Лекція 6. Автоматизовані системи спостереження і контролю за станом довкілля (2 год)
3. Автоматизовані системи контролю забруднення води
Для оперативного контролю та управління якістю поверхневих вод розробляються і впроваджуються автоматизовані системи спостереження типу АНКОС-ВГ, які включають автоматичні станції і пересувні гідрохімічні лабораторії, призначені для оперативного контролю забруднення поверхневих вод , стаціонарні гідрохімічні лабораторії, що дозволяють виконувати більш складний і точний аналіз природних вод, центр обробки інформації, що надходить. Такі системи здатні контролювати за допомогою всіх своїх ланок близько 50 показників та інгредієнтів, з яких 17 вимірюються автоматично.
Системи типу АНКОС-ВГ об'єднують організаційно і методично всі підрозділи контролю води в зоні її дії. Структура такої системи побудована за ієрархічним принципом і підрозділяється на три рівні.
Перший рівень системи представляють засоби оперативного отримання інформації, автоматичні станції і пересувні гідрохімічні лабораторії, які призначені для оперативного контролю забруднення поверхневих вод. Основним завданням першого рівня є безперервно-дискретний цілодобовий контроль, попередня обробка і передача даних про стан поверхневих вод на диспетчерський пункт системи.
З огляду на те, що завдання оперативного контролю забруднення поверхневих вод як зараз, так і в найближчі 15-20 років не можуть бути вирішені повністю навіть за наявності розгалуженої і чітко працюючої мережі автоматичних станцій контролю та ряд найбільш важливих показників неможливо визначати автоматично, до складу системи та її першого рівня включені неавтоматичні ланки - пересувні гідрохімічні-гідробіологічні лабораторії (ПГХЛ-1), які отримують необхідну гідрохімічну і гідробіологічну інформацію на водному об'єкті і одночасно доставляють проби для детального аналізу в стаціонарні лабораторії.
Другий рівень - стаціонарні гідрохімічні-гідробіологічні лабораторії. Основним завданням їх є отримання гідрохімічний і гідробіологічної інформації про стан водного об'єкта, яку автоматичні станції і пересувні гідрохімічні-гідробіологічні лабораторії не видають, з метою детального з'ясування причин, що призвели до підвищення рівня забрудненості поверхневих вод.
Третій рівень системи - центр обробки інформації, що надходить від автоматичний станцій, пересувних та стаціонарних лабораторій. До складу центру входять диспетчерський пункт з вузлом зв'язку, обчислювальний комплекс, лабораторія з ремонту, налагодження устаткування і метрологічного забезпечення. Завданнями цього рівня є організація зв'язку з усіма ланками системи і споживачами інформації; технічне обслуговування засобів; збір, перевірка на достовірність, обробка, зберігання і видача різних видів інформації, включаючи оперативний короткостроковий прогноз стану водного об'єкта всім зацікавленим споживачам.
За даними систематичних спостережень за якістю вод оцінюється з забрудненість, виділяються ділянки, найбільш схильні техногенному впливу, тобто проводиться спеціальна оцінка та класифікація якості вод.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла