ТЕМА 4. ІННОВАЦІЙНА ПОЛІТИКА ПІДПРИЄМСТВА: РЕІНЖИНІРИНГ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ
1. Інноваційна політика підприємства: процесний підхід
На сьогодні наявність ефективної інноваційної стратегії підприємства важлива для його виживання на ринку за умов мінливого зовнішнього середовища. Посилення конкуренції внаслідок розвитку глобалізаційних процесів і швидка зміна вподобань споживачів активізує компанії створювати та комерціалізувати інновації. Щоб інвестиції в інновації принесли найбільшу віддачу в прибутковості й забезпечили розвиток компанії у коротко- та довгостроковому періодах, важливо усвідомлювати, які саме фактори впливають на успішність інновації та як вони народжуються.
Інноваційний процес - це процес створення, освоєння і поширення техніко-економічних ідей, практичне застосування яких приводить до отримання певного суспільно-економічного ефекту.
Інноваційна політика підприємства - це процес ухвалення рішень щодо створення нових ідей, товарів, послуг.
Як правило, людина шукає варіанти розв’язання складних завдань у галузі та науках, в яких вона є фахівцем. Людина свідомо не занурюється в суміжні галузі, про які має вельми поверхневу уяву. Для нескладних завдань в межах однієї професії або галузі професійні знання грають надзвичайно важливу роль. Проте за наявності складних завдань процес ухвалення рішення пригальмовується. Це стається тому, що відбувається нав’язування звичного уявлення про предмет або проблему. Водночас дилетант не знайомий з обмеженнями галузі, здатний зробити крок убік і знайти принципово нове рішення.
Отже, для формування інноваційної політики керівництву підприємства потрібно не обмежуватись у пошуку нових ідей. Розуміння основ функціонування процесів надзвичайно важливе для забезпечення конкурентоспроможності компанії. Процес, який не відповідає потребам організації, постійно чинитиме перепони її ефективній діяльності.
Процес - це діяльність організації, яка перетворює вхід на вихід і в такий спосіб створює цінність для споживача (рис. 1).
Рис. 1. Модель бізнес-процесу
Роль бізнес-процесу в управлінні бізнесом:
1. Місія бізнесу - створення цінності для споживача.
2. Саме в бізнес-процесах створюється цінність для споживачів.
3. Успіх у бізнесі базується на досконалій реалізації ідеї бізнесу в бізнес-процесах.
4. Досконала реалізація ідеї бізнесу досягається шляхом:
• довершеного дизайну процесів;
• відповідних людей, що їх реалізують;
• відповідного середовища.
Визначення:
Стандарт ISO 9000:2000
Бізнес-процес - це сукупність різновидів діяльності, в межах якої на вході використовується один чи більше різновидів ресурсів і в результаті якої на виході створюється продукт, який має цінність для споживача.
Майкл Хаммер, Джеймс Чампі
Бізнес-процес - це стійка, цілеспрямована сукупність взаємопов’язаних видів діяльності (послідовність робіт), яка згідно з визначеною технологією перетворює вхід на вихід, що представляє цінність для споживача.
В. Рєпін
Бізнес-процес - будь-яка діяльність або сукупність діяльностей, що має вхідний продукт, додає цінність до нього та забезпечує вихідний продукт для внутрішнього або зовнішнього споживача. Процес використовує організаційні ресурси для забезпечення відповідного результату.
Необхідність розробляти нову продукцію і швидко виводити її на ринок - це завдання, з яким зустрічаються виробники в будь-якій галузі промисловості.
Цей процес складається з трьох основних функцій: маркетинг, створення продукту та його виробництво.
Маркетинг виробляє пропозицію щодо створення нового продукту і забезпечує інформацією про технічні характеристики товарів, які вже присутні на ринку. Розробники продукту несуть відповідальність за обґрунтування технічної концепції продукту та удосконалення кінцевого проекту.
Виробництво відповідає за вибір і модифікацію технологічних процесів, які потрібні для випуску нового продукту.
Реінжиніринг - фундаментальний перегляд бізнес-процесів, радикальне перепроектування, спрямоване на досягнення суттєвого поліпшення основних показників їхньої ефективності.
Концепція реінжинірингу існує більше ніж три десятиліття. В авангарді впровадження змін у бізнес-процесах стояли виробничники, які постійно використовували реінжиніринг через спільне проектування, бережливе виробництво, групові технології, тотальне управління якістю тощо. Реінжиніринг, як правило, пов’язаний з радикальними одномоментними змінами на основі інновацій.
Принципи реінжинірингу:
1. Організувати досягнення результату, а не виконання завдання.
2. Удосконалювати процес повинні ті, хто створює результати процесу.
3. Впровадити процедуру опрацювання інформації в ту роботу, де ця інформація збирається.
4. Ставитися до географічно розкиданих ресурсів як до централізованих.
5. Поєднувати паралельні різновиди діяльності, а не їхні результати.
6. Ухвалювати рішення впродовж виконання робіт і контролювати сам процес.
7. Вводити інформацію тільки один раз у вихідній точці.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла