Тема 5. Основи законодавчо-правового регулювання підприємництва, торгівлі та біржової діяльності
2. Правові основи регулювання торговельної діяльності
Суспільні відносини часто формуються на конкурентній боротьбі, яка полягає у суперництві за найбільш сприятливі умови існування, у спортивних та інтелектуальних змаганнях, політиці, економіці та інших сферах.
Однак особливе місце займає конкуренція як економіко-правова категорія, пов’язана з виробництвом товарів, виконанням робіт чи наданням послуг. Економічна конкуренція є визначальною умовою для сталого економічного розвитку держави, оскільки вона мотивує суб’єктів підприємницької діяльності враховувати потреби суспільства і споживачів, підвищувати якість продукції, знижувати витрати їхнього виробництва, упроваджувати досягнення науково-технічного прогресу, просуватися на міждержавні ринки тощо. Етимологія слова «конкуренція» походить з латинської (concurro – «збігатись», «зіштовхуватись»), означає суперництво щодо визначеного роду об’єктів. Уперше поняття конкуренції сформулював у 1776 р. видатний економіст А. Сміт у відомій праці «Дослідження про природу і причини багатства народів». Він визначив конкуренцію як суперництво, що підвищує ціни під час скорочення пропозиції товарів і знижує ціни під час перевищення пропозиції над попитом. Крім того, автор запропонував головний принцип конкуренції – принцип «невидимої руки», який полягає в тому, що підприємець, маючи власні інтереси щодо вигоди, одночасно реалізує й інтереси всього суспільства [3].
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», конкуренція – це змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб’єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку. Таке ж визначення продубльоване у згадуваній ст. 25 ГК України [3].
Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції» визначив правові засади захисту суб’єктів господарювання і споживачів від недобросовісної конкуренції; поняття недобросовісної конкуренції та її основні види; відповідальність за вчинення дій, спрямованих на недобросовісну конкуренцію [3].
Законом України «Про Антимонопольний комітет України» від 26.11.1993 р. № 3659-ХІІ започатковано діяльність Антимонопольного комітету України та його територіальних органів; визначено статус, завдання, структуру та основні принципи діяльності АМК; порядок здійснення відносин з органами державної влади, місцевого самоврядування, іншими контролюючими органами, засобами інформації та громадськими організаціями; процесуальні засади діяльності АМК. Основною метою діяльності АМК є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель [3].
Монополія (від грецьких слів «mono» – один, «poleo» – продаю) – це виключне право в певній галузі, держави, організації, фірми. В ідеалі монополія – це стан, коли один суб’єкт забезпечує всі пропозиції певного товару або послуги на ринку. У реальному житті таке трапляється вкрай рідко і зазвичай монопольним вважається домінування певного суб’єкта підприємництва, коли він може істотно впливати на ціну або обсяг товарів на ринку [3].
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка