Тема 8. ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
Тема 8. ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
4. Бізнес-план інвестиційного проекту
Після проведення усіх досліджень, які передують прийняттю інвестиційного рішення, необхідно скласти певний підсумковий документ, який дозволить інвестору та підприємцю не лише прийняти, а й зафіксувати, що і коли належить зробити, щоб виправдалися сподівання на ефективність проекту. Для цього складається бізнес-план, який є головним інструментом для відбиття підприємницької ідеї.
Бізнес-план — це стандартний документ, у якому детально обґрунтовуються концепція призначеного для реалізації реального інвестиційного проекту і наводяться основні його технічні, економічні, фінансові та соціальні характеристики. Він описує основні аспекти майбутнього проекту, аналізує всі проблеми, на які проект може натрапити, а також визначає способи їх вирішення. Таким чином, бізнес-план інвестиційного проекту дає можливість з'ясувати життєздатність проекту за умов ринкової конкуренції, містить орієнтири подальшого розвитку підприємства, а також є підставою для отримання фінансової підтримки від зовнішніх інвесторів.
Структура бізнес-плану інвестиційного проекту:
1. Резюме
(назва, засновники, статус та мета, вартість проекту, потреба у фінансах)
2. Аналіз галузі, де реалізується проект
(поточна ситуація та тенденції розвитку галузі, напрями та завдання діяльності проекту)
3. Характеристика продукції (послуг)
(вид продукції та якісні характеристики, ліцензії та патенти)
4. Аналіз ринку
(потенційні споживачі, конкуренти, розмір ринку)
5. Планування обсягів і структури виробництва
(структура виробництва, вплив на навколишнє середовище)
7. Забезпеченість виробництва основними ресурсами
(наявність сировини, машин, технологій, робочої сили)
8. Стратегія маркетингу
(цінова політика, канали збуту, реклама, прогнозування нової продукції)
9. Управління реалізацією інвестиційного проекту
(відомості про партнерів, власників, керівний склад, оплата праці)
10. Оцінювання ризиків та форми їх страхування
(слабкі сторони, види ризиків, методи захисту)
11. Фінансовий план
(загальний обсяг інвестицій, план доходів та витрат, план грошових надходжень та виплат, очікуваний баланс, точка беззбитковості, показники ефективності)
12. Додатки
(копії контрактів, ліцензій та патентів, прейскуранти та калькуляція витрат).
Розробляючи бізнес-план варто враховувати певні вимоги до його форми, зокрема:
> Чітка структуризація документу. В міжнародній практиці прийняті певні вимоги, яким має відповідати даний документ, і зокрема, є ряд обов'язкових розділів, присвячених конкретним аспектам інвестиційного проекту.
> Достовірність інформації, яка наводиться в бізнес-плані та обґрунтованість економічних показників. Усі показники, як кількісні так і якісні, що знаходяться в бізнес-плані, мають бути ретельно звірені з документами, з яких вони одержані. Для усіх економічних показників необхідні документальні підтвердження, розрахунки та обґрунтування.
> Наочність матеріалу, що подається. Бізнес-план має включати схеми, таблиці, графіки, діаграми тощо, це має полегшити розуміння найважчих моментів документу.
> Якість оформлення. Бізнес-план має бути найкращим чином оформленим, як із точки зору викладу матеріалу, так і по відношенню до помилок та виправлень.
> Обсяг бізнес-плану. Як правило, обсяг бізнес-плану залежить від обсягу інвестицій, проте на практиці вважається оптимальним обсяг у межах 40-50 сторінок. Крім того, бізнес-план може містити і додатки, обсяг яких не регламентується.
Першим етапом у визначенні показників ефективності інвестиційного проекту є аналіз та оцінка грошових потоків інвестиційного проекту, які базуються на прогнозній інформації про передбачений обсяг випуску та збуту продукції, величині операційних витрат, аналітичних висновках про початкові та наступні потреби в активах довгострокового користування та чистого оборотного капіталу. Для розрахунку грошового потоку плановий строк реалізації капіталовкладень рекомендується поділити На три відрізки часу за періодами виникнення грошових коштів:
1. розробка та початкові інвестування проекту;
2. експлуатація інвестиційного проекту;
3. завершення проекту.
Завершальним етапом оцінки грошового потоку від інвестиційного проекту є складання плану.
Після складання плану грошового потоку інвестиційного проекту переходять до його оцінки ефективності, яку необхідно проводити за таких принципів:
• Ефективність інвестованого капіталу, оцінюється шляхом порівняння грошового потоку, що формується в процесі експлуатації інвестиційного проекту та початкової інвестиції. Проект визнають прибутковим, якщо забезпечується повернення усіх інвестицій при прийнятній для всіх інвесторів нормі доходності.
• Обов'язкове приведення до справжньої вартості як інвестованого капіталу, так і суми грошового потоку. Приведення здійснюється диференційовано по кожному етапу подальшого інвестування.
• Процес дисконтування усіх грошових відтоків та притоків здійснюється за дисконтними ставками, які вибираються в залежності від особливостей інвестиційного проекту.
Для розрахунку показника ефективності інвестицій як ставки проценту, яка вибирається для дисконтування, можуть бути використані: середньозважена вартість капіталу; середня депозитна чи кредитна ставка; індивідуальна норма прибутковості; рівень ризику та ліквідності інвестицій тощо.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання