3. ДЖЕРЕЛА РАДІОАКТИВНИХ РЕЧОВИН ТА ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ
План лекції
1. Космічне випромінювання2. Випромінювання радіонуклідів
3. Радіонукліди, що утворюють родини, та радіонукліди-продукти їх розпаду
4. Радіонукліди позародинні, або такі, що не утворюють родин
5. Космогенні радіонукліди
6. Вміст природних радіонуклідів у навколишньому природному середовищі
7. Природний радіаційних фон
8. Природні радіонуклідні аномалії
9. Випромінювання штучних радіонуклідів
10. Радіонукліди атомних вибухів
11. Радіонукліди атомних реакторів
12. Радіаційні аварії
13. Генератори іонізуючих випромінювань
14. Внесок різних джерел іонізуючих випромінювань у формування дози опромінення людини
1. Космічне випромінювання
Іонізуючі випромінювання не є незвичайним чи новим фактором на Землі. Все живе й неживе в усі епохи розвитку та існування нашої планети піддавалось їх дії. Більш того, є підстави вважати, що у далекі часи формування Землі, в тому числі й тоді, коли життя на ній тільки зароджувалось й ще тривали активні тектонічні процеси, інтенсивність іонізуючої радіації була значно вищою, ніж тепер.
Розрізняють два основних джерела іонізуючих випромінювань – космічне випромінювання та випромінювання радіонуклідів. Космічне випромінювання складається з галактичного та сонячного.Випромінювання радіонуклідів включає випромінювання природних радіонуклідів та штучних радіонуклідів. Перші три види випромінювання – галактичне, сонячне та випромінювання природних радіонуклідів утворюють так званий природний радіаційний фон. Виділяють також випромінювання штучних генераторів іонізуючої радіації.
Космічне випромінювання складається з галактичного та сонячного. У ньому виділяють також первинне та вторинне випромінювання. Первинне космічне випромінювання являє собою потік частинок високих енергій, що надходять на Землю з міжзоряного простору. Воно складається переважно з протонів – ядер водню (приблизно 79%) та α-частинок (близько 20%). У незмірно менших кількостях у ньому присутні нейтрони, електрони, фотони, ядра деяких легких та важких елементів.
Основна частка первинного космічного випромінювання виникає у межах нашої Галактики внаслідок ядерних і термоядерних процесів, що супроводжують виверження та випаровування матерії при зоряних вибухах та виникненні наднових зірок. Це і є саме галактичне випромінювання. При сонячних спалахах виникає сонячне випромінювання.
Середня енергія космічного випромінювання складає 109 еВ, хоча енергія окремих його видів може досягати 1017–1021 еВ. Припускається, що останні види мають позагалактичне проходження – надходять з метагалактики, набуваючи таких високих енергій за рахунок багатократного прискорення у перемінних електромагнітних полях різних небесних тіл, у хмарах космічного пилу, в оболонках нових та наднових зірок.
Сонячне космічне випромінювання має у порівнянні з галактичним більш низькі енергії – до 4 × 1010 еВ. Тут можна відзначити для порівняння, що рентгенівське та γ-випромінювання, з котрим переважно працюють радіобіологи, має енергії, відповідно, 0,12–12,00×103 та 1,2–5,0×106 еВ.
Вік галактичного сонячного випромінювання, тобто час його проходження з Галактики до Землі складає до 106–107 років. Цим пояснюється практично повна відсутність у його складі нейтронів, котрі виникають у великих кількостях при всіх ядерних процесах, але за цій час встигають розпастися. Низький вміст електронів і фотонів у складі галактичного випромінювання пов’язаний з їх поглинанням космічним пилом у галактичному просторі.
Вторинне космічне випромінювання виникає внаслідок взаємодії високо енергетичного первинного з ядрами нуклідів, що входять до складу атмосфери. Воно складається практично з усіх відомих на теперішній час елементарних частинок – протонів, електронів, нейтронів, фотонів, піонів, мюонів, мезонів та багатьох інших. Їх енергія також достатньо висока для того, щоб індукувати подальші ядерні перетворення.
Космічне випромінювання має велику інтенсивність в основному за межами земної атмосфери. На висоті приблизно 40–50 км переважає первинне космічне випромінювання. Максимальна інтенсивність вторинного випромінювання спостерігається на висоті 20–25 км. Із зменшенням висоти його інтенсивність падає і досягає мінімуму на рівні моря. Тому цілком природно, що доза опромінення за рахунок космічного випромінювання зростає з висотою над рівнем моря. Так, якщо у поверхні Землі потужність дози, що формується за рахунок космічного випромінювання, складає 0,02–0,04 мкЗв/год, то в межах до 10 км вона через кожні 1,5 км висоти приблизно подвоюється. І жителі високо гірських поселень, розташованих на висоті 2–5 км, одержують дозу приблизно у 5–10 разів більшу. На висоті 10–12 км, що відповідає трасам надвисотних літаків, потужність дози досягає 3–5 мкЗв/год. На висоті 20 км, де здійснюють польоти надзвукові літаки вона в залежності від геомагнітної широти місцевості змінюється в межах 5–15 мкЗв/год.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання