4. Методичний інструментарій

Початковий етап:

Тісна взаємодія ментора і менті починається зі знайомства або з першої розмови, яка є точкою відліку в менторингу, залежно від того, де відбувається процес. Знайомство включає не лише представлення один одному своїх імен, але й уявлення ідей, над якими працюватиме менті.

Залежно від обставин формат знайомства може бути різним. Якщо менті і ментор живуть в одному населеному пункті, то найкраще влаштувати особисту зустріч. Якщо ж такої можливості немає, то найчастіше вибирають телефон або скайп-конференцію, іноді спілкування ведуть за допомогою електронної пошти.

Ментор не повинен чекати, поки менті подзвонить/напише йому самостійно. Якщо ментор перший починає взаємодію, то це створює враження «залученості в процес, потрібності і важливості» у менті. Також ментор повинен пам’ятати, що менті насамперед буде сприймати його як представника програми або організації та досвідчену людину.

Під час першої розмови ментор повинен розповісти про себе, поцікавитися повсякденною діяльністю підопічного, як він/ вона потрапив/-ла до програми/ організації, розпитати про враження від попереднього досвіду. Важливо, щоб під час першого контакту учасник дізнався:

•         Який досвід є у його ментора, і в яких питаннях він може йому допомогти;

•         Чому ментор вирішив менторувати його/її;

•      Якими матеріалами ментор може поділитися (сайти, книги, спільноти, зв’язки);

•      Під час першої зустрічі ментор повинен зорієнтувати менті на те, що вони будуть співпрацювати досить тривалий час.

Після того, як ментор і менті познайомилися, потрібно домовитися про майбутню взаємодію. Ця розмова має відбутися на самому початку спільної роботи, щоб потім не виникало ситуацій «невиправданих очікувань або завищених претензій».

Етап контрактингу (налаштування) включає з’ясування таких питань:

•        цілі та завдання, які ви ставите перед собою, чого ви очікуєте від спільної роботи і від проекту;

•        як часто буде відбуватися ваша комунікація;

•        терміни відповідей на ваші повідомлення один одному;

•        чого очікує від ментора менті, на яку допомогу сподівається;

•        що для менті означає «успішний результат», які уявлення ви обидва вкладаєте в це поняття;

•        яких результатів менті очікує від себе;

яких результатів очікує менті від спілкування з ментором (щоб це потім можна було оцінити).

Складіть з менті карту вашої «подорожі». Метою є надання допомоги йому в ідентифікації його існуючих умінь та/або знань (отриманого ним досвіду, його актуальних переживань); детальний опис його цілей і бажаних результатів; аналіз потреб для досягнення цілей.

Якщо менті знаходиться на стадії розвитку ідеї, можна використовувати кілька технік, які допомагають стимулювати цей процес і зробити його цікавим і творчим. Нижче представлено техніки, які можна використовувати в індивідуальній та груповій роботі.

Схема-павутина spidercharts. Складання «павутини» – спосіб фіксації патернів думки. Зазвичай існує центральна тема чи ідея, яка записується в центрі аркуша паперу, а від неї думки записуються навколо. Ідеї можуть з’явитися в результаті брейнстормінгу («мозкового штурму») або збору інформації, що стосується центральної теми. Ці схеми ще іноді називають «розбризканими діаграмами» (splatterdiagrams),     розгалуженими діаграмами (branchdiagrams), а також картами ідей (mindmapping) (остання назва введена Тоні Бузаном). Цей метод особливо корисний, якщо ви хочете розглянути всю інформацію (ідеї), пов’язану (і) з досліджуваною темою, в сукупності.

Шiсть капелюхiв мислення Едварда де Боно. Цей метод дозволяє структурувати мислення і може стимулювати його нестандартність. Використання цього підходу підводить менті до більш різнобічного мислення і розвиває в ньому здатність враховувати різні точки мислення.

Колаж проекту. Ця техніка підійде для тих менті, яким складно вербалізувати свої ідеї. Для цього знадобиться кольоровий папір, клей, ножиці, старі журнали (бажано, щоб журнали були причетні до теми, в якій працює менті) і фантазія. Час на вправу може коливатися від однієї до трьох-чотирьох годин. Основне завдання – це відобразити на колажі свою ідею і намагатися максимально її деталізувати за допомогою різних елементів. Менті може створювати колаж індивідуально, а при зустрічі з ментором вербалізувати свою ідею, посилаючись на ті символи, які були використані в колажі.

Фантазiйна подорож. Техніка може стати в пригоді, якщо вашому менті складно уявити, що буде відбуватися впродовж проекту. Для цього вам знадобляться тихе місце, де ніхто не заважатиме, і спокійна музика. Попросіть свого менті розслабитися, заплющити очі, абстрагуватися від реальності і слідувати вашим інструкціям.

Мозковий штурм. «Мозковий штурм» (англ. brainstorming) – один із найпопулярніших методів стимулювання творчої активності. Він дозволяє знайти рішення складних проблем шляхом використання спеціальних правил обговорення і використовується при роботі з командою.

Метод полягає в припущенні, що однією з основних перешкод для народження нових ідей є страх оцінки: люди часто не висловлюють уголос цікаві неординарні рішення через пересторогу зустрітися зі скептичним або навіть ворожим до них ставленням з боку керівництва та колег.

Метою використання мозкового штурму є виключення оціночного компоненту на початкових стадіях створення ідей. Класична техніка мозкового штурму заснована на двох принципах: «відтягування винесення вироку ідеї» і «за кількістю народжується якість». Цей принцип передбачає використання декількох правил.

SWOT-аналiз. Цей простий інструмент використовується для того, щоб ідентифікувати (на певний момент часу) переваги та слабкі місця менті, а також можливості та загрози, пов’язані з його діяльністю. Таким чином, ця вправа є ідеальним засобом розвитку здатності планувати процес досягнення своїх цілей.

Незавершенi речення. Ця вправа допомагає чітко прояснити порядок своїх дій за допомогою вербального завершення речень.

Модель GROW. Модель «GROW» – це проста методика досягнення цілей і системного вирішення проблем. Абревіатура символічно «збігається» з надихаючим словом GROW – в перекладі з англійської «зростання», і це можна розуміти як своє особистісне зростання.


Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання