Лекція 1. Вступ
3. Нормування вмісту речовин у воді
Норми якості води являють собою сукупність встановлених допустимих значень показників складу і властивостей води водних об‘єктів, в межах яких надійно відвертається шкода здоров‘ю населення, забезпечуються нормальні умови водокористування і екологічне благополуччя водного об‘єкта. Показники, що входять до сукупності норм якості води, називаються нормованими показниками складу і властивостей води. Вони включають нормовані властивості, тобто загальні вимоги до фізичних, хімічних, біологічних характеристик властивостей води (температури, водневого показника рН, запахів, присмаків, токсичності води та ін.) і нормовані речовини, що характеризуються нормами їх вмісту і гранично допустимими концентраціями (ГДК) у воді водних об‘єктів для різних категорій водокористування.
Нормовані речовини розподіляються на групи з однаковими лімітуючими ознаками шкідливості, класами безпеки. Хімічні речовини у воді поділяються на 4 класи небезпеки:
1 клас – надзвичайно небезпечні, для яких виконується повна схема тестування (гостре, підгостре, хронічне дослідження, та дослідження впродовж життя на різних групах тварин);
2 клас – високонебезпечні речовини, для яких виконується повна схема тестування;
3 клас – небезпечні речовини, для яких не виконується хронічний експеримент;
4 клас – помірно небезпечні, які нормуються експрес тестуванням.
Клас небезпеки характеризує наступні властивості шкідливої речовини:
- здатність до накопичення в організмі та кумуляції ефекту шкідливого впливу;
- вірогідність викликати віддалені ефекти (небезпека хронічного отруєння);
- швидкість резорбції речовини тканинами живого організму (більш небезпечні гідрофільні та ліпофільні хімічні сполуки, які легко потрапляють до чутливих центрів біологічних реципієнтів). Величину ГДК речовин у воді визначають за ознакою, яка характеризується найменшою підпороговою та пороговою концентрацією. Всього у воді нормують вміст більше як 1500 речовин, серед яких 60 для рибних господарств. Найбільш жорстко нормують вміст речовин у господарсько-побутових водах. Однак ці нормативи не відповідають нормативам інших споживачів та водокористувачів.
Для речовин ГДК визначають за вказаними нижче показниками. 1. Санітарний режим водойми, який включає процес мінералізації органічних речовин (БСК); спостереження за розвитком бактеріальної флори. Пороговою вважається доза речовини, при якій процеси у водоймі перебігають аналогічно до природних. 2. Органолептичні властивості – вивчають воду з уведеною сторонньою речовиною на запах, колір, на смак звареної у такій воді риби. Так встановлюють порогову дозу. 3. Здоров’я людини. Вивчають токсикологічну i біохімічну дію різних концентрацій певної речовини у воді на тваринах, визначають дози хронічних ефектів або підпорогову дозу (після дії речовини протягом 6–8 місяців), підгостру (вплив після дії речовини протягом 1–3 мiсяців) та гостру або смертельну дози.
Вважається, що підпорогові дози не приводять до зміни стану i функцій організму. Розроблені стандарти якості води України, Європи, США, Міжнародний. Вода для споживання, як i вода після очищення, повинна відповідати цим вимогам. Сумарним показником для водойм є розрахунок мінімальної концентрації, при якій не відбувається забруднення водойми.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла