Тема 5. Менторство та формування команди
3. Оцінювання менторингу
Оцінювання та моніторинг відносин і досягнень переплітаються в менторингу і є неоднозначною частиною процесу заохочування та наставництва менті. Крім оцінювання досягнутих цілей важливим елементом евалюації є документація всього процесу, яка наочно служить оцінці якісних і кількісних показників.
Успіх менторингу залежить також від того, чи можливі оцінка його ефективності, визначення слабких місць і доведення досягнення цілей.
Щоб оцінювання менторингу було можливим, вже на етапі планування і контрактінгу між ментором і менті варто подумати про включення таких компонентів, які дозволили б:
• Оцінювання процесу «на льоту»
• Можливість вчитися на помилках у процесі
• Задоволення інформаційних потреб людей, що супроводжують ментора і менті, наприклад, координаторів програми, партнерів, групи підтримки тощо
• У деяких ситуаціях інформування зовнішніх осіб про результати роботи, успіхи і поразки
• Стабільне поліпшення якості процесу менторингу.
Варто, однак, глибше зупинитися на питанні того, як у контексті менторингу ми розуміємо «успіх». Як ментор і менті розуміють успіх і його складові? Що буде критерієм успіху, і як ми будемо його вимірювати? Від кого ми повинні отримати зворотній зв’язок?
Існує два основних типи оцінювання програми: оцінка процесу та оцінка результатів:
1. Оцінка результату зосереджена на тому, чи сприяв менторинг натхненню в процесі реалізації ініціативи, чи допомагав у вирішенні проблем, що виникали на шляху до досягнення цілей, поставлених ініціативою.
2. Оцінка процесу включає рефлексію самого характеру відносин, наскільки вони були повні довіри, близькості, відкритості та щирості, наскільки вони надихали ментора і менті до особистого і професійного розвитку.
Оцінювати можна різними методами, наприклад:
• За допомогою зворотного зв’язку
• Регулярним проговоренням успіхів і прогресу для збільшення мотивації у менті
• Своєчасним вказуванням слабких місць і нюансів, які можна поліпшити, щоб вистачило часу на поліпшення в цих аспектах
• Збором кількісних даних, що вказують на якість менторінгу, наприклад, регулярно вживати для цього метод шкалювання при оцінюванні прогресу досягнення цілей.
Оцінювання повинно регулярно відбуватися в процесі менторингу і під час завершальної бесіди (фінальна евалюація). Варто пам’ятати про те, що і ментор, і менті повинні мати шанс і можливість регулярного оцінювання процесу, наприклад, двічі на місяць. Це важливо для навчання на ходу і поліпшення відносин.
Оцінювання відносин ментор-менті і досягнення поставлених цілей можна здійснити, проаналізувавши кілька аспектів, таких як:
• Перевірка рівня досягнення головних цілей менті;
• Документування всіх умов, що супроводжують менторинг;
• Оформлення звіту по закінченню процесу менторингу.
Важливою частиною є розмова ментора і менті, які завершують взаємодію, про те, наскільки вдалося досягнути цілі, поставлені на початку менторингу або ж у його процесі. Крім того, важливо оцінити самі відносини і співробітництво, а також особистісний та професійний ріст. У такій розмові варто зупинитися також на темі подальшого розвитку і запланувати конкретний крок або кроки.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання