5. Монополія і повна конкуренція: порівняльний аналіз.

Розглянемо спочатку конкурентну :

Крива ринкового попиту D є одночасно лінією граничних вигод споживачів МВ. Крива ринкової пропозиції S є одночасно галузевою лінією граничної вартості МС. Стан рівноваги для конкурентної галузі досягається в точці ЕСC,QC). Крива попиту DC на продукцію окремої конкурентної фірми і крива її граничної виручки МRC будуть мати вигляд горизонтальної лінії, що проходить на рівні ціни конкурентної рівноваги РC.

Тепер уявімо, що галузь монополізується. Крива ринкового попиту D збігається з кривою попиту на продукцію монополіста. Проведемо лінію грошової виручки монополіста МRM. Ціна монополіста РM >РC. В цьому випадку надлишок споживачів стає меншим (причому частина його переходить до монополіста, а частина – ∆1 – втрачається).

Виробник – монополіст, крім того, що одержує частину надлишку споживача, також втрачає частину виробничого надлишку (2).

Сума площ ∆1 та 2 – втрати суспільного надлишку, або суспільна ціна монополії. (Причому ∆1 – це втрати суспільства від недовиробництва, а 2 – означає, що виробництво могло би бути більшим, але монополія не дозволяє).

Отже, існування монополій веде до скорочення виробництва порівняно з ефективним рівнем, підвищення ринкових цін, перерозподілу добробуту на користь монополістів і скороченню загального добробуту в суспільстві.

Доступність

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла

Кернінг шрифтів

Видимість картинок

Інтервал між літерами

0

Висота рядка

1.2