4. Робота над розділами дисертації.

Кожна галузь знань і спеціальність має свої особливості викладу розділів дисертації. Зміст розділів повинен чітко відповідати темі дисертації та повністю її розкривати. 

Згідно з Вимогами до оформлення дисертацій та авторефератів дисертацій, розроблених ранішедіючою Вищою атестаційною комісією України, у першому розділі здобувач, критично висвітлюючи наукові роботи інших науковців, окреслює основні етапи розвитку наукової думки за своєю проблемою та вирізняє ті питання, що залишились невирішеними. 

Таким чином здобувач визначає своє місце у розв’язанні завдання (проблеми). Загальний обсяг огляду літератури не повинен перевищувати 20 % обсягу основної частини дисертації У другому розділі обґрунтовується вибір напряму досліджень, викладається загальна методика проведення дисертаційного дослідження, наводяться методи вирішення задач та їх порівняльні оцінки. Описуються основні тенденції, закономірності, методи розрахунків, гіпотези, що розглядаються, принципи дії і характеристики використаних програм та/або апаратних засобів, лабораторних та/або інструментальних методів і методик, оцінки похибок вимірювань та ін. 

У наступних розділах описується хід дослідження, умови та основні етапи експериментів, з вичерпною повнотою викладаються результати власних досліджень здобувача, як вони одержані, та в чому полягає їх новизна. Здобувач повинен дати оцінку повноти вирішення поставлених задач, оцінку достовірності одержаних результатів (характеристик, параметрів) та порівняти одержані результати з аналогічними результатами вітчизняних і зарубіжних дослідників, обґрунтувати необхідність додаткових досліджень. 

Поділ розділів дисертації на підрозділи, пункти і підпункти повинен бути здійснений за логічними правилами розподілу поняття. Дисертаційна робота повинна мати внутрішню єдність. Працюючи над окремим пунктом плану, слід постійно бачити його зв’язок із досліджуваною проблемою загалом. І навпаки, досліджуючи широку проблему – вміти розділяти її на частини. Необхідно уникати пояснень загальновідомих положень. Думка здобувача в процесі виконання дисертаційного дослідження може змінюватися. 

Особливу увагу слід приділити термінології дослідження. Застосовуваний поняттєвий апарат має науково обґрунтованим. З цією метою слід проаналізувати визначення понять різними вченими і порівняти з тими, що сформульовані в державних стандартах, енциклопедіях, словниках. При цьому слід врахувати, що в кожній галузі знань існує своя наукова мова. Терміни й поняття у побутовій мові часто не відповідають їх науковому тлумаченню. 

При написанні основного тексту дисертації слід суворо дотримуватися теми та головних принципів, зокрема лаконічності, грамотності, аргументованості. Відповідно до п. 9 Порядку присудження наукових ступенів дисертація виконується з галузі науки та за науковою спеціальністю відповідно до переліку, який затверджує МОН, і повинна відповідати паспорту наукової спеціальності, затвердженому МОН.

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла