Тема 1. Загальна методика наукової творчості.
Характеристика Закону України «Про вищу освіту». Характеристика Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Характеристика науки, наукової діяльності та наукового дослідження. Організація та нормативно-правове регулювання наукової діяльності в Україні. Дисертаційна робота як вид наукового видання та результат наукових досліджень. Управління науковою діяльністю, науковими дослідженнями та загальна характеристика суб’єктів наукової діяльності. Процес наукового дослідження та його характеристика. Наукові проєкти в соціогуманітарних науках. Дисертація як наукове дослідження.
6. Управління науковою діяльністю, науковими дослідженнями та загальна характеристика суб’єктів наукової діяльності.
Наука – це не тільки набуті знання, але й вміння ними користуватись, а також діяльність, спрямована на отримання знань. Наукова діяльність в Україні законодавчо закріплена у Законі України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII. Відповідно до цього закону наукова діяльність – це інтелектуальна творча діяльність, спрямована на одержання нових знань та (або) пошук шляхів їх застосування, основними видами якої є фундаментальні та прикладні наукові дослідження.
Даним законом виділено науково-технічну, науково-організаційну та науково-педагогічну діяльності.
Науково-технічна – це наукова діяльність, спрямована на одержання і використання нових знань для розв’язання технологічних, інженерних, економічних, соціальних та гуманітарних проблем, основними видами якої є прикладні наукові дослідження та науково-технічні (експериментальні) розробки.
Науково-організаційна – це діяльність, спрямована на методичне, організаційне забезпечення та координацію наукової, науково-технічної та науково-педагогічної діяльності.
Науково-педагогічна – це педагогічна діяльність в університетах, академіях, інститутах та закладах післядипломної освіти, що пов’язана з науковою та (або) науково-технічною діяльністю.
Суб’єктами наукової і науково-технічної діяльності є наукові працівники, науково-педагогічні працівники, аспіранти, ад’юнкти і докторанти, інші вчені, наукові установи, університети, академії, інститути, музеї, інші юридичні особи незалежно від форми власності, що мають відповідні наукові підрозділи, та громадські наукові організації.
Аспірант – вчений, який проводить фундаментальні та (або) прикладні наукові дослідження у рамках підготовки в аспірантурі у вищому навчальному закладі/науковій установі для здобуття ступеня доктора філософії.
Вчений – фізична особа, яка проводить фундаментальні та (або) прикладні наукові дослідження і отримує наукові та (або) науково-технічні (прикладні) результати. Відповідно до ст. 5, п. 3 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» вчений під час провадження наукової, науково-технічної, науковоорганізаційної та науково-педагогічної діяльності зобов’язаний:
1) не завдавати шкоди здоров’ю та життю людини, навколишньому природному середовищу;
2) додержуватися етичних норм наукового співтовариства, неухильно дотримуватися норм права інтелектуальної власності.
Виділяють фундаментальні та прикладні наукові дослідження.
Прикладні наукові дослідження – теоретичні та експериментальні наукові дослідження, спрямовані на одержання і використання нових знань для практичних цілей. Результатом прикладних наукових досліджень є нові знання, призначені для створення нових або вдосконалення існуючих матеріалів, продуктів, пристроїв, методів, систем, технологій, конкретні пропозиції щодо виконання актуальних науково-технічних та суспільних завдань;
Фундаментальні наукові дослідження – теоретичні та експериментальні
наукові дослідження, спрямовані на одержання нових знань про закономірності
організації та розвитку природи, суспільства, людини, їх взаємозв’язків.
Результатом фундаментальних наукових досліджень є гіпотези, теорії, нові
методи пізнання, відкриття законів природи, невідомих раніше явищ і
властивостей матерії, виявлення закономірностей розвитку суспільства тощо,
які не орієнтовані на безпосереднє практичне використання у сфері економіки.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла