3. ДЖЕРЕЛА РАДІОАКТИВНИХ РЕЧОВИН ТА ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ
План лекції
1. Космічне випромінювання2. Випромінювання радіонуклідів
3. Радіонукліди, що утворюють родини, та радіонукліди-продукти їх розпаду
4. Радіонукліди позародинні, або такі, що не утворюють родин
5. Космогенні радіонукліди
6. Вміст природних радіонуклідів у навколишньому природному середовищі
7. Природний радіаційних фон
8. Природні радіонуклідні аномалії
9. Випромінювання штучних радіонуклідів
10. Радіонукліди атомних вибухів
11. Радіонукліди атомних реакторів
12. Радіаційні аварії
13. Генератори іонізуючих випромінювань
14. Внесок різних джерел іонізуючих випромінювань у формування дози опромінення людини
11. Радіонукліди атомних реакторів
Певна частка у надходженні радіонуклідів у навколишнє середовище належить підприємствам ядерної енергетики. Їх робота передбачає добування уранової руди, її переробку у збагачене 235U ядерне паливо, виготовлення тепловиділяючих елементів (твелів), одержання енергії в атомних реакторах, переробку відпрацьованого палива для наступного використання – регенерацію і, нарешті, утилізацію та захоронення радіоактивних відходів. Ці операції складають так званий ядерний паливний цикл (ЯПЦ).
На всіх етапах цього циклу можливе надходження радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Однак, імовірна інтенсивність дії радіаційного фактору на об’єкти біосфери неоднакова. На початкових етапах видобутку та переробки уранової сировини, а також виготовлення твелів, у навколишнє середовище можуть попадати лише природні продукти поділу урану. Але на наступних етапах – під час роботи атомних реакторів, переробки відпрацьованого палива, коли утворюються штучні радіонукліди, а також при зберіганні та захороненні радіоактивних відходів інтенсивність впливу радіаційного фактору може зростати.
В умовах атомного реактору відбуваються практично ті ж самі реакції поділу 235U, що і при вибуху атомної бомби, але у контрольованих умовах, котрі не дають розвиватись миттєвій ланцюговій реакції. Тому і радіоактивні продукти їх ідентичні. Найбільш небезпечні з них – це знову ж таки 90Sr, 137Сs і ізотопи трансуранових елементів, серед котрих перше місце посідає 239Pu.
Проте під час роботи атомних реакторів у навколишнє середовище можуть надходити газоподібні леткі радіоактивні ізотопи 3Н, 14С, 85Кr, 129I та деякі інші. Однак, переважна їх частка уловлюється спеціальними фільтруючими системами. Радіоактивні відходи зберігаються в спеціально обладнаних місцях. І хоча додаткова до природного радіаційного фону доза іонізуючого випромінювання з веденням до ладу нових атомних електростанцій (АЕС) зростає, внесок їх як джерел випромінювань, а, відповідно, опромінення живих організмів, в тому числі людини, залишається незначним. Цілком справедливим є ствердження про те, що проживання поблизу теплових електростанцій (ТЕС) з урахуванням викидів у навколишнє середовище не тільки природних радіоактивних (в першу чергу 14С та 3Н), а й токсичних хімічних речовин, є набагато шкідливішим для здоров’я людини, ніж поблизу працюючих у нормальному режимі АЕС такої ж потужності.
В цілому ж 443 ядерні реактори, що діють на сьогодні на 140 АЕС у 33 країнах і забезпечують близько 20% світової електроенергії, є практично невідчутним джерелом збільшення радіаційного фону. На частку США, Франції і Японії приходиться майже 50% всіх АЕС і 57% всієї „ядерної” електроенергії. У першу шістку держав, що від 45 до 80% електроенергії задовольняють за рахунок АЕС, входить і Україна (45%, а по деяким даним до 50%).
На відміну від інших джерел енергії (нафта, вугілля, газ та деякі інші), запаси яких поступове зменшуються, запаси урану практично тільки розпочато використовувати. І не викликає сумнівів, що частка електроенергії, яка буде вироблятися за рахунок АЕС, зростатиме.
На рисунку наведено розвідані на 2006 р. запаси урану у світі. Україна серед них посідає 11 місце і одне з перших у Європі.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання