Тема 1. Загальні положення енергозбереження. Нормування витрат теплової та електричної енергії
7. Методи розробки та основні принципи встановлення норм питомих витрат ПЕР.
Норми витрат ПЕР можуть бути визначені за допомогою таких методів:
- розрахунково-аналітичного;
- експериментального (дослідного);
- розрахунково-статистичного;
- комбінованого.
Основними вихідними даними для визначення норм питомих витрат ПЕР є:
- первинна технологічна документація (технологічні регламенти та інструкції);
- параметри сировини (матеріалів);
- паспортні дані технологічного та енергетичного обладнання;
- стандарти з енергозбереження;
- енергобаланси та енергетичні характеристики технологічного й енергетичного обладнання;
- нормативні показники, що характеризують найбільш раціональні та енергоефективні умови виробництва (коефіцієнт використання за потужністю, показники витрат енергоносіїв та втрат енергії під час передання та перетворення, санітарні норми, теплові і вентиляційні характеристики приміщень тощо);
- дані про асортимент та обсяги виробництва продукції;
- дані про планові та фактичні питомі витрати ПЕР за минулі періоди, а також акти перевірок використання палива та енергії у виробництві;
- дані енергетичних обстежень;
- дані про досвід з економії та раціонального використання ПЕР на вітчизняних та зарубіжних об’єктах, що випускають аналогічну продукцію;
- план організаційно-технічних заходів з економії ПЕР.
Розрахунково-аналітичний метод передбачає визначення норм питомих витрат ПЕР шляхом розрахунку їх за статтями витрат на основі побудови та аналізу енергетичних балансів окремих агрегатів, установок, систем та в цілому підприємства, а також запланованих заходів з економії ПЕР.
Розрахунково-статистичний метод полягає у визначенні питомих норм з урахуванням статистичних даних за останні п’ять років про фактичні витрати ПЕР, чинників, що впливають на їх величину, прогресивних показників ефективності використання ПЕР, досягнутих на подібних виробництвах, а також запланованих заходів з економії ПЕР.
Експериментальний (дослідний) метод полягає у визначенні окремих складових норм на підставі даних, одержаних у результаті випробувань технологічного та енергетичного обладнання (експериментальних вимірювань) з урахуванням запланованих заходів з економії ПЕР. Випробування повинні бути повними, тобто одночасно охоплювати як основне обладнання, так і допоміжні механізми, режими роботи яких повинні відповідати оптимальним, а параметри підведеної енергії - нормативним даним. При цьому технологічний процес повинен проводитись згідно з відповідними технологічними інструкціями (регламентами) та режимними картами.
Комбінований метод поєднує у собі експериментальний (дослідний) та розрахунково-аналітичний методи визначення норм питомих витрат ПЕР.
Технічно обґрунтовані індивідуальні норми витрат ПЕР встановлюються розрахунково-аналітичним або комбінованим методами.
Групові норми питомих витрат ПЕР визначаються, як правило, розрахунково-аналітичним та розрахунково-статистичним методами як середньозважені показники на базі індивідуальних норм і відповідних обсягів виробництва однойменної продукції. В окремих випадках групові норми витрат ПЕР можуть встановлюватись на плановий період (рік, квартал та ін.), виходячи з відповідних фактичних витрат базисного періоду з урахуванням досягнутих прогресивних показників питомих витрат ПЕР, а також запланованих заходів з їх економії.
За складністю розрахунку наскрізних норм витрат підприємства можна розділити на дві підгрупи:
- підприємство з простим технологічним циклом має одну-дві технологічні стадії переробки продукції і віднесення затрат палива за видами та електроенергії на готову продукцію здійснюється за калькуляційними витратами;
- підприємство із складною технологією характеризується багатостадійністю процесу і великою кількістю допоміжних виробництв, які поставляють до основних виробництв власну продукцію у вигляді напівфабрикатів і послуг, а також похідні енергоносії (гаряча вода і пара, дуття, стиснене повітря, кисень, вода, азот, аргон тощо). Це особливо характерно для підприємств металургії, хімії, окремих підгалузей машинобудівної промисловості та деяких інших.
Для розрахунку наскрізних норм питомих витрат ПЕР необхідні:
- нормативна база індивідуальних норм витрат даного виду ПЕР (як куплених, так і власного виробництва) за переліком продукції;
- планові обсяги виробництва як продукції підприємства, так і продукції допоміжних цехів.
На основі нормативної бази й обсягів виробництва продукції складаються планові баланси споживання енергоресурсів і похідних енергоносіїв на плановий період, які відображають кількісну величину використовуваних ПЕР з розподілом їх за структурними підрозділами (цехами, дільницями, службами) підприємства.
Визначення витрат на виробництво напівфабрикатів та технологічної товарної продукції починається з розрахунку питомих наскрізних витрат усіх видів енергоресурсів на початковий технологічний напівфабрикат і, далі, на всі наступні, включаючи товарну технологічну продукцію. Ці розрахунки включають три складові:
- розрахунки з переробки;
- розрахунки попередніх стадій переробок;
- загальнозаводські витрати.
До витрат з переробки відносяться витрати електроенергії, котельно-пічного палива і усіх видів похідних енергоносіїв на кожний вид продукції переробки згідно з плановими нормами їх витрат. Їх складові відносяться до технологічних витрат.
Витрати попередніх стадій переробок включають повні заводські витрати електроенергії і котельно-пічного палива на виробництво напівфабрикатів, які використовуються на цій стадії переробки згідно з запланованими нормами. Вони включають як технологічні, так і загальновиробничі витрати.
Загальнозаводські витрати – це витрати енергоресурсів, які не можуть бути прямо віднесені до конкретного виду продукції. Це, як правило, енерговитрати на ремонтно-будівельні роботи загального призначення, витрати цехів та служб контрольно-вимірювальних приладів і автоматики та інші. Їх складові відносяться до загальновиробничих витрат. Критерії віднесення вказаних енерговитрат на основні технологічні стадії у зв’язку з системою обліку та розподілу, що склалася на підприємстві, визначаються галузевими та регіональними методиками. Можливий варіант полягає у розподілі їх за основними стадіями пропорційно вартості послуг цих цехів в собівартості продукції основних цехів.
Енерговитрати на утримання загальнозаводських адміністративних та службових будівель, охорону, освітлення загальнозаводської території повинні бути віднесені на профілюючу продукцію підприємства.
За одержаними наскрізними нормами витрат енергоресурсів і плановими обсягами продукції складається плановий баланс споживання електроенергії і котельно-пічного палива підприємства. До одержаних норм енергоресурсів повинні бути додані енерговитрати на комунально-побутове споживання та споживання палива на непаливні потреби. Одержані значення норм витрат електроенергії і палива за видами повинні відповідати балансу енергоресурсів підприємства, розрахованому на основі нормативної бази й обсягів виробництва продукції. Допускається розбіжність за видами енергоресурсів не більше як 0.10 %.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка