області). Припускається, що ринок представляє із себе олігополію. Вісь Y характеризує загальний вимір стану, перспективи галузі та передбачає існування довгострокового потенціалу розвитку для всіх учасників цього бізнесу, а не тільки для даного підприємства.
Виділяють дві основні особливості матриці спрямованої політики. Перша полягає у тому, що розробники даної моделі зробили ще більший наголос на кількісних параметрах бізнесу. Друга – у тому, що за допомогою матриці можна розглядати види бізнесу, які знаходяться на різних стадіях свого життєвого циклу.
Слід зауважити, що модель ShellDPM, як і багато інших класичних моделей стратегічного аналізу, має описово – інструктивний характер. Це означає, що менеджер підприємства може її використовувати як для опису фактичної (чи очікуваної) позиції, що визначається певними змінами, а також і для визначення можливих стратегій. На нашу думку, не слід забувати про те, що модель призначена для того, щоб приймати необхідні управлінські рішення, а не заміняти їх.
У матриці спрямованої політики також можна враховувати час, оскільки, кожна ділянка представляє собою точку в часі. Менеджеру, що бажає побачити зміни після закінчення певного періоду, необхідно лише скористатися базою даних для кожного періоду і порівняти результати. На нашу думку, необхідно зазначити той факт, що модель ShellDPM виявляється особливо ефективною для візуалізації змін і розвитку стратегічних позицій у часі, оскільки, вона не прив’язується до фінансових показників, тобто, не відчуває на собі впливу факторів, які можуть призвести до помилки.
Модель ShellDPM орієнтує менеджерів на перерозподіл певних фінансових потоків з бізнес – областей, породжуючих грошову масу в бізнес – області з високим потенціалом віддачі інвестицій у майбутньому (рис.1).
4, 7, 8 – квадранти лідера
1, 5, 9 – перехідні квадранти
2, 3, 6 – квадранти аутсайдерів
Рис. 1 Матриця ShellDPM
Кожна з дев’яти клітинок матриці відповідає певній специфічній стратегії подальшого розвитку видів бізнесу. У таблиці 1 подано коротку характеристику кожної з них.
Таблиця 1 – Характеристика стратегій матриці Shell/DPM
Квадранти лідера | Позиція | Характеристика позиції | Рекомендовані стратегії |
Лідер бізнесу (квадрант 7)
| Ринок привабливий, стабільно і планомірно розвивається, великі темпи росту. Підприємство на цьому ринку має сильні позиції і являється лідером. Слабких сторін та загроз від конкурентів не виявляється. | Продовжувати інвестування в бізнес, для того, щоб захистити свої провідні позиції, при цьому, необхідно відмовитися від швидкої вигоди заради майбутніх великих прибутків.
| |
Стратегія прибуткового росту (квадрант 4)
| Галузь помірно приваблива, проте, підприємство займає в ній сильні позиції. Таке підприємство є одним із лідерів, який знаходиться в зрілому віці життєвого циклу даного бізнесу. Ринок є помірно зростаючим або стабільним, із хорошою нормою прибутку. На такому ринку присутні 1- 2 сильних конкурента. | Намагатися зберегтизайняті позиції. Дана позиція може забезпечувати необхідніфінансові засоби для самофінансування та також дає додаткові кошти для інвестицій в інші перспективні галузі бізнесу.
| |
Стратегія посилення конкурентних переваг (квадрант 8)
| Підприємство займає середнє положення в привабливійгалузі. Оскільки частка ринку, якість продукції, репутація досить високі, тому підприємство може перетворитися в лідера, якщо розмістить свої ресурси належним чином. Перед тим, як здійснювати будь – які капіталовкладення, необхідно ретельно проаналізувати залежність економічного ефекту від інвестицій .
| Інвестувати після ретельного і детального аналізу галузі, для підвищення конкурентоспроможності і виходу на позицію лідера.
| |
Перехідні квадранти | Стратегія генератора грошових коштів (квадрант 1)
| Підприємство займає досить сильні позиції у непривабливій галузі. Воно, якщо і не лідер, то один з лідерів. Ринок – стабільний, проте, скорочується. Норма прибутку – знижується. Існує певна загроза з боку конкурентів, хоча продуктивність підприємства висока, а витрати – низькі.
| Необхідні незначні інвестиції в галузь, одержуючи при цьому, максимальний дохід.
|
Стратегія посилення ринкових позицій (квадрант 5)
| Підприємство займає середні позиції на ринку, привабливість. Відсутні можливості підприємства. який має середню сильні сторони чи додаткового розвитку Присутні тенденції до зниження середньо ринкової норми прибутку.
| Інвестувати треба обережно і незначними частками. Необхідно постійно проводити детальний аналіз господарсько – фінансового стану.
| |
Подвоїти свої ринкові позиції або згорнути бізнес (квадрант 9)
| Підприємство займає слабкі позиції у привабливій галузі.
| Існує дві стратегії подальшого перебування підприємства на ринку – інвестувати чи залишити цей бізнес. Необхідно провести детальний аналіз ситуації і прийняти рішення: якщо підприємство здатне боротися за лідируючі позиції на ринку, тоді стратегічна ціль – подвоєння обсягу виробництва, або, в протилежному випадку – стратегічне рішення повинно бути направлене на згортання цього бізнесу. | |
Квадранти аутсайдери | Стратегія часткового згортання із зміною структури (квадрант 2)
| Підприємство посідає середні позиції в непривабливій галузі. Ніяких особливо сильних сторін і можливостей для швидкого розвитку у підприємства немає. Ринок – непривабливий, стагнуючий.
| Необхідно перетворити наявні активи в грошову масу. Згодом треба використати власні ресурси для освоєння більш перспективного бізнесу.
|
Обережно продовжувати бізнес або частково згортати (квадрант 6)
| Підприємство займає слабкі позиції в непривабливій галузі.
| Відсутність будь – якого інвестування. Управління таким видом бізнесу повинно бути орієнтоване на посилений контроль грошових потоків і прибутку. Намагатися утримуватися в даній позиції до тих пір, поки вона приносить прибуток, якщо ні – поступово згорнути бізнес. Можливе ще одне рішення - підприємство нарощує свої конкурентні переваги і переміщається до стратегії «Посилення ринкових позицій», лише після цього можливі додаткові інвестиції. | |
Стратегія згортання бізнесу (квадрант 3)
| Підприємство займає слабкі позиції у непривабливій галузі.
| Підприємству необхідно якнайшвидше позбутися такого бізнесу та розробити заходи щодо освоєння перспективного бізнесу.
|
Для побудови матриці та проведення ефективного стратегічного аналізу використовується певна група змінних показників, які характеризують конкурентоспроможність підприємства та привабливість галузі.
Змінні показники конкурентоспроможності підприємства (вісь Х): виробничі запаси; кадровий потенціал; обладнання і місце розташування; технологічні навички; науково – дослідницький потенціал; якість продукції; економія масштабу виробництва; ефективність виробництва; після продажне обслуговування; ширина і глибина товарної лінії; охоплення та ефективність дистриб’юторської мережі; відносна частка ринку; крива попиту.
Змінні показники привабливості ринку (вісь Y): темпи росту ринку; чисельність населення в регіоні; рівень розвитку регіону; відносна галузева норма прибутку; ціна покупця та його прихильність до торгової марки; відносна стабільність галузевої норми; технологічні бар’єри для входу у галузь; значення договірної дисципліни на ринку; вплив постачальників та держави на ринку; рівень використання галузевої потужності; інтенсивність конкуренції; товари – замінники; показник ринкової концентрації; імідж галузі.
Прийняття рішень на основі моделі ShellDPM залежить від того, що саме знаходиться у центрі уваги менеджерів – життєвий цикл бізнесу чи потік грошових коштів підприємства.
Детально проаналізувавши рух бізнесу підприємства по дев’яти квадрантах матриці можна зробити висновок про те, що менеджери повинні докладати багато зусиль, щоб втримувати конкурентні позиції та якомога довше затриматися на позиції «Лідер бізнесу».
Слід зауважити, що основною цінністю моделі ShellDPM є те, що вона вирішує проблеми об’єднання якісних та кількісних змінних в єдину параметричну систему.
Проте матриця спрямованої політики має свої як і сильні, так і слабкі сторони. До сильних сторін слід віднести:
- Використання під час вироблення стратегії системи якісних і кількісних показників, які дають змогу побудувати єдину параметричну систему, краще обґрунтувати стратегічний вибір.
- Застосування багатопараметричного підходу до побудови матриці.
- Позиціонування на матриці СГЦ, які перебувають у різних фазах життєвого циклу бізнесу.
- Використання двох критеріїв стратегічного вибору: грошового потоку і віддачі інвестицій.
- Забезпечує можливість підтримки балансу між надлишком і дефіцитом коштів шляхом розвитку перспективних стратегічних позицій бізнесу підприємства.
- Можливість застосування в будь – якій фазі життєвого циклу бізнесу.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла