10.3. МЕТОД ІЗОТОПНИХ ІНДИКАТОРІВ У ДОСЛІДЖЕННЯХ В ГАЛУЗІ БІОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЇ
План лекції
1. Визначення радіобіології та її місце серед суміжних наук.
2. Напрями розвитку радіобіології та її задачі.
3. Історія радіобіології: етапи розвитку.
4. Сучасні проблеми радіобіології та радіоекології.
5. Необхідність широкої пропаганди радіобіологічних знань.
1. Суть методу
Одним з шляхів практичного використання досягнень ядерної фізики в різних галузях господарства і науки є використання методу ізотопних індикаторів, або, як ще його називають, методу мічених атомів.
Міченими атомами називають ізотопи, котрі, відрізняючись по масі від атому елемента, можуть використовуватись як мітка (індикатор) при вивченні найрізноманітніших процесів розподілу, переміщення і перетворення речовин у скільки завгодно складних системах, в тому числі і в живих організмах.
Як мітку - ізотопний індикатор використовують не тільки радіоактивні, а і стабільні ізотопи. Але при використанні радіоактивних ізотопів певне значення може мати біологічна дія їх іонізуючих випромінювань. Тому метод ізотопних індикаторів базується на двох положеннях:
- хімічні властивості різних ізотопів одного елемента практично однакові, завдяки чому їх поведінка в процесах, які вивчаються, не відрізняється від поведінки інших атомів того ж елементу;
- радіоактивні ізотопи у кількостях, що застосовуються у якості мітки, не чинять біологічної дії на живі організми.
Багато радіологів вважають, що метод ізотопних індикаторів не належить безпосередньо до кола інтересів радіобіології. І взагалі з цім можна погодитись. Але не можна не враховувати, що своїм народженням цей метод, як і радіобіологія, завдячує відкриттю явища радіоактивності, відкриттю саме радіоактивних ізотопів, котрі набагато частіше, ніж стабільні, використовуються як мітка.
Більш того, угорський хімік Д.Хевеші та німецький хімік Ф.Панет, які винайшли і запропонували цей метод в 1913 році, вперше застосували його саме в біологічних експериментах. І з того часу наука про дію іонізуючих випромінювань на живі організми і вчення про використання радіоактивних ізотопів в біології ідуть паралельно. Не випадково багато авторів, розглядаючи проблему використання досягнень ядерної фізики і радіобіології в сільському господарстві, поряд з радіаційно-біологічними технологіями як самостійний напрямок або окремий підхід виділяють використання методу ізотопних індикаторів в дослідницьких та прикладних роботах в галузі як рослинництва, так і тваринництва.
Саме тому знайдено доцільним включення глави про цей метод в підручник по радіобіології для агрономічних спеціальностей. Тим більше, що агроному-науковцю, особливо спеціалісту в галузі агрохімії, ґрунтознавства, захисту рослин, фізіології рослин нерідко приходиться використовувати його в своїй роботі для вирішення найрізноманітніших завдань. Не випадково саме з курсом "Застосування ізотопів в сільському господарстві” в свій час прийшла радіобіологія як дисципліна у вищий аграрний заклад освіти.
Але, звичайно, використання методу ізотопних індикаторів не обмежується інтересами радіобіології і навіть біології в цілому. Важко назвати напрямок в природничих науках і сферу в галузі господарства, де б він в наш час не застосовувався. Він використовується у медицині і медичній промисловості, хімії і хімічній промисловості, геології, фізиці, металургії, матеріалознавстві, археології. Широкого застосування метод набув у сільському господарстві для оцінки фізичних властивостей ґрунту і запасів в ньому елементів живлення, для вивчення взаємодії ґрунту та добрив, процесів засвоєння рослинами елементів живлення з ґрунту і добрив, позакореневого надходження в рослини елементів, для виявлення дії на рослинний організм пестицидів, вивчення особливостей обміну речовин сільськогосподарських рослин. Застосовуючи метод ізотопних індикаторів, досліджують найважливіші властивості польових і плодових рослин – ріст і розвиток, особливості окремих процесів обміну, стійкість до різних несприятливих факторів навколишнього середовища, продуктивність.
В тваринництві за допомогою цього методу вивчають фізіологічні процеси, що протікають в організмі тварин, проводять аналіз корму на вміст токсичних речовин, малі кількості яких важко, а іноді і неможливо визначити за допомогою інших методів, використовують його для вивчення міграції комах-шкідників сільськогосподарських рослин і переносників хвороб сільськогосподарських тварин, поведінки бджіл, оцінки рибних запасів місцевих водоймищ, а також в багатьох інших сферах сільськогосподарського виробництва.
Слід підкреслити, що чутливість методу ізотопних індикаторів, особливо це стосується використання радіоактивних ізотопів, надзвичайно висока. Вона на багато порядків перевищує чутливість хімічних та інших фізичних методів. Саме тому завдяки методу мічених атомів вдалося вирішити багато завдань, котрі принципово неможливо було вирішити за допомогою інших підходів.
В агрохімічних та фізіологічних дослідженнях найчастіше використовують такі ізотопи: стабільні – 2Н, 13С, 15N, 18О та радіоактивні (в дужках вказаний тип випромінювання та період піврозпаду) – 3Н (бета-, 12,26 року), 14С (бета-, 5730 років), 22Na (гамма-, 2,64 року), 32Р (бета-, 14,3 доби), 35S (бета-, 87 діб), 42К (бета-, гамма-, 12,5 год.), 45Са (бета-, 152 доби), 59Fe (бета-, гамма-, 45,1 доби), 60Со (бета-, гамма-, 5,27 року), 65Zn (гамма-, 250 діб), 86Rb (бета-, гамма-, 19,5 доби).
Так звану ізотопну сировину - речовину, що складається з чистого ізотопу, одержують шляхом послідовних складних операцій, які мають назву „ізотопного розділу” на спеціальних розподільних пристроях. З їх допомогою в наш час звичайно отримують стабільні ізотопи. Що стосується радіоактивних ізотопів, то їх одержують або шляхом опромінення нерадіоактивних речовин в атомних реакторах і прискорювачах заряджених частинок (по аналогії з 60Co для опромінюючих пристроїв, про що коротко розповідалось в попередньому розділі цієї глави), або шляхом хімічного виділення з суміші відходів ядерного палива (по аналогії з 137Cs ).
Мічені сполуки - це хімічні речовини, в яких атоми одного елемента, іноді декількох елементів, мають ізотопний склад, що відрізняється від природного. Мічені сполуки одержують за допомогою трьох основних методів: хімічного синтезу, ізотопного обміну (іноді їх об’єднують під загальною назвою – хімічний шлях) та біологічного синтезу (біологічний шлях).
Хімічний синтез, як правило. здійснюється за допомогою звичайних методів препаративної хімії. Але на певному етапі синтезу до складу реакційних компонентів замість звичайного елементу включається потрібний ізотоп.
Ізотопний обмін - це хімічний процес, який полягає в перерозподілі ізотопів якого-небудь елемента між реагуючими речовинами. При ізотопному обміні відбувається заміщення одного ізотопу елемента на інший в молекулі речовини без зміни їх елементарного складу. Наприклад: 42КСl + NaOH = 42KOH + NaCl
Мічені високомолекулярні сполуки біологічного походження, такі як нуклеїнові кислоти, білки, ферменти, деякі амінокислоти, гормони, вітаміни та інші, хімічний синтез яких ускладнений або не можливий і котрі не завжди вступають в реакції ізотопного обміну, отримують шляхом культивації різних організмів іn vivo або in vitro на середовищах, що містять ізотоп, або введення ізотопу в організм за допомогою яких-небудь інших методів, з наступним препаративним виділенням цих сполук. Таким способом далеко не завжди вдається отримати мічену сполуку з досить високим вмістом ізотопу (високою питомою активністю ізотопу), але нерідко цей шлях є єдиним можливим для отримання міченої речовини біологічного походження.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання