1.4 Неоліт і енеоліт

1.4. ІV період – це неоліт и енеоліт – 6 000…2000рр. до н.е. –нова кам’яна доба. До початку середини 7 тис. років до н.е. Неоліт проходить до керамічну фазу розвитку. Розвиток України охоплює час від 4 тис. до н.е. до 3тис. до н.е. на цю добу припадає розвиток родового ладу. Відбуваються формування аграрної та скотарської культури, що спричиняє соціальні зміни. Люди перейшли до осілого способу життя, освоїли ткацтво, почали виробляти керамічний посуд, свердлити камінь. У цей період опанували технологію виробництва й обробки міді. Енеоліт /мідний вік/ - перехідна доба від кам’яного віку до бронзової епохи. 

Населення стало використовувати мідь для виготовлення знарядь праці разом з кремнієм, кісткою та деревом. Змінюється характер чисельних поселень на Близький Схід. Покращуються конструкції та планування житлових будинків, багатокімнатні будинки з станами цегли-сирцю мають різноманітні рішення. З’являються нежитлові будівлі для роботи, будівлі – сховища, будівлі для ритуальних церемоній. Планувальні рішення поселень мають більш відкриті форми з вулицями, Частіше зводяться стіни оборонного типу, призначені для огородження відкритих дворів та поселень. 

Вражаючими пам’ятками періоду неоліту були храми у вигляді прямокутних будівель з цегли-сирцю, розміщених на платформах з глини або каменю. Храми мали більші розміри чим житлові будівлі та краще декоровані. До наших днів збереглися житлові приміщення у вигляді видовбаних печер в скелях з м’якого туфу /Туреччина/ споруджена у період з 3500 та 2000 рр. до н.е., що входять до світової спадщини ЮНЕСКО, а також природна цитадель Ухчісар – кам’яна гора прорізана великою кількістю тунелів, гробниць та житлових приміщень / Туреччина /.

Учхісар – ця назва перекладається як «крайня гора» або «три цитаделі». Вона розміщена у великій скалі, висотою біля 60 метрів на висоті 1400 метрів над рівнем моря. Ідея побудови цитаделі на горі вдала, так як захопити її практично не можливо. Перші поселенці з’явились в Бронзовий період а в час Візантійського правління також користувалась попитом. З часом цитадель слугувала багато віків і стала оборонною спорудою. Разом з цитаделями Башхисар та Ортахисар скала неприступним кордоном. Між собою цитаделі мали систему спеціальних сигналів. Тут був влаштований водопровід довжиною 3км. Всередині багато ходів, коридорів та кімнат.


                                              Рис.5. Цитадель Ухчісар / Туреччина /- крайня гора

Серед енеолітичних племен на території східної Європи посідали хліборобські племена Трипільської культури, що досягли найвищого розвитку ІV-ІІІ тис. років до н.е., та не поступались раннім цивілізаціям Стародавнього Сходу V - ІV тис. років до н.е.


                                     Рис. 6 - Карта трипільської культури


Рис. 7 - Карта поширення території Кукутені-Трипільської археологічної культури

На території України енеоліт датуються ІV-ІІІ тис. років до н.е.(рис. 7) З’являються перші металеві вироби –мідні та золоті. Основним заняттям населення стає землеробство та скотарство. Племена Трипільської культури жили у поселеннях, забудованих дерев’яно-глинобитними наземними будівлями (рис.8), розташованими переважно радіально одним чи кількома колами (рис.9).


Рис.8 - Трипільська культура. Житло секційного типу.


Рис.9 - Трипільська культура. Схема поселення

Будівлі мали форму прямокутників, дах з соломи або очерету мав отвори для диму, підлога мазана глиною. В урочищі Коломийщина, на березі Дніпра, в 1938 р. відкрили поселення з 39 будівель трипільського періоду.

Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання