Тема 8. Ринок досконалої конкуренції (4 години)
4. Довгострокові рівновага і пропозиція галузі.
Кожна конкурентна фірма і в довгостроковому періоді не в змозі впливати на ринкову ціну. Вона може лише змінювати середні витрати.
Фактично для довгострокового періоду фірма повинна проаналізувати різні варіанти свого розвитку (розрізняють два).
Для одного масштабу виробництв: ціна Р1 > min AC1, фірма одержує економічний прибуток.
В довгостроковому періоді фірма запланувала збільшити масштаб виробництва (для цього масштабу середні витрати = АС2). накреслимо довгострокову LRAC і грошові витрати LRМC. Якщо ціна Р1 не змінилася, то фірма отримує економічний прибуток (прямокутник Р1ВКД).
Так, як і в короткостроковому періоді, в довгостроковому періоді фірма максимізує прибуток, коли Р= LRМC.
Але наявність економічного прибутку в галуззі приваблює нові і нові фірми (якщо одна фірма прогнозує отримання економічного прибутку у перспективі, то такий же прогноз можуть зробити і інші фірми). В результаті збільшується кількість виробників, а це неціновий фактор пропозиції, крива пропозиції зміщується праворуч (збільшується).
Внаслідок збільшення пропозиції ціна падає до рівня Р2 і це падіння продовжується до тих пір, поки Р2 не зрівняється з min LRAC. Якщо ціна впаде ще нижче (менше за min LRAC), то фірми почнуть залишати галузь.
Коли економічний прибуток нульовий ( в точці Е), то немає стимулів не входити в галузь, ані виходити з неї. Це точка довгострокової конкурентної рівноваги, досягається за умови: Р = min LRAC= LRМC.
Це ж саме рішення є одночасно і умовою незбитковості та умовою закриття для довгострокового періоду.
Коли ціна менша за min LRAC, то деякі фірми почнуть виходити з галузі, значить, пропозиція зменшується, а це приведе до збільшення ціни. Збільшиться ціна, з’явиться можливість отримання економічного прибутку, знов можуть входити в галузь фірми, в результаті чого пропозиція збільшиться, ціна впаде, і так далі.
За рахунок роботи такого конкурентного механізму в довгостроковому періоді буде існувати тенденція до руху в бік стану довгострокової рівноваги з нульовим економічним прибутком для фірм-учасниць.
Завдяки дії механізму конкуренції виникає парадокс прибутку: можливість отримати економічний прибуток в конкурентній галузі є причиною його зникнення в довгостроковому періоді, тому що можливість вільного входження нових фірм на ринок у гонитві за прибутком призведе до зменшення ринкової ціни і втрати прибутку в перспективі для всіх фірм галузі.
Конкурентний ринок вважається ефективним у довгостроковому періоді, тому що фірми зацікавлені обирати обсяг виробництва, за якого витрати ресурсів є мінімальними, а це відповідає інтересам суспільства.
Галузева (ринкова) довгострокова крива пропозиції відрізняється від короткострокової. Вона утворюється як сукупність станів довгострокової рівноваги галузі. Початкова короткострокова і довгострокова рівноваги в точці E1. Збільшення попиту до D2 призводить до зростання ціни до P2 , утворюється нова короткострокова рівновага. У тривалі періоді збільшена ціна прибавить фірми і пропозиція зросте до S2, утвориться нова точка довгострокової рівноваги Е2. З'єднавши Е1 та Е, отримаємо криву довгострокової пропозиції LS. Її нахил залежить від того, наскільки сильно змінюються попит та пропозиція (під впливом нецінових чинників).
Збільшилася пропозиція, значить, зростає попит на ресурси. Якщо зростання попиту на ресурси викликає зростання цін на них, маємо галузь із зростаючою вартістю; якщо ціни не ресурси не змінилися – галузь із незмінною вартістю; якщо ціни зменшилися – галузь із спадною вартістю.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка