Тема 9. Хеджування с.г. опціонами
3. Довге хеджування опціонами.
Інша хеджувальна стратегія передбачає використання кол опціону на соєві ф’ючерси. Якщо виробник сої готовий зібрати урожай, він прагне отримати свою вигоду від істотного підвищення цін упродовж зими та весни. Виробник також хоче отримати виручку при реалізації своєї сої, а також оплатити свої витрати на кредити чи інші використані активи. Більше того, маючи або зберігаючи урожай на елеваторі, він боїться цінових ризиків зменшення цін на сою.
Враховуючи вище вказане, чудовою альтернативою для виробника є продаж сої і купівля опціону кол на соєвий ф’ючерс. Виробник за таких умов може отримати дохід від реалізації сої, уникнувши ризиків, пов'язаних з утриманням сої на елеваторі, а також отримує прибуток, якщо зростання соєвої ціни вище за витрати на опціон. Додатково виробник заплатить значно більшу суму, якщо соєва ціна зменшиться порівняно з наявними витратами на опціон.
У таблиці 9.6. наведено приклад вище вказаної стратегії виробника сої. У жовтні виробник продає соєві боби місцевому покупцю. На момент відкриття позиції на кол опціон, травнева ф’ючерсна ціна складає – $ 8,00/буш. Виробник може придбати соєвий травневий $ 8,00-й кол опціон «при своїх», продавши його у квітні, коли ф’ючерсна ціна складе 8,50 за ціною $ 0,50. Разом з тим, виробник отримує чистий прибуток від закриття позиції з кол опціоном на рівні $ 0,35/буш. ($ 0,50 - $ 0,15 - витрати на премію).
Якщо у квітні ф’ючерсна ціна буде на рівні – $ 8,10. У такому випадку кол опціон з страйковою ціною $ 8,00 матиме нижчу дійсну цінність – $ 0,10/буш., тоді виробник реалізувавши свій опціон у результаті матиме збиток у розмірі $ 0,05/буш. ($ 0,10-$ 0,15 – витрати на премію). Існує інший варіант, коли виробник просто відмовиться від свого кол опціону на соєвий ф’ючерс, проте втративши $ 0,15, які він сплатив відкривши позицію по кол опціону на біржі.
На початку використання опціонів продавці виписували їх саме з метою, що покупці у результаті відмовляться від їх виконання при несприятливій ціновій кон’юнктурі і премія, як винагорода залишиться їм.
Таблиця 9.6.
Хеджувальна стратегія з кол опціоном на соєвий ф’ючерс
Спотовий ринок |
Ринок опціонів |
Жовтень Травневий ф’ючерс на соєві боби становить $ 8,00/буш. |
Купує травневий $ 8,00-й «кол» - опціон сплачуючи за нього премію у розмірі $ 0,15/буш. |
Квітень Травневий ф’ючерс на соєві боби становить $ 8,50/буш. |
Продає травневий $ 8,00-й «кол» - опціон, отримуючи премію у розмірі $0,50/буш і здійснює залік попередньої довгої опціонної позиції. |
Результат
прибуток із опціонної позиції - затрати на премію = чистий прибуток |
$ 0,50/буш
$ 0,15/буш
$ 0,35/буш |
Якщо уявити, що наприкінці літа виробники сої очікують відносно незмінні ціни. Листопадова соєва ф'ючерсна ціна на рівні – $7,50, надасть можливість для виробника реалізувати отримання премії у розмірі – $0,25/буш. Від реалізації кол опціону "при своїх" ($7,50- страйкова ціна). Якщо у жовтні ф'ючерсна соєва ціна залишиться на рівні $7,50, тоді виробник може отримати у повному обсязі $0,25.
Продавці пут опціонів також можуть отримати повний обсяг премії, якщо покупці відмовляться від виконання своїх прав. Пут опціони продаються, якщо не очікують значних падінь цін на ф’ючерсних ринках.
Важливо пам'ятати, що, як і в ф’ючерсних контрактах, опціони також можуть виконуватись реалізацією прав з боку покупця, тоді Клірингова палата доводить до відома продавців опціонів і настає термін виконання опціонів. Хоча на практиці спосіб закриття опціону зворотньою дією є значно вживаним.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла