Тема 4. Інформаційне забезпечення наукових досліджень.
Наукова школа: структура, функції та основні ознаки. Пошук, накопичення та обробка наукової інформації з теми дисертаційного дослідження: первинна, вторинна інформація, проблема достовірності інформації. Інформаційні технології. Поняття про інтелектуальну власність, її форми: винахід, відкриття, особливості оформлення та використання документів інтелектуальної власності. Поняття авторського права. Вимоги до цитування, правила оформлення посилань. Мультимедійна презентація результатів дослідження.
4. Мультимедійна презентація результатів дослідження.
Мультимедіа (від лат. Multum і medium) - одночасне використання різних форм представлення інформації і її обробки в єдиному об'єкті-контейнері. Наприклад, в одному об'єкті-контейнері (англ, container) може міститися текстова, графічна, аудіо- та відеоінформація, а також можливий спосіб інтерактивної взаємодії з нею.
Мультімедіапрезентація - це програмний продукт, який може містити текстові матеріали, відео- і аудіоматеріали, комп'ютерну графіку і анімацію, тексти, таблиці і фотографії, звукове оформлення і дикторський супровід, тривимірну графіку. Основною відмінністю презентацій від інших способів подання інформації є їх особлива насиченість змістом і інтерактивність, тобто здатність певним чином змінюватися і реагувати на дії користувача. При наявності доступу до мережі Інтернет під час перегляду презентації одним клацанням миші можна отримати інформацію е сайту. Варіант презентації може бути розміщений в мережі Інтернет.
Мультимедіа в онлайн-режимі може бути або завантажена на комп'ютер користувача і відтворена будь-яким чином, або відтворена безпосередньо з Інтернету за допомогою технологій потокової передачі даних. Мультимедіа, відтворена за допомогою технологій потокової передачі даних, може здійснюватися в прямій трансляції.
Flash-презентації - один з найбільш популярних форматів мультимедіа презентацій. Flash-презентації можна розміщувати безпосередньо на сайті, робити їх інтерактивними, використовувати в них ЗЕ-анімацію, звук і т.д. Вартість розробки Flash презентації порівнянна з мультимедійною презентацією, але вигідно відрізняється від неї легкістю і можливістю бути представленою в мережі Інтернет.
Відомо, що людина більшу частину інформації сприймає органами зору (~ 80%) і органами слуху (~ 15%). Мульти медіа технології дозволяють впливати одночасно на ці найважливіші органи чуття людини. Супроводжуючи динамічний візуальний ряд (слайд-шоу, анімацію, відео) звуком, ми можемо розраховувати на більшу увагу з боку людини.
На відміну від відео, мультимедіатехнологій дозволяють управляти потоком інформації, тобто можуть бути інтерактивні. Мультімедіапрезентаціі дають прямий доступ до інформації. Користувач може відразу бачити весь зміст і переходити до того, що його зацікавило.
На відміну від інших видів представлення інформації, мультімедіапрезентаціі можуть містити десятки тисяч сторінок тексту і тисячі малюнків і фотографій, кілька годин відео- і аудіозаписів, анімацію і тривимірну графіку, при цьому забезпечуючи низьку вартість тиражування і тривалий термін зберігання.
Презентації дають можливість подати в привабливому вигляді ретельно підготовлену інформацію і можуть бути використані в різних цілях:
- 1) електронні презентації та рекламні ролики;
- 2) електронні каталоги;
- 3) навчальні та тестові програми;
- 4) нормативно-технічна документація, методична та супутня література;
- 5) візитна картка.
Мультимедійна презентація повинна бути записана в програмі Microsoft PowerPoint. Слід пам’ятати, що презентація повинна зробити доповідь більш цікавою, наочною та зрозумілою для слухачів, а не відволікати їх надмірними анімаційними ефектами та зайвою інформацією.
Під час оформлення презентації не доцільно використовувати:
1) надто яскравих кольорів (рекомендують застосовувати для тла холодні тони зелено-синьої гами та невиразні текстури);
2) більше як три кольори на одному слайді (при цьому кольори тексту та фону мають бути контрастними, загалом рекомендують застосування кольорових схем «світлий текст на темному фоні» та «темний текст на білому фоні»);
3) значну кількість анімаційних ефектів (їхнє застосування має бути обґрунтованим);
4) довгих речень та формулювань, значної кількості прийменників;
5) невиразних та непомітних заголовків;
6) більше 15 рядків тексту чи двох зображень із коментарями на одному слайді;
7) фонового звукового супроводу демонстрації;
8) перехід слайдів у режимі «за часом», а також режими переходу «жалюзі», «шашки», «розчинення», «горизонтальні смуги»;
9) одноманітної побудови презентації: таблиці, схеми, текстові слайди тощо мають чергуватися.
Для найоптимальнішого сприймання презентації слід дотримуватись правил:
1) перевага надається горизонтальному розташуванню інформації;
2) найбільш важлива інформація – у центрі екрану;
3) усі таблиці схеми, діаграми, графіки тощо повинні мати назву, яка в таблицях розташовується над, а в усіх інших різновидах – під зображенням;
4) не можна змішувати різні типи шрифтів у одній презентації, перевагу слід надавати шрифтам «без насічок» (Arial, Verdana, Comic Sans MS, Calibri та ін.) – їх легше читати з відстані
5) розмір шрифтів має коливатися в межах: 22 – 28 пт для заголовків, 18 – 22 пт – для основного тексту, 16 – 20 пт – для підписів зображень, шрифтів легенд, 14 – 16 – для номерів слайдів;
6) номер слайда розташовується в правому верхньому кутку, на титульному та завершальному слайдах номер можна не ставити.
Вимоги до представлення:
1. Не повторювати те, що написано на слайдах. Показ слайда має супроводжуватися усним мовленням, що пояснює, коментує чи описує інформацію на екрані, але не переказує її.
2. Своєчасно коментувати слайди. Момент появи слайда на екрані не повинен збігатися з коментарем доповідаючого, слухачам слід дати деякий час (залежно від обсягу і складності матеріалу слайда) на самостійний його перегляд.
3. Застосовувати контрастні подразники. Не слід всю презентацію говорити в однаковому темпі та з однаковою гучністю, одноманітно рухатися перед аудиторією або не рухатися зовсім – усі ці чинники слід чергувати для уникнення «відключення» слухачів від теми заняття.
4. Забезпечити інтерактивне спілкування із аудиторією. Найбільш популярним прийомом його є «короткі запитання». Наголошуємо, що не можна вимагати від аудиторії розгорнутих відповідей на запитання, спілкування не повинно відволікати від сприймання матеріалу, а також припускати «зависання» запитання в повітрі.
Таким чином, успішність захисту дисертації або іншого наукового представлення забезпечується сукупністю зусиль, дій та заходів науковця, покликаних забезпечити розуміння доповідача аудиторією, зацікавленість слухачів, формування позитивної зворотної реакції та схвальних відгуків.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла