Тема 1. Базові відомості. Підготовка будівельного майданчика
3. Якість будівельної продукції.
Якість будівельної продукції – один із головних факторів, що впливають на економічність і рентабельність завершеного будівничого об’єкта, він забезпечує надійність і довговічність останнього. Якість об’єкта загалом залежить від якості проекту, будівельних матеріалів і виробів, а також якості виконання будівельних робіт.
Якість будівельно-монтажних робіт регламентується ДБН, що визначають склад і порядок здійснення контролю, оформлення актів прихованих робіт, правила остаточного приймання готового об’єкта.
Приховані роботи – роботи, які після виконання наступних стають недоступними для візуального оцінювання (підготування основ під фундаменти, гідроізолювання стін, арматура монолітних конструкцій, закладні деталі). Приховані роботи оформлюють актами за підписом виконавця робіт і представника технагляду замовника. Оформлення актів на складні та відповідальні роботи передбачає створення спеціальних комісій. Допуски (які дозволяються) – можливі відхилення в розмірах деталей, конструкцій, приміщень тощо, наведені в ДБН та ТУ. Якщо відхилення не відповідають вимогам, наведеним в ДБН і ТУ, результат роботи вважають браком.
Дефект – невідповідність продукції встановленим вимогам. Дефекти під час проведення робіт можуть мати різне походження. Неякісно закладені стики стінних панелей спричиняють непривабливість фасаду і порушення температурно-вологісного режиму у приміщеннях. Інтенсивна корозія закладених деталей призводить до аварійного стану будівлі, що передбачає проведення складних і трудомістких ремонтних робіт.
Головними причинами низької якості виконання будівельних робіт є такі: - застосування низькосортних і прострочених матеріалів;
- відхилення під час проведення робіт від проектної технології; відсутність належного контролю з боку контролюючих структур.
Контроль за якістю виконаних робіт здійснюють за допомогою візуального огляду, натурного вимірювання лінійних розмірів, випробовування конструкцій руйнівними й неруйнівними методами.
Візуальний огляд проводять для виявлення тріщин, видимих дефектів, відхилень від вимог проекту.
Неруйнівний контроль якості передбачає визначення фізико-механічних і геометричних параметрів несучих елементів будівлі (споруди) і будівельного майданчика у процесі виконання робіт на місцях, зазначених у плані діагностики. Застосовують такі види неруйнівного контролю:
-імпульсний акустичний,
-імпульсний вібраційний,
-радіаційний,
-геосейсмічний,
-динамічний,
геодезичний, тепловізійний.
Якість будівельно-монтажних робіт забезпечується системним контролем виконання кожного виробничого процесу. Виокремлюють два різновиди такого контролю: внутрішній – контроль, здійснюваний адміністративно-технічним персоналом будівельної організації; зовнішній – контроль, здійснюваний державними органами й замовником.
Авторський нагляд здійснює проектна організація, що контролює дотримання будівельниками проектних рішень та якості виконання будівельно-монтажних робіт. Остаточне приймання будівлі Держкомісією передбачає не тільки візуальне оцінювання споруди і її приміщень, а й наявність усіх відповідних актів виконання робіт, зокрема на приховані роботи.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка