3. ДЖЕРЕЛА РАДІОАКТИВНИХ РЕЧОВИН ТА ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ
План лекції
1. Космічне випромінювання2. Випромінювання радіонуклідів
3. Радіонукліди, що утворюють родини, та радіонукліди-продукти їх розпаду
4. Радіонукліди позародинні, або такі, що не утворюють родин
5. Космогенні радіонукліди
6. Вміст природних радіонуклідів у навколишньому природному середовищі
7. Природний радіаційних фон
8. Природні радіонуклідні аномалії
9. Випромінювання штучних радіонуклідів
10. Радіонукліди атомних вибухів
11. Радіонукліди атомних реакторів
12. Радіаційні аварії
13. Генератори іонізуючих випромінювань
14. Внесок різних джерел іонізуючих випромінювань у формування дози опромінення людини
3. Радіонукліди, що утворюють родини, та радіонукліди-продукти їх розпаду
Отже, в земних породах, рудах, грунтах, водах і, відповідно, живих організмах – рослинах, тваринах та інших об’єктах навколишнього середовища виділяють первинні та космогенні радіонукліди. В первинних у свою чергу виділяють дві категорії радіонуклідів: радіонукліди, що утворюють родини та радіонукліди-продукти їх розпаду, і радіонукліди позародинні – що не утворюють родин.
До них у першу чергу належать радіонукліди трьох ізотопів: двох урану – 238U і 235U, та одного торію – 232Тh. Кожний з них є родоначальником родини радіонуклідів. Зазнаючи багатоступеневого послідовного α- та β-розпадів вони утворюють ряд радіоактивних ізотопів.
Родоначальний ізотоп родини урану 238U в результаті 8 α- та 6 β-розпадів переходить у стабільний ізотоп свинцю 206Рb. В зв’язку з тим, що при цих перетвореннях в числі інших ізотопів виникає дуже важливий ізотоп радію 226Rа, вона нерідко називається родиною урану-радію.
Ізотоп урану 235U є родоначальником родини актинію. Цю назву родина одержала у зв’язку з тим, що серед виникаючих внаслідок 7 α- та 4 β-розпадів ізотопів є ізотоп актинію 227Ас – головний елемент великої групи радіоактивних елементів актинідів. Тому цю родину ще називають родиною актинію-урану, а ізотоп 235U – актиноураном АсU. Закінчується цей розпад виникненням стабільного ізотопу свинцю 207Рb.
Родоначальник родини торію ізотоп 232Тh внаслідок 6 α- та 4 β-розпадів переходить у стабільний ізотоп свинцю 208Рb.
Для всіх трьох родоначальників родин характерні дуже великі періоди піврозпаду. У перебігу їх радіоактивних перетворень виникають десятки ізотопів різних елементів з періодами піврозпадів від часток секунди до сотень тисяч років. Цілком зрозуміло, що внаслідок послідовних розпадів ізотопів-родоначальників родин виникають ізотопи з меншими атомними масами, а внаслідок того, що кількість α-розпадів перевищує кількість β-розпадів, виникають хімічні елементи і з меншими атомними номерами.
Серед них найбільш значимий внесок у радіоактивність об’єктів навколишнього середовища вносять 226Rа, 222Rn, 220Rn, 210Ро.
Деякі характеристики радіонуклідів, що утворюють родини, та тих, які виникають при їх розпаді, наведені у таблиці.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання