3. ДЖЕРЕЛА РАДІОАКТИВНИХ РЕЧОВИН ТА ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ
План лекції
1. Космічне випромінювання2. Випромінювання радіонуклідів
3. Радіонукліди, що утворюють родини, та радіонукліди-продукти їх розпаду
4. Радіонукліди позародинні, або такі, що не утворюють родин
5. Космогенні радіонукліди
6. Вміст природних радіонуклідів у навколишньому природному середовищі
7. Природний радіаційних фон
8. Природні радіонуклідні аномалії
9. Випромінювання штучних радіонуклідів
10. Радіонукліди атомних вибухів
11. Радіонукліди атомних реакторів
12. Радіаційні аварії
13. Генератори іонізуючих випромінювань
14. Внесок різних джерел іонізуючих випромінювань у формування дози опромінення людини
8. Природні радіонуклідні аномалії
Природні радіонуклідні аномалії – це місця скупчення природних радіонуклідів (звичайно урану, торію та продуктів їх розпаду), де рівень радіаційного фону у багато разів перевищує звичайний.
На Землі найбільш відомими радіонуклідними аномаліями є м. Рамсер, що в Ірані (радіаційний фон досягає 5–10 мкЗв/год. штат Керала в Індії (до 1 мкЗв/год.), міста Гуарапуава та Посус-ди-Кандас в Бразілії (1–2 мкЗв/год.). На території колишнього СРСР провінцій з такою високою радіоактивністю немає, але є місця, де радіаційний фон досягає 0,5–0,6 мкЗв/год.. Це – район озера Іссик-Куль у Киргизії, район біля міста Навої в Узбекистані, біля міста. Шевченко у Казахстані, деякі регіони на Південному Уралі, район міста Ухта в Росії.
В Україні чітко виражених природних радіонуклідних аномалій немає. Але у її східній частини вздовж Дніпра проходить Український кристалічний щит, який займає майже третину території країни, – вулканічна порода, насичена природними радіоактивними елементами – ураном та продуктами його розпаду. Там, де ведеться видобуток урану та звичайні гранітні розробки такі аномалії виникли. Найбільш відома з них знаходиться у районі міста Жовті Води Дніпропетровської області, деякі місця у Кіровоградській, Житомирській, Донецькій областях.
У теперішній час радіаційний фон у більшості регіонів на території України за межами прямого впливу аварії на Чорнобильській АЕС коливається в основному в межах 0,10–0,18 мкЗв/год. (до аварії він складав 0,05–0,10 мкЗв/год., або 5–10 мкР/год. Збільшення потужності радіаційного фактору зумовлене надходженням у навколишнє середовище довгоживучих штучних радіонуклідів і у даній ситуації треба оперувати поняттям не природний радіаційний фон, а просто радіаційний фон.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання