5. Генетичний редукціонізм та расові теорії

Постулати про расову, етнічну або соціально-класову нерівнозначність виходять із припущення, що відповідні відмінності всередині виділених спільнот, істотно відрізняються від відмінностей між окремими спільнотами - будь-то раси, народності або соціальні класи. В цьому випадку спадково зумовленими виявляються вже не долі окремих індивідуумів, а соціальні статуси їх як елементів соціальних або етнічних груп значно вищого рангу. Ніцше не був автором цих ідей, хоча в повсякденному (або специфічно ідеологізованому) свідомості вони безпосередньо пов'язуються саме з ним. Історики ж пов'язують генезис ідей расової нерівності з емоційним і психологічним шоком, отриманим європейцями в результаті зіткнення з іншими цивілізаціями в епоху великих географічних відкриттів XV століття [Тойнбі]. У XIX столітті засновниками і пропагандистами концепцій расово-антропологічної школи стали: французькі антропологи Жозеф Артюр де Гобіно і Жорж Ваше де Ляпуж і німецький - Отто Аммон

Основні положення расової теорії: (а) біологічна і культурна не рівноцінні окремих людських рас, в силу якої їх відносний внесок у розвиток цивілізації непорівнянний один з одним; і (в) неминучість виродження і втрати, що визначають соціокультурних функцій і ролей в разі руйнування спадкоємної чистоти раси-лідера. Чотири томи трактату Ж. А. де Гобіно "Досвід про нерівність людських рас" [Gabineau, 1 854] були опубліковані в 1853-1855 роках. Вираз "білявий звір" (blond bestia) запропонував англійський культуролог Х'юстон Стюарт Чемберлен [Chanberlain, 1911]. За допомогою цього терміну він позначив спадково обумовлений арійський расовий тип, що втілює в собі природну вітальність, якої, на його думку, зобов'язана своїм існуванням сучасна Західна цивілізація. Ця ефектна, що легко запам'ятовується, метафора в масовій свідомості стала нерозривно асоціюватися з ідеями Ф. Ніцше, утворивши єдину лексичну тріаду з ніцшеанський - "надлюдина, що стоїть по той бік Добра і Зла".

Установки генетичного редукціонізму знайшли своє втілення і в соціологічних теоріях. На початку ХХ століття Вернер Зомбарт застосував цю методологію для аналізу генезису сучасної йому стадії буржуазно-капіталістичної цивілізації. Людина середньовіччя (XII - XIV століття) не виявляв особливої зацікавленості в накопиченні коштів: "скільки людина витрачала, стільки він і повинен був запріходовать". Стався потім в XV столітті перелом, перш за все у Флоренції та інших областях Італії, був обумовлений, на його думку, не так релігійними або економічними трансформаціями, тобто дією соціального середовища, скільки наявністю біологічної схильності, "успадкованої від предків". В. Зомбарт зміст своїх теоретичних посилок свідомо пов'язував з інтересами конкретних - ліберальних і соціал-демократичних політичних угруповань. 

Він вважав, відкидаючи інтерпретації Ламарка, що існують особи двох типів: "підприємці" люди - більш пристосовані до капіталістичної економіки, завойовники по натурі, першовідкривачі, схильні до ризикованих підприємств, засновники капіталізму) і "торгаші" ("міщани"). Існування цих типів особистості, як в індивідуальному, так і в груповому відношенні, зумовлене генетично і представлено двома формами альтернативного поведінки. Спадковість відіграє визначальну роль і в долі конкретних індивідуумів - В. Зомбарт пише про спадкової схильності Дж. Рокфеллера, який вів книгу витрат з дитячих років. Байрону ж, майбутньому лорду, навіть думка про це здалася б божевіллям. А групові відмінності виявляються настільки важливими, що В. Зомбарт вважає можливим навіть говорити про народи "зі слабкою схильністю до капіталізму" (готи, кельти, іспанські ибери), народи - героїв і підприємців (римляни, нормани, англійці і французи) і народи - торговців, купців (флорентійці, євреї, жителі рівнинній Шотландії). Ідея типологічної обумовленості ціннісної орієнтації людської особистості, її схильності до тієї чи іншій формі діяльності була згодом розвинена Е. Шпрангером в теорії форм життя - "основних, ідеальних типах індивідуальності" (теоретик, людина економічна, естет, громадський працівник, людина, що спирається на силу, релігійна людина), як основних вихідних біологічних феномени будь-якої культури.

Ця ж тенденція зберігається і в XX столітті. Найбільш значні, що викликали найбільший суспільний резонанс, концепції і напрямки (євгеніка, расогенетичні дослідження А. Дженсена, социобиология, теорія етногенезу Л. Н. Гумільова) розглядають генетичні закономірності і явища як один з основних чинників, що визначають форму і зміст социогенеза і конкретно-соціологічних відносин і процесів.

Найбільш глобальним підходом до осмислення ролі і відносин генетики і соціології, безумовно, характеризується творча спадщина Лева Гумільова. У егоо поглядах сплетені в один вузол глобально-екологічний, точніше навіть - космоекологіческій, генетичний і культурно-історичний підходи. За уявленнями Л. Н. Гумільова, особливості фізичних характеристик космічного середовища, в яку циклічно потрапляє наша планета, викликають спалахи мутагенезу, що призводять до різкого збільшення в популяції частоти появи "пасіонаріїв" - носіїв особливої рецессивной мутації, що забезпечує відмінні від звичайних поведінку і вчинки, і змушує таких індивідуумів діяти всупереч інстинкту самозбереження. Головна ідея Л. Гумільова - в результаті такого "пасіонарного поштовху" ініціюється новий цикл розвитку конкретного етносу, що накладаються на хід світової історії і змінює його. Якщо додати до цього яскраву метафоричність викладу і прагнення до універсалізації і глобалізації викладаються положень і ідей, а також загальність охоплення пояснюється фактів, то стає очевидно - мова, безумовно, йде про нову спробу осмислення місця людини і людства у Всесвіті, ніж просто про новий поясненні загальних причин піднесення і занепаду окремих соціумів і народів. Саме в силу цього і, незважаючи на розгорнуту емпіричну аргументацію, теорія етногенезу, вперше опублікована Л. Н. Гумільовим в 1979 році і викликала запеклу полеміку, перш за все - філософсько-антропологічна система, і лише потім - конкретно-наукова гіпотеза



Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла