4. Функціональне призначення біржової торгівлі

Біржова діяльність залишається невід’ємним атрибутом сучасної ринкової системи. Біржі забезпечуючи біржову торгівлю різними інструментами, водночас, обслуговують потреби товарних, фінансових ринків, а також виступають основним центром прозорого ціноутворення для усіх видів ринків. Сучасна біржова торгівля є відображенням настпроїв, які панують у суспільстві, вона прямо чи опосередковано залежить від подій, пов’язаних з економічним станом нашої країни. У сучасних умовах розвиток ринкової економіки країни прямо відображається на рівень функціонування біржового ринку.

Водночас, формування ефективно діючої ринкової економіки у нашій країні не є можливим за умов відсторонення від розбудови біржової діяльності, особливо, це стосується біржового товарного ринку. Нинішні вітчизняні товарні біржі не виконують жодну з функцій притаманних для біржової системи більшості світових країн.

Економічна сутність біржової діяльності повністю розкривається при відображенні функцій, які вона виконує в ринковому середовищі.

Більш детальна класифікація функцій біржової діяльності свідчить про те, що неможливо переоцінити важливість біржової торгівлі з огляду специфічних функцій макро- та мікро- рівнів.


Допоміжними функціями біржової діяльності на мікро- рівні є:

-організація біржових торгів;

-забезпечення клірингу;

-біржова інженерія нових інструментів і технологій;

-науково-просвітницька діяльність професійних та непрофесійних учасників біржової торгівлі.

Усі вище вказані функції у результаті забезпечують підвищення конкурентоспроможності усіх ринкових учасників та загальну стабілізацію на товарних і фінансових ринках.

Глобалізація світових ринків зумовила також поглиблення інтеграційних зв’язків між із ними біржовими майданчиками. За таких умов посилилось впливове значення і біржової діяльності, а її функції сягнули макроекономічного значення.

На макро-економічному рівні функції біржової діяльності сприяють:


Отже, повноцінне функціонування біржової діяльності є важливим для розвитку в будь-якій країні, адже біржова торгівля покликана забезпечити передумови для більш ефективного функціонування будь-якої економічної системи. Встановлення ролі та призначення біржової діяльності в ринковій економіці може бути яскраво описана у систематизованій організаційній структурі функціонування біржового ринку
Основними елементами інфраструктури біржової діяльності є:

-біржі, що забезпечують організацію біржових торгів;

-клірингові палати, що являються фінансовими інститутами, основними обов’язками яких є забезпечення розрахунково-клірингових розрахунків для біржових учасників;

-біржові склади, що забезпечують зберігання і перерозподіл товарних потоків. Основною умовою ефективної діяльності біржових складів є ознака географічної локалізації, адже вона має відповідати оптимальним вимогам усіх учасників щодо логістики та транспортування біржових активів;

-інформаційно-правова база біржової діяльності, що включає цілісне законодавчо-правове поле та розвинутий інформаційний простір;

-інститут посередницьких структур нині поділяється на професійних та непрофесійних біржових учасників. До першої групи входять брокерські та дилерські контори, а також ринкові учасники, задіяні у здійсненні біржових операцій. Всі інші торгівці є непрофесійними учасниками. Важливим також є класифікація учасників залежно від цілей використання біржових інструментів на:

-хеджерів – ринкових учасників, які використовують біржові контракти для хеджування цінових ризиків;

-спекулянтів або трейдерів – біржових учасників, які прагнуть максимізувати свої прибутки на біржових коливаннях, що виникають під час біржових торгів;

-арбітражерів – біржових учасників, які отримують прибутки від середових операцій на біржових та спотових ринках;

-інвесторів, для яких біржові інструменти є основою для стратегій портфельного менеджменту. На світових біржах цю групу представляють великі інвестиційні, пенсійні, страхові фонди та інші фінансові інститути.

Стан функціонування та розвитку вище вказаних елементів організаційної структури біржової діяльності має прямий вплив на рівень розвиненості біржової торгівлі, її ліквідність, а також відображає поточну кон’юнктурну і перспективні напрями розвитку біржового ринку та його відповідність сучасним потребам біржових учасників.


Доступність

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла

Кернінг шрифтів

Видимість картинок

Інтервал між літерами

0

Висота рядка

1.2