Тема 4. Класифікація товарів
3. Системи, принципи і правила класифікації
Метою класифікації є систематизація, а також ідентифікація і прогнозування властивостей товарів.
Систематизація досягається шляхом встановлення послідовності і взаємозв'язків певних класифікаційних угрупувань, отриманих конкретним методом класифікації.
Ідентифікація як встановлення тотожності найбільш істотних ознак можлива лише при виявленні ознак, характерних для угрупувань або об'єктів класифікації.
В результаті розподілу множини на підмножини створюються класифікаційні угрупування, які можуть мати спільні та відмінні ознаки, а також можуть бути взаємозалежними або незалежними. Розрізняють два різновиди методу класифікації: ієрархічний та фасетний.
Ієрархічний метод класифікації – послідовний поділ множини об'єктів на підлеглі класифікаційних угрупувань.

Рис. 4.2. Ієрархічний метод класифікації
Особливістю ієрархічного методу є тісний зв'язок між окремими класифікаційними угрупованнями, що виявляється через спільність і відмінності основних ознак. Основою розподілу множини на підмножини за основоположною для даного етапу ознакою є ступінь класифікації.
Ступінь класифікації – етап класифікації при ієрархічному методі, в результаті якого виходить сукупність класифікаційних угруповань.
Кожна ступінь і угрупування виділено по своїй основоположній ознаці.
Відмінності між угрупуваннями полягають в різних ознаках. Тому вибір основних ознак – відповідальна операція розподілу безлічі, від якої багато в чому залежить кінцевий результат. Такий вибір повинен базуватися на цільовому призначенні класифікації.
Кількість ознак і ступенів визначає глибину класифікації.
Теоретично глибина класифікації нескінченна, але на практиці така класифікація надто громіздка і заплутана, багато нижчі щаблі дублюють один одного. Все це ускладнює практичне застосування класифікації. Тому на практиці глибина класифікації зазвичай не перевищує 10. Саме така глибина застосовується в багатьох класифікаторах.
Однак при збільшенні повноти асортименту за рахунок видів і різновидів глибина класифікації може бути і більше 10, що дозволяє поділяти підмножина товарів до кінцевої одиниці – торгового артикулу.
Для збільшення сисла ознак використовують фасетний метод.
Фасетний метод класифікації – паралельний поділ множини об'єктів на незалежні класифікаційні угрупування.

4.3. Фасетний метод класифікації
Особливістю фасетного методу є те, що різні ознаки не пов'язані між собою. Різні класифікаційні угруповання при фасетном методі незалежні і не підпорядковуються один одному. Завдяки цьому фасетна система відрізняється великою гнучкістю, можливістю обмежувати число ознак і угруповань, що створює зручності при використанні. Разом з тим її інформаційна ємність може бути збільшена шляхом виділення загальних і приватних класифікаційних угруповань.
Прикладом фасетного методу може бути класифікація вин: за термінами витримки - молоді, ординарні, марочні, колекційні; за кольором - білі, рожеві, червоні; за технологією - тихі, ігристі. Кількість ознак може бути збільшено багаторазово: по упаковці, по виробникам і т. п.
При класифікації різними методами застосовують загальні та специфічні правила. В цьому випадку можна говорити про систему класифікації як про сукупність методів, правил результатів класифікації.
Правила класифікації призначені для вибору різновидів методу і ознак, за якими здійснюється розподіл безлічі на підмножини. Загальним правилом для ієрархічного і фасетного методів є вибір різновиду методу класифікації в залежності від її цільового призначення.
До специфічних правил класифікації об'єктів при ієрархічному методі відносяться:
1. Першочерговість найбільш загальних ознак при розподілі множини на підмножини.
2. Використання на кожному ступені тільки однієї ознаки, що має принципове значення для цього етапу.
3. Поділ об'єктів послідовно – від більшого до меншого, від загального до конкретного.
4. Вибір з множини ознак однаковою мірою спільних найбільш істотної.
5. Необхідність встановлення оптимального числа ознак і ступенів, а також глибини.
Специфічними правилами фасетного методу є:
1. Приблизно однакова значущість і незалежність використовуваних класифікаційних ознак.
2. Відсутність спільності класифікаційних ознак.
3. Можливість доповнення кількості ознак.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання