Тема 2. Інструменти лідера
3. Розвиток навиків менторства та власний план професійного розвитку.
Колись всесвітньовідомий політик і правозахисник, президент Південно-Африканської республіки, Нельсон Мандела сказав: «Освіта — це найпотужніша зброя, яку ви можете використати, аби змінити світ».
А що як у вашому житті є більш досвідчена та обізнана людина, яка ділиться із вами знаннями та досвідом, допомогає навчатись та зростати?
Менторство або менторинг — це процес взаємодії більш досвідченої в певній сфері людини з менш досвідченою, при якому відбувається передача знань, навичок, вмінь.
Ще в давногрецькій міфології з’являється назва “mentor”. Саме таким було ім’я особи, котрій поручив на виховання свого сина Телемаха Одісей, на час своєї тривалої подорожі. Ментор був мудрим, йому все довіряли, приходили з питаннями, за порадами і допомогою. Він був довіреним радником Одісея. Саме таким чином, від давніх переповідок поняття “mentor” - “наставник” прийшло до наших часів.
Якщо говорити простими словами, то в сучасному світі менторство - це наставництво, але не в чистому вигляді, а в поєднанні з консультуванням, коучингом та навіть психологічною допомогою.
В певні моменти життя ментором для людини можуть бути рідні, більш досвідчені друзі, викладачі, колеги, а іноді навіть і незнайомі люди. Різниця лише в тому, що у взаємодії з ними людина отримує тільки якісь певні сторони менторства, а коли мова йде про взаємодію із досвідченим ментором - той здійснює цю діяльність комплексно та професійно.
Ментор — джерело інформації та відповідей на питання, які у вас виникають. Він — провідник у світ експертизи, якої у вас може не бути. Роль ментора можна порівняти з ґуґлом у сфері вашого професійного розвитку: він дає відповіді, знаходить потрібну для вас інформацію, але не може використати її замість вас.
Сьогодні популярні два типи менторства. Вони відрізняються за своєю суттю та форматом, і це часто викликає плутанину.
1. Індивідуальне менторство
Ментор працює з вашими особистими цілями, питаннями, задачами. Допомагає впоратися з можливими складнощами, надихає і допомагає у особистому чи професійному розвитку. Такий формат частіше побудовано на особистих взаєминах, взаємному бажанні бути у менторських стосунках і допомагати.
2. Бізнес-менторство, менторство у стартапах
Ментор допомагає запустити бізнес-ідею, дає зворотній зв’язок, ділиться контактами і знаннями для розвитку бізнесу. Формат бізнес-наставництва може бути побудовано на зацікавленості ментора у проєкті і бажанні допомогти, але можливі варіанти і часткової участі, фінансової винагороди чи інших бонусів.
Навіщо люди стають менторами?
Щоб зрозуміти, як працює менторство і чому звертатися по допомогу зовсім не соромно, варто зрозуміти, чому і навіщо люди стають менторами, який їм сенс ділитися своїми знаннями.
Менторство — це спосіб вирости з експерта у менеджери, отримати навички розвитку підопічного або команди, навчитися передавати знання і розвивати інших. Це необхідна якість для професійного зростання самого ментора, і багато хто використовує цей інструмент, щоб отримати такий досвід і претендувати на підвищення і кар’єрне просування.
Менторство — це можливість структурувати власний досвід і знання, зрозуміти свої сильні сторони і заповнити власні прогалини. Ми найкраще вчимося самі, коли навчаємо інших, і менторство — гарний спосіб зрозуміти, що нам добре відомо, а що краще повторити, додатково вивчити, розібратися. Передача знань іншим дозволяє усвідомити і інвентаризувати власну експертність, визначити для себе сферу подальшого розвитку.
Менторство — це можливість отримати мотивацію та натхнення, урізноманітнити свою діяльність, не змінюючи сферу. Залученість підопічного, перші кроки та перші перемоги молодого падавана допомагають по-новому поглянути на свою професію і досвід, перезавантажитися, прибрати наліт нудьги і звичного, отримати заряд мотивації, натхнення і підготуватися до нового етапу розвитку.
Менторство — це спосіб передати знання, коли просто хочеться ділитися. Людство з покоління у покоління передає власний досвід. Це закладене в нас на інстинктивному рівні. На різних професійних етапах трапляються моменти, коли знання переповнюють, але можливості передати їх команді чи колегам немає, а сміливість для виходу на «велику сцену» ще не визріла. І менторство — це досить органічний спосіб стати експертом та вчителем, віддати те, що хочеться, і рухатися далі.
Менторство — це двосторонній процес, і у кожної сторони є власні мотиви і вигоди від таких відносин. Тому не варто сприймати менторство як благочинність, допомогу на шкоду часу і знанням чи додаткове неприємне навантаження для ментора. Варто лише знайти ту людину, з якою у вас збігатиметься потреба у розвитку, щоб кожен був зацікавлений зробити свій внесок і отримати користь.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання